Kredi Notu Sorgulama Ücretleri Nereden Sorgularım Öğrenirim

Birkaç ay ara ile güncellenen kredi notunun, sıkça sorgulanması çok önemlidir. Çünkü günümüzde kaçınılmaz olarak başvurulan banka kredileri, ancak kredi notunun yüksek çıkması ile kullanılabilir. Kredi notunun ne olduğunu, nasıl düştüğünü veya çıktığını anlayabilmek için, ilk olarak kredi notunun ne olduğuna kısaca değinmek gerekir. Kredi notu, banka aracılığı ile yapılan tüm işlemler takip edilerek, her banka müşterisine verilen bir mali tablodur. Yani aylık ele geçen paranın ne şekilde dengelendiğini gösterir.

Aylık kira ödemesinde, fatura ödemesinde, kredi taksit ödemesinde ve kredi kartı taksit ödemesinde titiz davranan bireylerin, kredi notu yüksek çıkar. Fakat ödenmesi gereken taksitlerin gecikmesi, kredi notunu aşağı çeker.

 2- 3 Ayda Güncelleme Yapılıyor

Kredi notu, 2-3 aylık zaman diliminde tekrar güncellenir. Yani her zaman ödemelerinde aksatma yapmayan ama ekonomik sıkıntı nedeni ile 2-3 ay ödeme güçlüğü çeken bireylerin de kredi notu düşebilir. Bu sebeple kredi notunun, birkaç aylık dönemlerde sorgulanması gerekir. Yeni bir kredi çekmek gerektiğinde, orta seviyelerde olan kredi notunu yükseltmek için bazı önlemler almak mümkündür. Fakat sıfır veya sıfıra yakın kredi notu bulunan bireylerin, her hangi bir krediyi kullanma imkânı bulunmaz. Hatta banka kara listeye giren şahıs, 5-10 yıl bankacılık işlemlerinden faydalanamaz.

Kredi notu sorgulama ücretleri, her kuruma göre değişiklik gösterir. Hatta düzenli çalıştığınız banka şubesine kredi notu öğrenmek için başvuru yaptığınızda, hiçbir ücret ödenmeyebilir. Banka ATM’sinden, Findeks resmi internet sitesinden ve telefon bankacılığından kredi notu sorgulamak mümkündür.

Banka ATM sorgulama

Banka ATM’sinden kredi notu sorgulama ücreti; her bankaya göre değişmekle beraber yaklaşık 5-6 TL civarıdır. Banka hesabınızda yer alan krediler sayfasına giriş yapmak ve kredi bilgilerim kısmından, kredi skorunuzu öğrenmek mümkündür.

Telefon bankacılığından kredi notu sorgulama ücreti; yine her bankaya göre değişmekle beraber 5-6 TL civarıdır. Banka hesabınızdan kredi bilgilerim sayfasına giriş yaparak, kredi notu sorgulama yapılabilir.

Findeks Resmi İnternet Sitesi

Findeks resmi internet sitesinden kredi notu sorgulama ücreti; evdeki internetten Findeks resmi internet sitesine giriş yaparak kredi notu sorgulamak için, 6 TL para kesintisi yapılır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir