Ana sayfa güncel Vadeli Hesaplarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Vadeli Hesaplarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Değişik zamanlarda, değişik yatırımlar yapabilmek için kenarda bir miktar nakit bulundurmak gerekir. Fakat evde saklanan nakit paraların; harcanma veya çalınma gibi risklere açık olduğu bilinmektedir. Nakit parayı, altına veya dövize çevirip saklamak ise uzun vadede kazanç sağlar. Birkaç yıl bekletilen altın ve yabancı paralardan, bir miktar kâr etmek mümkündür.

Kenara atılan paraları güvenli şekilde saklamanın ve belli oranda kazanç sağlamanın en kestirme yolu, vadeli hesaba para yatırmaktır. Çünkü vadeli hesaplarda, ne kadar kazanç sağlanacağı önceden bilinir. Kısaca, riske girmeden kenarda para bulundurma yoludur. Yüksek Vadeli Mevduat Faizi Para Faizleri kazanç noktası haline getirilebilir.

Vadeli hesaplar, normal faiz ile karıştırılmamalıdır. Bankalar tarafından uygulanan günlük veya gecelik faiz uygulamasında, her hangi bir süre sözleşmesi bulunmaz. Fakat vadeli hesaplarda banka ile hesap sahibinin bir sözleşmesi mevcuttur. Vadeli hesaplar, belirli dönemlerde parayı çekmeme taahhüdü ile yatırılır. Bu taahhüt sayesinde, vadeli hesaplar için uygulanan faiz oranları, çok daha yüksektir.

Vadeli hesaplara para yatırmadan önce, dikkate alınması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Her bankanın, vadeli hesap uygulaması farklıdır. Para yatırmadan önce, değişik bankaların vadeli hesaplar için uyguladığı faiz oranlarına göz atmak gerekir.
  • Vadeli hesaplar, 3 aylık, 6 aylık ve bir yıllık vade ile çalışır. Yatırılan paranın vade süresi uzadıkça, uygulanan faiz oranı da yükselir. En yüksek faiz, bir yılı aşkın vade ile açılan hesaplar için uygulanır.
  • Vadeli hesaplar için, belli oranda stopaj kesilmektedir. Kısa vade ile yatırılan hesaba uygulanan stopaj yüksek olmasına rağmen, uzun vade ile yatırılan paraya uygulanan stopaj çok daha düşüktür.
  • Vadeli hesaplarda, vade süresi dolmadan parayı çekmemek önemlidir. Vadesi dolmadan çekilen paralarda, büyük oranda kesinti yapılır.
  • Faklı banka ile çalışan müşteriyi, kendi bünyesine kazandırmak için rekabet eden bankaların, vadeli hesap açtıran müşteriler için uyguladığı birçok avantaj mevcuttur. Hoş geldin faizi ve serbest faiz gibi avantajlar, çok büyük meblağlar için daha ilk ayda yüksek kazanç sağlar. Sonraki aylarda normal faiz oranlarına dönen para, bir aylık sürede büyük kazanç elde etme şansı verir.

Özetle en iyi yatırım yolunu bildiğiniz yatırım dır birde kendinizi en güvende hissettiğiniz banka hangisi ise onu tercih edin, hali hazırda vadeli mevduat hesapları

kendini sağlama almak isteyen ne kazanacağını bilen riske girmeyi sevmeyen kişilerin tercihidir. Bankaların faizleri ve verdiği faizleri karşılaştırın ve istediğiniz bankaya paranızı yatırım tabi bankaların 100 Bin TL ye kadar TMSF Güvencesialtında olduğunu da belirtelim.

Yine son bir not her bankada bulunan güvence ayrı ayrı olur yani iki bankada 90 Bin TL ve toplamda 180 Bin TL mevduatınız var ve iki bankada battı tabi şu an mevcut koşullarda pekte mümkün değil, bu durumda her banka ayrı ayrı değerlendirildiğinden 180 Bin TL niz devlet güvencesinde olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here