Telefondan Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi; akıllı telefonların ve tabletlerin kullanımının artması, internete erişimin yaygınlaşması gibi birçok olumlu faktör sayesinde artık banka müşterileri, istedikleri her an internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla bankacılık işlemlerinde bulunabilmekte; para gönderme, hesapları arasında para aktarma, kredi başvurusunda bulunma, kredi kartı borcu ödeme gibi birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bankacılık işlemlerinin internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor olmasının yanı sıra bankaların 7 gün 24 saat sunmakta oldukları telefon bankacılığı hizmetleri sayesinde de yukarıda aktarılan işlemlerin birçoğu gerçekleştirilebilmektedir.

Bankalar, birbirlerine olan üstünlüklerini arttırmak ve kendilerine daha fazla müşteri çekebilmek için internet ve mobil bankacılık hizmetlerinin altyapılarına yüklü miktarlarda yatırım yapmaktadırlar. Yapılan bu yatırımlarla internet, mobil ve telefon bankacılığı aracılığıyla da hem hızlı hem güvenli bankacılık işlemleri, banka şubelerine gitmeden ve banka şubelerinde sıra beklemeden çok kısa süreler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Yazının devamında, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olan telefonlar kullanılarak nasıl kredi başvurusunda bulunabilecek olduğu aktarılmaktadır.

Telefondan Kredi Başvurusunda Bulunmak

Kredi kullanılacak olan bankaların şubesine gitmeye gerek kalmadan telefon üzerinden de kredi başvurusunda bulunulabilmektedir. Telefon kullanılarak bankalardan kredi başvurusunda bulunmak aslında 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar; kısa mesaj, çağrı merkezi ve mobil bankacılık uygulamaları yöntemlerdir. Bu yöntemlerden biri ile banka şubelerine gitmeden kredi başvurusunda bulunulabilecektir. Fakat bu yöntemlerden biri kullanılarak yapılan başvuruların onaylanması, kredilerin ön başvurularının onaylanması anlamına gelmektedir. Bu başvuruların onay almasından sonra kişiler, banka tarafından genellikle aranarak haberdar edilir ve kişilerin banka şubelerine gelerek kredi hakkında anlaşmaları ve gereken belgeleri ibraz etmeleri istenir.

SMS ile Kredi Başvurusunda Bulunmak

SMS ile kredi başvurusunda bulunmak oldukça az zaman alıcıdır ve bankalar tarafından kısa süre içerisinde geri dönüş alınabilecek olan bir kredi başvuru yöntemidir. Yapılacak olan başvuruda genellikle kişilerin T.C. kimlik numaraları, kullanmak istedikleri kredinin türü; ihtiyaç, bayram, araç gibi, ve kazanmakta oldukları düzenli gelirlerini girmeleri istenir. Her bankanın kullanmakta olduğu farklı bir numara olduğu için kişilerin, kendi bankalarının ya da kredi kullanacak oldukları bankaların telefon numaralarına yazacak oldukları bu mesajları ulaştırmaları gerekir.

Kişilerin yapacak oldukları bu başvurular bankalarca değerlendirilir; değerlendirme süresi boyunca kişilerin öncelikli olarak kredi notları incelenir. Kredi notlarından sonra kişilerin kendilerinde bulunan herhangi bir işlem geçmişi varsa bankalarında bulunan işlem geçmişleri incelenir ve bu verilerden olumlu sonuçlar çıkarsa kişiler banka tarafından aranarak banka şubelerine gelmeleri istenir. Bazı bankalar, sunmakta oldukları düşük tutarlı krediler için kişileri bankalarına bile çağırmadan paraları hesaplarına aktarmaktadır fakat bu kredilerin miktarı da 1000 TL gibi tutarlardadır ve kişilerin kredi notlarında herhangi bir pürüzün bulunmaması gerekmektedir.

Çağrı Merkezi Kullanılarak Kredi Başvurusunda Bulunmak

Bankalarla gerek iletişime geçmek ve bir sorunu çözmek gerekse bir işlem gerçekleştirmek için çağrı merkezleri kullanılabilmektedir. Her bir bankanın kullanmakta olduğu farklı çağrı merkezi numarası bulunmaktadır. Son zamanlarda bankalar 444’ lü numaralarının yanına 0850’ li numaralar da eklemeye başladı. Kredi başvurusu yapılacak olan bankanın çağrı merkezi aranarak gerçekleştirmek istenen işlem için sesli yönlendirmelerden faydalanılabilir. Yönlendirme sonrasında varılacak olan menüde ya da yönlendirme yerine müşteri temsilcisi ile görüşme yaparak kredi başvurusunda bulunmak istendiği belirtilir.

Müşteri temsilcisi kişilerin kredi başvurularından sonra kendilerine güvenlik gerekçesi ile yalnızca hesap sahibinin bilebilecek olduğu sorular soracaktır; telefon bankacılığı şifresi, tek şifre, kişilerin annelerinin kızlık soyadlarının birkaç harfi, doğum günü yılı gibi sorular sorulacaktır.

Verilecek olan doğru cevaplardan sonra kredi başvurusunda bulunulur ve bankanın kredi başvurusu için onay vermesinden sonra kişiler çoğunlukla SMS ile bilgilendirilirler.

Mobil Bankacılık Uygulamaları ile Kredi Başvurusunda Bulunmak

Mobil uygulamalar aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmak için kişilerin öncelikle mobil cihazlarına bankalarının bankacılık uygulamalarını indirmiş olmaları gerekmektedir. Mobil bankacılık uygulamalarının cihazlara indirilmesinden sonra kişilerin müşteri numaraları ile kullanacak oldukları şifrelerini bankadan talep etmeleri ve sisteme giriş yapmaları gerekir. Zaten mobil bankacılık uygulaması için şifresi olan kişiler mevcut şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapabileceklerdir.

Birçok bankanın mobil uygulamasının arka planı ve gerçekleştirilebilecek olan işlemlerin sırası değişik olmaktadır fakat genellikle, kredi başvurusunda bulunacak kişiler, işlemler sekmesi altından kredi başvurusu sekmesine ulaşabileceklerdir. Kredi sekmesi atında da kullanacak oldukları krediler ve miktarları girilerek onaylanır.

Sonuç olarak, banka şubesi dışında mobil cihazlardan yapılan kredi başvurularında kişiler, bir çeşit kredi ön başvurusunda bulunmuş olurlar. Ön başvuruları sırasında kişilerin kredi skorları incelenir ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı zaman kişiler banka tarafından bilgilendirilir. Banka şubesine giden kişiler, bankanın kendilerinden istedikleri belgeleri bankaya sunarlar ve diğer taraftan, kredi detayları hakkında konuşurlar. Şartlarda anlaşılması halinde sözleşme imzalanır ve para kişilerin banka hesabına aktarılır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir