Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartının Başvurusu, Çıkartılması, Teslim Edilmesi Durumu

Kredi Kartının Başvurusu, Çıkartılması, Teslim Edilmesi Durumu

Bir zamanlar başvuru formu ile talep edilen kredi kartı yine aynı şekilde istenilse de alım yollarında artış yaşandı. Kredi kartı almak isteyen kişiler bir SMS’le bile başvuru yapabilme imkanlarına sahip oldu. Bu kolaylığa rağmen kart başvurularının onaylanması, basılması ve teslim edilmesi zaman alan bir husus. Bunun en büyük sebebi ise kart basılmasının tek merkezden yürütülüyor olması. Kredi kartının başvurusu, çıkartılması, teslim edilmesi durumu hakkında ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

Kart Başvurusunda Kolaylıklar

Kredi kartı talep eden tüketiciler kartının hemen teslim edilmesini ister. İhtiyaç halinde talep edilen kart ile harcama yapılması muhtemel olacağından beklenti bu yönde olur. Kart başvurunuzu banka şubesinden, dijital bankacılıktan, internetten, SMS ile yada alanda çalışan görevliler yoluyla yapabilirsiniz. En hızlı onay alma süreci internet bankacılığı üzerinden yapılanı olsa da onaylanma süresi en azından bir günü alıyor. Bu onay sonrasında da kart basım merkezine düşüyor. Bankalar tek merkez üzerinden kart basımını gerçekleştirdikleri için buradaki yoğunluğa göre biraz zaman alabilir.

Basılan kartlar işlemi bittikten sonra teslim edilmek üzere kuryelere veriliyor. Bu aşamada kart sahibine banka SMS ile kartınızın size teslim edilmek üzere yola çıktığı hakkında bilgi veriyor. Kuryeler Pazar günleri hariç haftanın altı günü hizmet veriyorlar ve sizin adresinize gelerek teslim etme süreleri en az iki günü bulabiliyor. Kurye size öncelikle telefonla ulaşıyor ve kartınızı teslim etmek istediğini belirtiyor. Kredi Kartları kişilerin kayıtlı oldukları adreslere iletiliyor olsa da kişinin isteğine göre farklı bir adres yada banka şubesi de olabiliyor. Dilerseniz siz kendiniz banka şubenizden giderek kendiniz de teslim alabiliyorsunuz.

Kurye size ulaştıktan sonra kartınızı teslim ediyor. Bunun yanında kartınız ile ilgili sözleşme nüshaları da getiriliyor. Kitapçık haline getirilen sözleşmenin her sayfasına imza atılıyor ve son sayfasına ise Ad, soyad, iletişim bilgileri yazıldıktan sonra imzalanıyor. Bu sözleşmeyi kurye bankaya geri iadesini sağlıyor. Bir nüshası da sizde kalıyor. Banka sözleşmeyi aldıktan sonra kartınızı kullanıma açıyor ve bunun için bilgilendirme yapıyor.

Size verilen kartınızı kullanabilmeniz için bankanızın ATM’sinde bir kez olsun işlem yapmanız gerekiyor. Buraya yapacağınız şifreli giriş sizin kartınızı kullanıma açıyor.

Kredi Kartı Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

Taksitli alışveriş, nakit çekim ve diğer detaylara sahip olan kredi kartını çıkarttıktan sonra ne kadar sürede elimize geçiyor bu tam bir muamma olabiliyor. Fakat son dönemlerde bankacılık sektöründeki gelişimler sayesinde müşteriler mağdur edilmiyor. Kredi kartı başvurusu yaptım ne zaman elime ulaşır sorusunu yanıtlandıracak olursan en geç 1 ay içerisinde size teslim edilir.

Kredi Kartı Başvurusu Sonrası Ne Zaman Elime Ulaşır?

Gündelik yaşamda yapacağı alışverişlerde kullanmak üzere bir kredi kartı başvurusu yapan ve başvurusuna da banka tarafından olumlu yanıt alan kişilerin merak ettiği konuların başında kredi kartı teslimat süresi gelmektedir. Hem internet ortamından hem de banka şubelerinden yapılan başvurularda, en geç 30 işgünü içerisinde kredi kartınızın adresinize teslim edileceği konusunda bilgilendirmeler ile karşılaşabilirsiniz. Fakat, bu süre, kuryenin çalışma durumuna bağlı olarak kısa ya da daha uzun olabilmektedir. Çünkü, banka tarafından onaylanan kredi kartınız, birkaç gün içerisinde basılarak kuryeye teslim edilmektedir. Teslimat süresi ile ilgili asıl belirleyici olan da aynı şekilde kuryenin çalışma durumudur.

Kredi kartının teslimat süresi açısından yapılan araştırmalar, genel olarak 15-30 gün içerisinde kartın teslim edildiği şeklinde sonuçlanmaktadır. Bu süre, yaşanılan şehir, bankanın kredi kartınızı kuryeye teslim etme süresi ve kuryenin size ulaşma süresine bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir. Bundan dolayı kredi kartınızın ne zaman teslim edileceğini öğrenmek ya da kuryeye teslim edilen kredi kartınızın ne zaman tarafınıza ulaşacağını görmek için, bankanızdan kurye takip numarasını almanız gerekmektedir.

Bankanın size vereceği kurye takip numarasının yanı sıra, hangi kuryeye teslim edildiği konusunda da birtakım bilgiler verilecektir. Bunları kullanarak internet üzerinden kısa sürede sorgulama yapabilir, bölgenizde bulunan kurye bayisi varsa, doğrudan orası ile de iletişim kurabilirsiniz.

Teslim Alınan Kredi Kartının Şifresi Nedir?

Kredi kartı teslimat zamanı tamamlanıp tarafınıza kart ulaştırıldığında, ilk yapmanız gereken şifre işlemleri için gereken adımları tamamlamaktır. Bankalar tarafından kurye yardımı ile adrese gönderilen kredi kartlarında, genellikle özel bir şifre gönderilmemektedir. Bundan dolayı, kartınızın kullanıma açılabilmesi amacıyla, hangi bankadan kredi kartı almışsanız onunla iletişim kurmalı ve kredi kartınız için bir şifre belirlemelisiniz.

Bankanıza ait müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra, çok kısa bir görüşme yaparak kredi kartınızın kullanım şifresini belirleyebilirsiniz. Burada sizden birtakım bilgiler öğrenilmek istenecektir. Bu bilgiler arasında kredi kartı numaranızın son 6 hanesi ve kredi kartınızın arka yüzünde bulunan güvenlik kodu yani CVC kodu genellikle istenmektedir. Bu bilgileri cep telefonunuz ile görüşme sırasında tuşlayarak, şifre belirleme kısmına gidebilirsiniz.

Kredi Kartım Gönderilmedi Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda onaylanan ve kuryeye teslim edilen kredi kartlarının, kullanıcılarına ulaşmadığı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Eğer başınıza bu tarz bir durum gelmişse yani belirtilen kredi kartlarının teslimat süresi içinde herhangi bir şekilde kurye tarafınıza ulaşmamışsa, doğrudan bankanız ile iletişim kurmalısınız. Bankanın size vereceği kurye teslimat numarası ile ilk olarak internet üzerinden bir sorgulama yapmalı ve kredi kartınızın durumu hakkında bilgi almalısınız. Eğer dağıtımda olduğu görünen bir kredi kartı bildirimi varsa, bu durumda kurye numarasını arayarak, kredi kartınızın teslimat zamanı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartının Kolaylıkları Talepleri Artırıyor

Günümüzde devlet işlemleri de olmak üzere bütün ödemeler kredi kartı ile internet üzerinden ödeme kolaylığı sağlandı. Bu kolaylık nedeniyle insanlar ceplerinde parası olsa dahi karttan ödeme yapma yoluna gidiyorlar. Örneğin nüfus cüzdanı alacak olan bir vatandaş Nüfus Müdürlüğünde sıra gelmesine rağmen bu belgenin ücretini ödemediği takdirde hizmeti alamayacaktır. Bu nedenle Nüfus Müdürlüğünden çıkıp PTT, Banka şubesi gibi yerlere fiziken giderek para yatırma ve tekrar nüfus dairesine gelmek yerine olduğu yerde akıllı telefonu, uygulama üzerinden yada gelir idaresi başkanlığının sitesinden giriş yaparak Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme işlemi yapıyor ve zaman kaybetmeden hizmetini alıyor. Bu ve bunun gibi kolaylıkların olması neticesinde kişiler neden kartları ile ödemesinler.

Zamanla insanların cebinde güvence haline gelen kartlar bu süre için de olumsuz yansımalara da neden olabiliyor. Kendisine hakim olamayan kişiler yaptıkları harcamalar ile ödemelerinde zorlandıkları kartları kapatılabiliyor, yasal takip başlatılabiliyor ve kredi yasaklısı konumuna da gelebiliyorlar. Bunun için kart kullanımı hakkında tecrübe ile daha sağlıklı adımlar atılıyor olsa da, kart mağdurlarının sayısı da az değil. Önceki dönemlerde bu durumda olan kişilere 72 ay vadelere kadar kredi kartı borçlarının yapılandırılması amacıyla bir olanak sağlandı. Bu imkan çerçevesinde rahat bir nefes alan tüketiciler yine aynı şeyleri yaşamamak adına uygun hareket etmeye başladılar. Fakat günümüzde kredi kartı alamayan, kartı kapatılan milyonlarca kişinin de varlığının bulunduğunu hatırlatalım.

Kredi kartları bilindiği gibi aylık hesap özeti eşliğinde asgari ücret ödemesi ile harcamalara devam eden bir husus. Bunun için asgari ücretinin ödenmesi borcun bitmesini sağlamasa da kartınızı kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here