Ana sayfa Kredi Notu Kredi Sicili Bozuk Olanların Yaşayacağı Durumlar

Kredi Sicili Bozuk Olanların Yaşayacağı Durumlar

Para transferi yapmak, fatura ödemek, kredi kartı borçlarını kontrol etmek gibi pratik işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişiler Cepteteb uygulamasını telefonlarına indirebilirler.

Finans kuruluşlarının kredi talebine olumsuz yanıt vermesi sonrası tüketicilerin internette arama yaptığı hususların başını KKB sicili bozuk olanların kredi kullanamama nedenleri çekiyor. Tüketici o zamana kadar kredi alınabilmek için şartlar hakkında çok bir araştırma yapmasa da, neden kredi alamıyorum araştırmasına giriyor. Bankalardan gelecekte kullanmak isteyeceğiniz kredi ürünleri açısından kredi sicilinizin çok önemli olduğunu olumsuz yanıt aldığınız zaman anlıyorsunuz.

Kredi kartlarının benimsenmesinin ardından alım gücünü krediler ile karşılama yoluna gitmeleri gün geçtikçe artış gösteriyor. Bunun nedeni kredi almaya alışkanlık kazanılmasının yanında aynı zamanda yeni neslinde büyümesi ve ihtiyaçlarını karşılamak için yine kredi ürünlerine başvurması oluyor. Artan talep sonrası ödenemeyen banka borçları kişilerin KKB sicillerini kötü yönde etkiliyor  ve her geçen zamanla daha kötü bir hâl alabiliyor.

KKB Sicili Ne Anlama Geliyor?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bankacılık ürünü alan kişilerin bu bankalarla arasındaki alışverişleri konu eden, konu içerisindeki başlıklar nedeniyle bu kişilere bankacılık ürünlerinin kullanımı için not veren bir sistemdir. Yani bir öğrenci düşünün ki, ders notu iyi olmadığı sürece o dersten geçemez. Tüketiciler de kredi notu iyi olmadığı sürece bankaların vermiş olduğu hizmetleri alamaz. Nasıl ki derse çalışarak yüksek not alırsanız, bankalar ile aranızdaki protokollere uyar ve borçlarınızı zamanında öderseniz mevcut kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz. Yüksek kredi notu demek bankalardan istediğiniz zaman kredi, kredi kartı ürünlerini alabilirsiniz anlamına geliyor.

KKB kişilere kredi kartı ve kredi borcu ödemelerine ne kadar riayet ettiğine dikkat ediyor. Bu ödeme alışkanlığınız üzerinden de kişiye not veriyor ve bu not aralığımız 0 ile 1900 arasında. Anlayacağınız üzere 1900 KKB notu demek bankadan hızlı ve kolayca yüksek tutarlarda kredi alabilmek anlamına geliyor.

Kredi Almak İçin En Az Kaç Puan Olmalı?

Aslında kredi alımı için net bir puan söylemek çok yanlış olur. Kredi yasaklısı olma ile kredi alabilir niteliği arasında risk durumları oluşuyor. Az riskli yada çok riskli olarak algılayan bankalar kişinin kredi notu sorgulamasını atlamadan bütün başvuruları değerlendirmeye alıyor. Alınan değerlendirmeler sonucunda kişiye verilecek yanıta ise şu puanlar yön veriyor.

 • 0-700 riskli grup
 • 700-1000 orta risk teşkil eden grup
 • 1100-1500 az riskli grup
 • 1500-1700 Kredi kullanımı için iyi grup
 • 1700-1900 Çok İyi, kredi kullanımına uygun grup

Kredi Sicili Bozuk Olan Neden Kredi Kullanamaz?

Banka size kredi ürünü adı altında borç para veriyorsa bu paranın kendisine iadesini ister. İade için de faiz ekler ve bu paradan kazanç sağlar. Size para verirken kredi notuna bakar. Kredi notu düşük olan kişiler bankalara borçlarını ödemeyen yada ödeyemeyen kişilerdir. Bu tür müşteri ile uğraşma çabasına girmek istemeyen banka kişinin notu düşükse ve riskli gruplar içerisindeyse kredi başvurusunu olumsuz yanıtlar ve reddeder. Öyle ki, kredi başvurusu yapan kişinin geçmişte kredi borcunu ödemediğinden dolayı icralık duruma gelmişse, yasal yollara başvurular olmuşsa bu kişi direk kredi yasaklısı konumuna gelir. Kırmızı kalem yeme diye tabir edilen bu olayın yaşanılması halinde 4-5 yıl boyunca kredi yasaklısı konumuna gelinir. Bu durumda hiçbir banka ve finans kuruluşu size kredi ve kredi kartı vermez. Bu durumda sizde kendinizi mağdur hissedersiniz.

Kredi Yasaklısı Olma Nedenleri?

 • Aldığınız kredi kartının asgari ödemelerini sürekli geciktiriyor olma,
 • Aldığınız kredi taksitlerini geciktirme ve bunun tekrar edilmesi
 • Kredi borçlarınızdan dolayı icralık konumuna gelmeniz
 • Kredi borçlarınızı üç ay ve daha fazla sürelerde ödeme yapmamanız

Gibi nedenler sonrası kredi notunuz sıfıra kadar düşer. Zaten teknik olarak 700 puan ve altına düşmüş olmanız demek orta risk grubuna giriyor olsanız dahi kredi alamazsınız anlamına gelmektedir. İleri ki dönemde maddi olarak ihtiyaç duymanız halinde ise bankalar size kredi vermez ve sizde asıl ihtiyacınız olduğu dönemde nakit ihtiyacınızı karşılayamazsınız.

Kefil Olmanız Kredi Notunuzu Etkiler

Sadece kişinin kendi kullandığı krediler değil başkası için kefil olunması ve bu kefilin borçlarını ödemiyor olması da sizi yakından etkileyecektir. Zira kefil olmuşsanız asıl borçlu gibi işlem görürsünüz ve sizde yine not kaybı yaşar ve kredi yasaklısı konumuna kadar gelebilirsiniz. Bu nedenle bankacılık sektörü için oldukça önemli bir hususu KKB oluşturuyor. Bu kadar önem arz etmesi nedeniyle kredi sicili bozuk olanların yaşayacağı durumlar için kötü anlamda dikkat edilmesi gereken hususları göz ardı etmemek gerekiyor. Kişi borçlarından dolayı yasal takibe düşmemek ve notunu indirgememek için mevcut borçlarını vadesi içerisinde ifa etmek zorunda.

KKB Sicili Bozuk Olanlar Neden Kredi Alamaz?

Alamazlar çünkü daha önce ödememiş oldukları borçları yine ödenmeyeceğine dair kanıt niteliği taşır. Tüketici olarak sizler dostlarınıza borç para verirseniz ve dostunuz bunu size ödemezse siz tekrar o arkadaşınıza borç para verir misiniz? Diye bir soru ile bunu cevaplamak mantıklı olabilir. Buradaki yaklaşımınız önemli bir husus oluyor. İşte bu durumda başka bir örnek ile devam etmek gerekirse; başka arkadaşından borç alan dostunuz bu borcu ödemez ve gelir sizden borç para isterse verir misiniz? Burada alacağını alamayan arkadaşınız size referans oluşturur ve siz borç vermekten kaçınırsınız. Bankalarda bu durumdan yararlanıyor. Kurulan KKB sayesinde kişilerin bütün ekonomi hareketleri bir havuzda toplanıyor ve hangi banka olursa olsun buradaki bilgi havuzundan yararlanarak kişinin bankalar ile arasındaki olumlu ve olumsuz hava şartlarını değerlendiriyor. Buradan çıkacak olumlu sonuç sizin kredi alımınızı etkiliyor. Belki sizler sınırlı sayıda kişi için para verebiliyorsunuzdur. Yada kredi alımı için siz sadece karşınızda bankayı görüyorsunuz, banka ise milyonlarca kredi almak isteyen müşteriyi. Bu nedenle kredi tahsisi için finans kuruluşları ince eleyip sık dokumak zorundadır ve borçlarını ödemeyenlerde meydana gelen artış nedeniyle bunu daha ayrıntılı yapmaktadır.

KKB Sicil Notunu Artırma Yolları

Makalemizin başındaki paragrafları okumuşsanız aslında mevcut notunuzu nasıl artıracağınız hakkında az çok bilgi edinmişsiniz. Fakat uzun sürelerde zaman alan kredi notunu yükseltme işleminiz ödememeler neticesinde çok hızlı düşüş gösteriyor. Bu nedenle notunuzu artırma yollarını alarak ciddi bir zaman aralığına ihtiyacınız olacaktır. Kredi ürünü için yasaklı konuma geldikten sonra bankalar talebinizi reddedecektir. Fakat notunuzu yükseltmek için bankacılık ürünü kullanmanız şarttır. Burada en çok kredi kartı alabilme ihtimaliniz nükseder. Banka bu duruma da karşı çıkabilir. Fakat not artırımı yapmanız için ilk adımınızı ön ödemeli kartlar ile yapabilirsiniz. Bu kartlar dijital para yerine geçer ve önce para yüklersiniz daha sonra da harcama yaparsınız. Bu kartlar ile güven kazanarak düşük limitli kredi kartı alırsanız ve bu kartınızın ödemelerini aksatmadan yerine getirirseniz notunuz yükselmeye başlayacaktır. Bunlarla birlikte bankaya hesap açtırmak, bu hesaba otomatik ödemeler vermek ve bu ödemeler için para yatırmakta önemli hususlar arasında.

Kredi notunuzu yükseltebilmek için bankalardan kaynaklı icralık borçlarınız, hacizlerinizi kaldırmakta önemli bir adım. Bu borçlarınızı kapatmak olumlu hava oluşturur. Hatta yasal takibe başlamadan önce borcunuzu tamamen kapatmışsanız daha uygun bir seviyelerde KKB sicilinizde olumlu artış gösterecektir.

Referanslar İle Notunuzu Yükseltemezsiniz

Bozuk olan KKB sicilinizi yükseltmek için bir aracı oluşturamazsınız, dostlarınızdan yardım alamazsınız. Kimsenin referansı ile notunuz yükselmez. Bu tür çabalara giren kişilerinde olduğu aşikar fakat bankacılık sektörü kredi vermek için kişinin siciline yakından bakıyor. Her şeye rağmen kişilerin kredi alabilirliliği bankaların inisiyatifine kalmış bir durum. Kişinin not aralığı hangi seviyede olursa olsun bankalar isterlerse kişilere kredi tahsisine gidebilir.

3 YORUMLAR

 1. Son kredi raporunda bana 700 puan verildi. Fakat bankalar kredi vermeye yanaşmıyorlar. Uzun süredir otomatik ödemede talimatlarım var. Kredi kartım yok ama puanım da alınabilir seviyede olduğu söylendi. Yüksek tutarlarda kredi talebim yok. Fakat bir kaç bankaya gittim kimse kredi vermedi. Nasıl kredi alabilirim? Bunun yolu yok mu?

  • Halil bey açıkcası bankalar kredi notunun üstünde talepleri olabiliyor. Sadece kredi notuna bağlı olarak vermiyorlar. Bir kaç bankayı biraz daha bekledikten sonra tekrar deneyin. Not aralığınız aslında hiç verilmeyecek bir seviyede değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here