Kredi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Daha öncesinden kullanılan ve ödeme sürecinde dara düşülen kredi kartları ve krediler için yeniden yapılandırma imkanı bulunmaktadır. Bankalar bu yapılandırma işlemleri ile birlikte, müşterilerinin borçlarını yeni şartlara bağlarlar ve kişiler, ödemekte zorlandıkları borçları daha uzun vadelerde ve daha küçük taksitlerle ödeme şansını yakalamış olurlar. Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)’ nun çalışmaları sonrasında, borçlarını geri ödemekte zorlanan kişilerin mevcut borçlarını yeniden yapılandırmaları ile ilgili detaylar da ortaya koyulmuştu. Fakat isteyen herkes, borçlarını yapılandırmak için bankaların kapısını çalamamaktadırlar; özellikle borçlarını ödemelerinde sorun yaşayan, kredi skoru düşük olan kimseler için borç yapılandırma süreci pek parlak gözükmemektedir. Yazının devamında kredi yapılandırma işlemleri hakkında bilgi ve gereken şartlar aktarılacaktır.

2016 yılında düzenlenen kredi yapılandırma şartlarıyla birlikte kredilerini ödemekte güçlük çeken borçluların mevcut borçlarını 72 aya kadar yeniden yapılandırmalarının önü açılmıştı. Yeniden yapılandırma ile birlikte borçlular, mevcut borçlarını yeniden düzenleyerek 9 ile 72 ay arasında bir vade seçeneğinde karar verebilecekler ve bankaların kendi inisiyatiflerince karara vardıkları faiz oranları ile birlikte yeni kredileri ortaya çıkmış olacaktır. 72 aylık vade ile yeniden yapılandırma işlemleri, bankalar tarafından uygun görülen kişilere uygulanmakta ve her bir borçlu için yalnızca bir sefer geçerli olmaktadır. Her bir borçlu için yalnızca bir kereye mahsus olmasının ardındaki amaç, art niyetli kişilerin bu düzenlemeyi kendi çıkarları için kullanmalarının önüne geçmektir.

Kredi Yapılandırma Şartları

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu(BDDK)’ nun yaptığı açıklamaya göre yapılandırma işlemlerinden 72 aylık yeniden yapılandırma işlemi, her bir borçlu için yalnızca bir sefer kullanılabilecektir. BDDK’ nin getirmiş olduğu düzenlemeye göre 72 aylık kredi yapılandırmalarından yalnızca birinci grup kredi kullanıcıları faydalanabilecektir. Daha da açıklamak gerekirse; birinci grup kredi kullanıcılarından kasıt, finansal borçlarını düzenli şekilde ödemekte olan, kredi skoru iyi olan, yeni kredi kullanma konusunda herhangi bir sorunu bulunmayan kişiler faydalanabilmektedirler. Kredi skorları elverişli olmayan kişilerin bu yapılandırma kredilerinden faydalanmaları zor iken bazı kişilerin yapılandırmalardan faydalanmaları kesinlikle mümkün değildir. Yeni bir kredi kullanırken geçerli olan hususlar aynı şekilde yapılandırma işlemlerinde de geçerliliğini korumaktadır. Yapılandırma kredilerinden faydalanması imkanlı olmayan kişiler, kredileri batık olan, yani kredi skorunda beşinci grup ve dördüncü grup şahıslardır.

Yukarıdaki hususlar iyice irdelendiği zaman yapılandırma kredilerinden faydalanabilecek olan kişilerin açık bir şekilde, kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamayan ve kredi skorları elverişli olan kişiler olduğu anlaşılmaktadır. Borcuna sadık olan fakat kredisinin kalan borcunu ödemede güçlük çeken kimseler için geliştirilen bu sistem, hem bankalar için güvenli ve sürdürülebilir hem de borcuna sadık ve geri ödeme konusunda sorun yaşayan kimseler için bir çıkış kapısı özelliği taşımaktadır.

Fakat kredi yapılandırma işlemleri sırasında da dikkatli olunması gerekmektedir. Yapılandırma işlemlerinin yanlış anlaşılmaması, yeni kullanılacak olan kredinin yeni faiz oranının ve masraflarının da iyi bir şekilde hesaplanması, kazara daha fazla maliyetin altına girmekten sakınılması hatırlatılmaktadır. Aynı konu hakkında Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Rıdvan Yıldız da hatırlatmada bulunmakta ve yeni kullanılacak olan krediyle vade sayısının uzatılması sağlanırken diğer taraftan da vade sayısı ile doğru orantılı olarak faiz oranının ve masrafların da arttığını hatırlatmaktadır. Küçük bir örnekten faydalanarak 20 bin TL değerindeki bir kredinin 36 ay adede 15 bin TL, 48 ay vadede 30 bin TL olarak geri ödeneceği açıklanmaktadır ve vade farkından dolayı ortaya çıkan faiz tutarının ne kadar büyük olduğu gözler önüne serilmektedir.

72 Aylık Borç Yapılandırmasından Faydalanabilmek İçin Aranan Şartlar;

Kredi kartı kullanan kişilerin ekstre borçlarının asgari tutarını düzenli şekilde ödeyen kişiler olması,

Kişilerin kredi kartı borçlarını 90 günü aşmayacak şekilde ödemeleri, kredi kartı borçlarını aksatmamaları,

Yapılandırma başvurusundan önceki dönemlerde ciddi oranda kredi notu düşüşüne uğramamış olmak, borçların geri ödemesi konusunda herhangi bir sorun yaşamamış olmak,

Borç yapılandırmada bulunacak olan kişilerin kredilerinin yeni vadelerinin; örneğin 48 aylık olarak yeniden düzenlenen borcun taksit tutarının, kişilerin gelirleri ile karşılanmaması durumunda daha yüksek tutarlardaki vadelerden faydalanılması zorunluluk teşkil edebilecektir. Gelirlerin ve oluşturulacak olan yeni taksitlerin el vermesi halinde yeni oluşturulacak olan kredinin vadesine müşteri karar verebilmektedir.

72 aylık kredi yapılandırma işlemlerinden faydalanamayacak olan kişileri de aktararak kimlerin borç yapılandırma işlemlerinden faydalanamayacak oldukları aşağıda açıkça ifade edilmektedir.

Kredi taksitlerini 90 günden fazla olacak şekilde geciktiren ve aksatan kişiler, kredileri zafiyete uğrayan kişilerin kullanacak oldukları yeni kredilerde de aynı durumları yaşayabilecekleri ve geri ödeme konusunda pek tutarlı olmadıkları düşünüldüğü için yeni kredi kullanımında bulundurulmayacaklardır. Bu anlamda 72 ay yapılandırma yapan bankalar ile ilgili yazımızı okumalısınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir