Ana sayfa Banka Haberleri Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte para nasıl anlaşılır? Yaşanan ekonomik krizin ardından piyasada sahte para krizi yaşanıyor. Hükümet bu konuyla ilgili yasal yaptırımları arttırsa da vatandaş mağdur olmamak için kendi yöntemlerini geliştiriyor. Sizlere gerçek ve sahte para ayrımı nasıl yapılır onu anlatacağız.

Sahte para nasıl anlaşılır sorusunu genelde esnaf olanlar sormaktadır. Ancak günümüzde sahte paranın toplumda para alışverişinin olduğu bütün alanlara sıçraması yüzünden büyük bir endişe hali söz konusudur. Haberlerde artık ATM’lerden sahte para çeken kişilerle ilgili haberlerin de yayınlanmasının ardından bankalara olan güven de azalmaya başlanmıştır. Eğer sahte para ile şubeye giderek ödeme yapmaya çalışırsanız, banka paranıza direkt el koyar. Sahte parayı zımbaladıktan sonra size iade eder. Siz mağduriyetinizle alakalı yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. O yüzden para alışverişlerinizde daha dikkatli davranmak zorundasınız. Özellikle dolmuşlarda sahte demir paraların artması yüzünden artık mıknatıs kullanılmaya başlanmıştır. Paranın sahteliği nasıl anlaşılır size onu aktarmaya çalışacağız.

Sahte Para Anlama Yöntemleri

En kaliteli sahte para banka tarafından ya da ATM tarafından anlaşılamaz gibi bir olgu söz konusudur. Öncelikle belirtmeliyiz ki darphanenin bastığı paranın aynısını basmak aslında mümkündür. Ancak yaptırımı sahte para yapmaya kıyasla çok daha sert olduğu için kişiler eğer bu seviyede para yapabiliyorsa bile bile kusur ekleyebiliyorlar. Ancak günümüzde bu kalitede para basabilen bir kurum ya da aracı maalesef bilinmemektedir. Genelde merdiven altı basım gerçekleştirilir ve piyasaya dağıtılır. Maliyetini kurtarmak açısından 50 Türk Lirası ve üzerinde üretim yapılır. Ancak ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve maliyetin artması yüzünden artık 100 TL ve üzerinde olan banknotlar üretilmektedir. Sahte parayı anlamanın en basit yöntemi dokunmaktır. Paralar pamuğa basılırken, sahte paralar genelde kağıda basılır. Cebinizde olan bir kağıt paraya dokunun ve sonra resim kağıdına dokunun. Arasında olan fark kadar bariz bir şekilde aslında hissedebilirsiniz.

Bir diğer fark da sahte para içerisinde, yansıma figürü bulamayacaksınız. Parayı ışığa kaldırdığınızda içerisine gizlenmiş bir Atatürk portresi göreceksiniz. Bunu sahte paraya maalesef eklemeleri çok zor olduğu için tercih etmezler. Bir diğer önemli unsur da paranın üzerinde olan yansıyıcıların, sahte para üzerinde çok bariz olmasıdır. Ayrıca para üzerinde bir tırtık vardır, genelde kenarda bulunur. Onu taklit etmeleri mümkündür o yüzden sahte paraları kontrol ederken referans olarak kesinlikle onu almamanızı öneririz.

Mor ışıkla para kontrolü yapmak da sahte parayı anlamak adına önemli bir yöntemdir. Turuncu kalem gibi mor ışık da gerçek parayı gördüğünde fosforlu bir ışık verir. Ancak sahte para kağıttan yapıldığı için aynı yansımayı maalesef vermez. Turuncu kalemi ayrıca paranın üzerine çekerseniz, kaybolur iz bırakmaz. Ama sahte para üzerine çekerseniz saniyesinde iz kalır ve çıkmaz. Bu da sahte para olup olmadığını anlamak için bir diğer önemli yöntemden birisidir.

Sahte Para Tespit

Gerçek para yanar mı sorusunun yanıtı evet yanar. Çünkü para pamuktan yapılmıştır ve pamuk yanıcı bir maddedir. Ama ıslanırsa ya da yağmurda kalırsa bir şey olmaz. Mesela çamaşır makinesinde cebinizde para unutarak, pantolonunuzu yıkadığınızı varsayalım. Sonucunda paranıza hiçbir şey olmayacak, pantolonunuz ile birlikte kuruyacaktır. İkisinin de materyali aslında çok yakındır. Gerçek ve sahte para ayrımı yapmak yukarıda da belirttiğimiz üzere aslında o kadar zor değildir. Ancak hızlı para alışverişi yaparken maalesef o kadar dikkatli davranmamız mümkün olmuyor. Yine de dikkati elden bırakmayarak, en güvenli şekilde alışveriş deneyimizi yaşamanızı öneririz. Sahte para nasıl anlaşılır sizler için inceledik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here