Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl olacak?

Bir çok tüketici kredi kartlarını kredilerini ödeyemez duruma gelmiştir, tıkanan kredi kartları ödenemeyen krediler borcu borçla kapama derken artık çoğu kişi kredi çekemez duruma düşmüş ve yasal takiplere ve ardında icra takiplerine muhatap olmuşlardır ve halen batak çukuruna her gün binlerce kişi düşmektedir.

Hükümet tarafından 2016 Eylül ayında yapılan düzenleme ile Kredi ve kredi kart borçlarına 72 aya kadar varan vadeler ile yeniden yapılandırma imkânı sunulmuş olup bir çok tüketici banka borçlarını ödenebilir şekilde taksitlendirme imkânına kavuşacaktır. Yapılan düzenleme ile banka borçları 6 yıla kadar yani 72 aya kadar vade ile borçlarını yeniden yapılandırma imkanına kavuşacaktır. Bu anlamda 2019 yılında yapılandırma yapan bankalar başlıklı yazımız sizlere faydalı olabilir.

Önce, Kredi kartı borç yapılandırma hakkında bilgi verelim, Kredi kartı borçlarını ödeyemeyen sürekli asgari tutarını ödeyen, kart borcu icraya düşen veya yasal takip sürecinde olan kart borçları yeniden yapılandırma kapsamında kişi isterse 72 aya kadar yapılandırma kapsamında borçlarını kapama imkânı bulacaktır. Yine kişi kart borcunu yapılandırmak için kartı hangi bankadan aldıysa ve şubesi hangisi ise oraya başvuracak ve kart borcunun yapılandırması talep edecektir. Banka ise bunu belirlenecek bir faiz oranı ile yeniden taksitlendirecek. Ancak kredi kartı yasal takipte veya icrada ise kullanım imkânı olmayacaktır yani kapatılacaktır.

Yine kredi kartı yapılandırma faizi en az 1,40 olacaktır örneğin 10 Bin TL kredi kartı borcunun 72 ay vade ile oluşacak toplam borç 16 Bin TL yi bulacağını belirtmek isteriz aylık 220 TL gibi taksit söz konusu olacaktır. Kısaca vade ne kadar kısa olursa o kadar tüketicinin lehine olacaktır.

Bireysel Kredi Yapılandırma ise yine aynı şartlar da olacaktır. Borçlu olduğunuz bankaya bizzat başvurmanız gerekecek banka kredinizi yani gecikmeye giren, icraya düşen kredinin yeniden yapılandırma kapsamında 72 ay vadeli yapılandırmaya tabi tutacaktır. Kredi yapılandırma faiz oranları yine 1,40 üstü bir faiz olacaktır ve yine 10 Bin TL kredi yapılandırması halinde 16-17 Bin gibi bir toplam maliyet olacaktır.

Son olarak gerek kredi kartı, gerekse kredilerde yapılandırma üst vade limiti 72 aydır ancak tüketici dilerse daha az vade de talep edebilir 12-24-36-48 ve 60 ay vade ile de yapılandırma yapabilir.

Yapılandırma işlemi bir kereye mahsus uygulanacak olup 72 ay şartları bir daha sunulmayacaktır o yüzden ödenebilir vadeleri seçerek bir daha riske girmemek gerekir ola ki yapılandırma borçlarınızı ödeyemez iseniz yasal takip ve ardından icra işlemi uygulanır ve uzun vade ile tekrar yapılandırma olanağınız da olmayacaktır.

Varlık yönetimine devredilen kredi kartı ve kredi borçlarında muhtemel bu kapsamda değerlendirilecek ve yapılandırma kapsamına girecektir. Onun ayrıntıları önümüzdeki günlerde çıkacak olup tüm yapılandırma işlemleri Ekim 2016 başlarında başlayacağını da belirtelim.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir