Unutulan Findeks Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde birçok birey, yapmış oldukları küçük tasarruflarla ya da o ay aylık gelirlerinden arttırdıkları ile satın alamadıkları ve gideremedikleri ihtiyaçlarını gidermek için bankalardan kredi kullanmaktadırlar. Bankalar, doğal olarak kendilerine her gelen kişiye kredi vermemekte, krediyi sonraki dönemlerde geri ödeyebilecek olan ve geri ödeme alışkanlığı olan kişilere kredi ve diğer imkanları sağlamaktadırlar. Bankaların aslında, kişileri değerlendirirken hızlı bir şekilde yargıya ulaşmalarını sağlayan bir silahları da yok değil. 1995 yılında kurulan ve 9 bankanın ön ayak olduğu Kredi Kayıt Bürosu, tüm bankalardan ve diğer finansal kuruluşlardan gelen verilerin bir araya getirildiği ve anlamlı bilgilerin oluşturulduğu bir alandır. 2014 yılında da Kredi Kayıt Bürosu’ nunFindeks adı ile bir platformu hizmete girdi ve bu platform sayesinde kişiler, kendi kredi skorlarını öğrenebilme şansına eriştiler.

Findeks platformuna ilk olarak, doğru bilgileri kullanarak üye olmak gerekmektedir. Üyelik sırasında belirlenecek olan şifre ile bir sonraki seferlerde de sisteme girişe imkan sağlanacaktır. Diğer girişlerde de başarılı şekilde sisteme erişebilmek için giriş ve şifre bilgilerinin unutulmaması gerekmektedir.

Fakat bir olay oldu ve şifre unutuldu, Findeks sistemine giriş gerçekleştirilemiyor. Bu durumda, parolamı unuttum seçeneğine tıklanması ve yeni şifre alınması, sisteme giriş sağlanabilmesi için yapılacak olan en iyi seçenek olacaktır. Yeniden şifre alma işlemleri sırasında da sistem, hemen bir şifre oluşturmamakta, üyelik gerçekleştirirken girmiş olduğunuz gerçek bilgileri; TC kimlik numarası, doğum yılı, baba adı vb.; isteyecektir. Kayıt sırasında sisteme erilmiş olan telefon numarası, yeniden şifre alma ekranına girilecek ve bu şekilde kişilere yeni bir şifre ulaştırılacaktır.

Telefona kısa mesajla gelen bu şifre, sistem tarafından oluşturulmuş otomatik bir şifredir. Findeks’ e giriş sağlandıktan sonra şifrenin değiştirilmesi en iyi seçenek olacaktır. Bu şifre, daha sonraki Findeks kullanımları sırasında lazım olacağı için şifreyi değiştirirken daha sonraları hatırlamakta zorluk yaşanmayacak fakat herkesin de tahmin edemeyecek olduğu bir şifre olması gerekmektedir. Akılda kalıcı şifrelerin seçilmesi durumunda, bir daha şifremi unuttum gibi sorunlarla karşı kaşıya kalmazsınız.

Findeks Tek Kullanımlık Şifre Sorunu

Findeks platformuna giriş yapmak için sistem tarafından kayıtlı cep telefonlarına onaylama şifresi gönderilmektedir. Gönderilen şifre ikincil güvenlik sistemi gibi algılanabilir. Bazı zamanlarda Findeks’ e giriş yaparken, kişilerin telefonlarına tek kullanımlık şifreler ulaşmamakta ve giriş sağlanamamaktadır. Bu gibi sorunlar tamamen sistemden kaynaklanan sorunlardır. Kayıt sırasında sisteme girilen telefon numaralarına, daha sonraki sisteme erişim istekleri sırasında onay mesajı gelmezse, sisteme yoğun giriş talebi karşısında sistemin yavaş cevap vermesi ya da benzeri sorunlar nedeniyle şifre telefonlara ulaştırılamıyor anlamına gelmektedir. Sorunun üstesinden gelmek için Findeks çağrı merkezi ile iletişime geçerek sorunu oradaki yetkililere aktarabilir ve çözüm arayışında bulunabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir