Memur Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Tanımlanır?

Bankalar, müşterilerine çeşitli finansman araçları ve fonlar sağlayan finansal kuruluşlardır. Sunmuş oldukları hizmetlerin ve ürünlerin karşılığı olan paraların kendilerine hizmet sunumunda belirlenen şartlar çerçevesinde geri dönmesini isterler ve bu şekilde hareket eden müşterileri ile çalışmaya gayret ederler. Kamu personellerinin hem çalışma garantisi hem de maaşlarını her ay düzenli şekilde alma garantileri olduğu için bankaların tamamı; ister özel ister kamu bankası olsun, memurlarla çalışmak isterler. Memur Kredi Kartı limitleri aldığı maaş ile banka arasındaki işlemler eşliğinde değişiklik yaşayabiliyor.

Memurlar yani kamu çalışanları da bankaların nezdinde diğer müşterileri gibi değerlendirilirler. Bankalardan hizmet almak isteyen kamu personellerinin kredi notlarının iyi derecede olması, gelirleri üzerinde haciz bulunmaması ve mevcut borçluluk durumlarının müsait olması gerekmektedir. Memurlar, diğer sektörlerde çalışan kişilerden bazı bakımlarda avantajlıdırlar. Örnek vermek gerekirse, işlerine başladıkları ilk aylarda kredi başvurusunda bulunabilir ve kredi kullanabilirler fakat diğer sektörlerde çalışan kişiler için işlerinde 3 ya da 6 ay gibi bir süre geçirmiş olmaları istenecektir. Maaşı bankaya yatan memurlar, kredi skorlarında herhangi bir sorun bulunmuyor ise kredi kartı alabilecek ve kredi kullanabileceklerdir.  Kart limiti bir yana memurların kredi limitleri aldıkları gelir ve durumuna göre değişebiliyor.

Memur Kredi Kartı Limitleri

Memurların kredi kartı limitleri de bankaların diğer müşterilerinin olduğu gibi maaşlarıyla orantılı şekilde belirlenmektedir. İşine yeni başlayan memurların bankaya kredi kartı başvurusunda bulunmasından sonra bankalar, bu kişilerin maaşlarının iki katına kadar kredi kartı sunacaklardır. 4 bin TL maaş almakta olan bir memur bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunduğu zaman banka, memurun maaş bordrosuna bakarak ne kadar kazanç sağladığını öğrenecek ve 8 bin TL limitli kredi kartı sunabilecektir. Buradaki kredi kartı limiti, kişilerin sahip olduğu kredi kartlarının toplam limiti olacak şekilde hesaplanmaktadır. Yani bir memur, işinin ilk yılından kredi kartı başvurusu yaparak 2 bankadan kredi kartı alırsa yine bu kredi kartlarının toplam limiti maaşının 2 katını geçmeyecektir. Bankalar, müşterilerinin diğer kredi kartlarını ve kredi kartı limitlerini, limit kontrol sistemi şeklinde adlandırılan bir sistem üzerinden takip etmektedirler.

İlk yılın ardından memurlar ve diğer kişiler, kredi kartı limitlerini arttırabileceklerdir. Kredi kartı kullanımının ikinci yılına geçen kişiler, maaşlarının 4 katı kadar limite sahip olan kredi kartlarına sahip olabileceklerdir. Yani 3 bin TL maaşı olan bir memur, kredi kartlarının toplam limitini 12 bin TL’ ye kadar çıkartabilecektir. Memurların kredi kartı kullanımlarının ikinci yılından sonra yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunmaları ve bu başvuruda da maaşlarının 4 katından daha yüksek limitte bir kredi kartı istemeleri halinde başvuruları reddedilecektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartının limitini arttırmak isteyen kişiler, bankalarına otomatik limit artırımı talimatında bulunabilir; internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden işlem yapmak istedikleri kredi kartlarını seçerek limit artırımı talebinde bulunabilirler. Aynı zamanda bankalarının telefon bankacılığı hattını arayarak konu hakkında talimat verebilir ve kısa süre içerisinde onay alıp almadıklarını öğrenebilirler.

Kredi kartı limitini artırmak isteyen kişiler, önceki kredi kartı ve kredi ödemelerini düzenli şekilde yerine getirip getirmediklerinden emin olmalıdırlar. Kredi ve kredi kartı ödemeleri direkt olarak kredi notunu etkileyecek ve düşük kredi notu olan kişilerin; bu kişilerin özel sektör ya da memur olmaları fark etmez, yapacak oldukları limit artırımı başvuruları daha en erken safhalardan reddedilecektir.

Kişilerin kaç tane kredi kartı kullandıkları ve bu kredi kartlarının toplam limitleri de yeni alınacak olan kredi kartının ya da kullanılmakta olan bir kartın limitinin artırılması için başvuru yapılırken büyük önem taşımaktadır. Şöyle ki, kişilerin kredi kartlarının tamamının limiti, memur olsun ya da olmasın, tüm banka müşterilerinin, kazançlarının 4 katı limitinde olmaktadır. Kişiler, aylık olarak aldıkları kazançlarına ek olarak bankaya; faiz geliri; arsa, dükkan ya da daire kirası gibi gelirler; borsadan kazanılan aylık düzenli sayılabilen gelirler gibi gelirleri göstermeleri ya da başvuru yaptıkları bankalarda birikim hesapları olması gibi durumlarda, faydalanabilecek oldukları limitler maaşlarından daha yüksek seviyelere çıkabilecektir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir