Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir mi?

Günümüzde en çok merak edilen sorulardan birisi de yeni memur olan bir kişinin kredi çekip çekemeyeceğidir? Memur olmak bankadan kredi alabilmek için oldukça cazip bir meslektir. Çünkü memurların düzenli bir ödeme yapması söz konusudur. Memur maaşlarında bir aksama olmaması bankalar tarafından kredi verilmesi açısından oldukça kolay bir yol oluşturmaktadır. Elbette yeni atandığınız zaman bankadan kredi çekmeniz mümkündür. Ancak bunun için en önemli olan şartı ise daha bankalar ile bir problem yaşamaaınız olmasıdır. Memur olmadan önce eğer bankalar borcunuz bulunmuyorsa ya da ödemelerinizde bir sıkıntı yaşamamışsanız kredi almanız oldukça kolay olacaktır.

Memur Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

 Bu durum kredi notunuzun iyi olması ile doğrudan bağlıdır. İster eski bir memur olun isterse yeni atanmış bir memur olun mutlak suretle bankalar ile problem yaşamamanız gereklidir. Özellikle bankaların kara listesinde yer alıyorsanız kısa vadede kredi kullanmanız mümkün olmamaktadır. Peki, yeni atanan bir memur olarak kredi çekme şartları neler olmaktadır?

  • Daha öncesinde herhangi yasal bir idari takibinin bulunmaması
  • Göreve atanmış olmanız ve resmi olarak göreve başlamanız gerekmesi
  • 60 aya kadar vadeye olan ihtiyaç kredisine başvuru yapılması
  • Ödeyeceğiniz aylık taksitlerin maaşınızın yüz 70’ini geçmemesi
  • Herhangi bir ipotek durumunda eşinizin rızası gösterir belgenin olması gereklidir.

Yeni Memurlar Her Bankadan Kredi Çekebilir Mi?

Memur olduktan sonra eğer yasal ya da idari bir takibiniz bulunmuyorsa her bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için herhangi bir ayrım söz konusu değildir. Önemli olan ödeyeceğiniz taksit tutarının maaşınızın yarısını geçmeyecek olmasıdır. Bankaya başvuruda bulunduğunuzda ise maaş bordronuzun bulunması oldukça önem taşımaktadır. Memurlar sınıflar olarak ayrıldığından her memurun maaşı aynı olmamaktadır. Bu nedenle maaş bordronuz çekeceğiniz kredi açısından büyük önem taşımaktadır. Bankalar haklı olarak kredinizi ödeyeceğinizden emin olmak isterler. Aksi takdirde yasal süreç başlatma zorunda kalırlar. Bu durumu bir memur olarak siz ve bankalar yaşamak istemez. Çünkü bu süreç oldukça can sıkıcı bir süreçtir. Görüldüğü üzere yeni memurun kredi çekmesinin önünde bir engel bulunmamaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir