Realizm nedir? Ortaya çıkışı, sebepleri özellikleri

Realizm 19. yüzyıl içerisinin 2. yarısında Fransa’da ortaya çıkmış olan bir sanat akımı olarak gösterilmektedir. Romantizm için aşırı şekilde duygusallık tepkisinden ötürü çıktığını da söyleyebiliriz.

Realizm Nedir?

Realizm akımı tam olarak romantizm akımına tepki şeklinde ortaya çıkmış olup diğer akımlarda da görüldüğü gibi felsefi düşüncelere dayanmaktadır. Bu akımın doğusundaysa pozitivizm, yani olguya dayalı bir şekilde düşünce akımı büyük ölçüde etkili olmuştur. Tamamen gerçeğe odaklanılmış bir şekilde olan bu akımın pozitivizmden kaynaklı bir şekilde neden sonuç ilişkileri yer almaktadır. Bu yeni akım sanat ve edebiyatta etkin bir şekilde rol alması tahmini olan 19. yüzyılın sonlarına kadar gelmiştir. Bu dönem içerisinde bilim, fen ve edebiyat alanlarının gelişim göstermesi ise bu akım içerisinde bu alanlarda büyümesinde de etkin bir rol almıştır. Akın öncülüğü, hayal ve sağduyu iletişimlerini geçerek sanatı etkisi altına almıştır. Bu sonuçlarla birlikte realizm ortaya çıkış sürecini yerine getirmiş olup sanat ve edebiyatta aktif şekilde rol almıştır. Realizmde sanat ve edebiyat aklın öncülüğünü ele alacak şekilde birden fazla olay ve olguya realist yaklaşımlar sergilemiştir. Realizmi eserler içerisinde genellikle neden sonuç ilişkileri ile bağdaştırırlar.

Realizm’in Özellikleri Nelerdir?

Realizm akımının özellikleri diğer akımları kendisinden ayırmak için ortaya çıkmıştır. Genellikle bakıldığı zaman kendine özgü bir üslup kullanarak, yazım dili ve anlatım biçimi kullanılmaktadır.

  • Bu tarz eser çalışmalarında sanatçılar genellikle kişiliklerini gizli tutarak taraf ayrımı yapmazlar. Romantizme bu açıdan baktığımız zaman eserlerde genellikle iyi ve kötüden herhangi bir taraf tutularak her zaman doğru olanın yani iyinin yanında olmayı göstermişlerdir. Realizmde ise bu tarz durumlarla asla karşılaşılmamaktadır.

  • Pozitivizm etkisiyle beraber son haline gelmiş olan realizm, toplumu görünmekte olduğu gibi tamamı ile gerçek duygularıyla ele almaktadır. Realizm akımının etkisiyle beraber eserlerde karakterlerde genel olarak halkın içerisinde bulunmakta olan kişilerden seçilmiştir. Bunun nedeni ise realizmin dünyayı olduğu gibi yansıtmasını sağlamaktır.
  • Realizm eserlerinde genel olarak anlayış “sanat için sanat” anlayışını savunmaktadırlar. Eserler içerisinde toplumu değiştirmek için herhangi bir amaç güdülmeyip, toplumu olduğu gibi eserlere yansıtmaktadırlar.

  • Yazım diline bakıldığı zaman realist yazarlar genel olarak sade bir anlatım dili kullanmıştırlar. Eserin yazım biçimine bakıldığında kusursuzluktan yana olmaları nedeniyle biçim güzelliğine bir hayli önem verirler.
  • Bu tarz yapıtlar içerisinde insanlar tamamen yaşamakta olduğu çevreyi ele almaya başarmıştır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir