Kredi Nedir? Kredi Notu İle İlişkisi

Kredi, anlık veya uzun vadeli ihtiyaçlarımızı karşılamak için kiraladığımız paradır. Kredinin faizini de bu paranın kira bedeli olarak düşünebiliriz. Faiz hesaplanırken kullanılan en önemli faktörler kredi verilecek kişinin kredi notu, verilecek kredi tutarı ve bu kredinin ne kadar zamanda geri ödeneceği, yani vadesidir. Kredinin de Tüketici, Konut, Taşıt gibi çeşitleri bulunur.

Kredi Notu Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notu, kredinin faizi hesaplanırken, hatta bir kişinin kredi almaya uygun olup olmadığını belirlerken kullanılan sayısal bir değerdir. Kredi almanın yolu kredi notu yüksekliğinden geçer diyebiliriz.

En basit haliyle kredi notu, bir kişinin aldığı krediyi geri ödeme ihtimalidir. Sahip olduğumuz maddi karşılığı olan şeyler, aylık gelirimiz gibi unsurlar geri ödeyebilme gücümüzü ölçmek için kullanılıyor. Daha önce aldığımız krediler, bu kredileri zamanında ödeyip ödemediğimiz, kredi kartı kullanım alışkanlıklarımız gibi unsurlar ise alacağımız krediyi geri ödememe riskimizi hesaplarken kullanılıyor. Ödeme gücümüz arttıkça ve geri ödememe riskimiz düştükçe kredi notumuz da yükseliyor. Çünkü bankanın gözünde daha güvenilir bir borçlu adayı oluyoruz. Dolayısıyla kredi notumuz alabileceğimiz kredi tutarını ve ödeyeceğimiz faizi doğrudan etkiliyor.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılıyor?

Kredi notu, kredi alma sürecinde birden fazla karşımıza çıkıyor. Kredi başvurusunda bulunduğumuzda, bankalar önce kredi notumuzu hesaplayarak istediğimiz bize kredi verip veremeyeceğine karar veriyor ve kredi talebimizi onaylıyor. Sonrasında ise yine kredi notumuz yardımıyla bize ne kadar kredi verebileceğine karar veriyor. Kredi notumuza bağlı olarak zaman zaman bankalar istediğimizin altında bir tutarda kredi vermeyi kabul edebilir, bazen de istediğimizden daha yüksek bir tutarda kredi vermeyi teklif edebilirler. Bu da kredi notunun ikinci işlevidir, notumuz ne kadar kredi kullanabileceğimizi hesaplarken kullanılır.

Bankalar için, kredi notunun yüksek olması kredi alan kişinin ödemeler konusunda daha güvenilir olduğunu gösterdiğinden kredi notu yükseldikçe kredi faizi düşer. Bu yüzden, kredi notu yüksek insanlar daha avantajlı oranlarla kredi kullanırlar.

Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim?

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının yardımı ile hayata geçirilen Findeks aracı ile bireysel ve ticari finansal durumunuzun kredi kullanmaya uygun olup olmadığını rutin raporlar ile takip edebilirsiniz.

Kredi notu aralığı 1500 ve üzeri olan bireysel kullanıcıların kredi alabilme olasılıkları yüksektir. 1499 ve altı not alanların ise riskleri değerlendirilir ve istihbarat birimleri tarafından kredi kullanıp kullanamayacakları netleştirilir.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz en etkin yollardan biri, birden fazla bankaya olan kredi borcunuzu tek banka kredisi altında toplanmasıdır. Bu sayede riskinizi tek elden yönetebilirsiniz. Kredilerinizi tek banka altında toplamak için düşük kredi faiz oranı ve 60 ay vade fırsatı sunan bankadan yararlanabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir