Forex Kaldıraç Nedir

Vadeli hesaptan faiz kazancı açmak istiyorum hangi bankayla çalışmalıyım

Ele geçen nakit parayı, harcamadan bir kenarda saklamak oldukça zordur. Döviz veya altına alıp saklamak ise türlü tehlikeleri beraberinde getirir. Birikimleri değerlendirmek için en güvenli yol, bankalardır. Bankalar sayesinde, mevcut paranızı değerlendirip belli oranda kar payı almanız da mümkündür. Birikim yapmak isteyenlerin, en çok tercih ettiği hesap ise vadeli hesaplardır. Çünkü belirli bir süre çekmemek kaydı ile paranızın değer kazanmasını sağlar. Vadeli hesap için, her bankanın faiz oranları farklıdır. Fakat hangi bankaya giderseniz gidin, en uzun vade ile yatırılan hesap için uygulanan faiz oranı yüksek çıkacaktır. Yani vade süresi uzadıkça alınan faiz oranı artar.

Uzun vade ile yatırılan hesaplar için faiz oranının yüksek çıkması, uygulanan stopaj oranı ile yakından ilgilidir. Kısa vadeli hesaplar için yüksek stopaj kesilirken, uzun vadeli hesaplar için kesilen stopaj oranı oldukça düşüktür. İhtiyaç fazlası birikimleri bir yıllık vade ile yatırmak, uygulanan faiz oranının yükselmesini sağlar. Fakat belirli bir vade ile yatırılan paranın erkenden çekilmesi uygulanan faizin geri alınmasına neden olur.

En iyi vadeli hesap arayışına giren yatırımcılar için, değişik bankaların vadeli hesaplara uyguladığı faiz oranını derledik;

Vadeli mevduat hesaplar en yüksek faizi veren banka; İNG Bank- Turuncu Hesap, internet bankacılığını kullanarak, vadeli hesap açtırmak isteyen müşterilerine, %13 hoş geldin faizi vermektedir. Üstelik belirlenen faiz oranı, bir yıl geçerlidir. Diğer bankaların aksine, Turuncu hesabın diğer güzelliği ise vade süresi dolmadan çekilen paradan kesinti yapmamasıdır.

Yine Odeabank Vadeli hesap kampanyasına Oksijen Hesap ile katılmaktadır. %13 leri bulan bir teklifi bulunmaktadır.

Vadeli hesaplara yüksek faiz veren diğer bankalar;  her geçen gün müşteri portföyünü genişleten TEB, yeni açılan vadeli hesaplar için en yüksek faizi veren ikinci banka sıralamasında yer alır. Açılan vadeli hesaba ilk otuz gün, yani bir ay %12,75 faiz vermektedir. Bir ay dolduktan sonra, paraya uygulanan faiz oranı normal seviyesine döner.

Vadeli hesaplar için yüksek faiz veren banka sıralamasında, üçüncü sırada Akbank Serbest hesap yer alır. Parasını Akbank’a yatıran müşteriler için, ilk bir ay %12,25 faiz vermektedir. Yine Serbest hesapta da bir aylık süre dolduğu anda, uygulanan faiz oranı normal seviyesine geriler.

Ancak Bankaların %12-13 leri bulan vadeli hesap faiz tekliflerini iyi kontrol etmekte fayda var şartları aslında size bir takım yükümlülükler de yüklüyor örneğin bazı bankalar vadesiz hesapta belirli bir tutarda parayı her zaman hesapta bırakmanızı isteyebilirler. O yüzden şartları iyi incelemenizi öneriyoruz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir