Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar için, kredi notu oldukça önemli bir veridir. Çünkü banka aracılığı ile yapılan tüm işlemler, ay sonunda banka tarafından raporlar halinde Kredi Kayıt Bürosuna iletilir. Bu işlemler arasında; geçmişte çekilen krediler ve bu kredilerin ödenme şekli, günümüzde devam kredi aylık taksit ödemeleri, fatura ödemeleri, kira ödemeleri ve kredi kartlarının aylık taksit ödemeleri yer alır.

TC Kimlik No İle Banka Hesabı Sorgulama

Hatta senetli alışverişler dahi, bankalar tarafından takip edilen işlemler arasında bulunur. Bir aylık süreçte ödemeler konusunda titiz davranan kişilerin, kredi notu düzenli olarak yükselir. Fakat ödemeler konusunda titiz davranmayan, kredi veya kredi kartı ödemelerinde geç kalan bireylerin, kredi notu birkaç ay ara ile düşer.

Kredi notu yüksek çıktığında; her hangi bir yatırım yapmak için kolayca kredi çekmek ve farklı bankaların kredi kartlarını kullanmak mümkündür. Fakat kredi notu düşük olan bireylere hiçbir banka kolay kolay kredi vermez. Özellikle 1200 seviyesinin altındaki kredi notu ile konut ve otomobil kredisi gibi uzun vadeli kredi paketlerinden faydalanmak zordur. Sık aralıklar ile kredi notu sorgulama işlemiyaparak, kredi notunu birkaç ay içinde yükseltme imkânı bulunur.

Kredi notu, 3 aylık veriler derlenerek tekrar güncellenen bir mali tablodur. Bu sebeple kredi notu düşük çıkanların, yükseltmek amacı ile bazı işlemler yapması mümkündür. Kredi notu sorgulama için, farklı yöntemler bulunur.

  • Banka şubesinden kredi notu sorgulama; yaşadığınız yerdeki banka şubesine giderek, kredi notunuzu öğrenmek için geldiğinizi söyleyebilirsiniz. Düzenli çalıştığınız banka şubesinde çalışan memur, hesap numarası ve bazı kişisel bilgilerinizi alarak kredi notunuzu açıklayacaktır.
  • Kredi Kayıt Bürosundan kredi notu sorgulama; bu kuruma bağlı Findeks resmi internet sitesine giriş yapmak ve bazı kişisel bilgileri vermek, kredi notunuzu öğrenme şansı yaratır. Bu işlem karşılığında 5 TL civarında bir para kesintisi yapılır.
  • İnternet bankacılığından kredi notu sorgulama; banka ATM’lerinden veya telefon bankacılığından, kredilerim sayfasına giriş yaparak en son güncellenen kredi notunu sorgulama işlemi yapılabilir. Yine bu işlem içinde, 5-6 TL civarında bir para kesintisi otomatik olarak yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here