Yeni Hurda Araç Teşvik Yasası Çıkacak mı? Ne Zaman Çıkar?

Otomotiv sektörünü canlandırmak, eskimiş araçları trafikten çıkararak yakıt tasarrufu ile kişilerin can güvenliğini daha iyi sağlamak adına devlet tarafından hurda araç yasası çıkarılıyor. Burada amaç eski araçların trafikten çekilerek yeni araçlar ile ekonomiyi canlı tutmak. Son dönemde oluşan araç fiyatlarındaki artışlar ile daha uygun şartlarda araç almak ve otomotiv sektörünün de daha çok araç satmak adına beklentileri arasında olan Hurda Araç Yasası çıkacak mı? Hem vatandaşların hem de otomotiv sektörünün beklediği bu haber ile ilgili politik kararlarda henüz bir açıklama yok.

Hurda Araç Teşviki 2018 Yılında Çıkarılmıştı.

Son çıkarılan hurda araç yasasından bu yana yaklaşık iki yıl geçti. 2018 yılında çıkarılması ile büyük talep gören hurda araç teşviki ve bu teşvikten yararlanma tarihi 31 Aralık ile sona erdi. Ancak tüm sektör yine bu yasanın çıkarılmasını bekliyor ki, sıfır araç almak isteyenlerde bu yasayı bekleyenlerden. 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ömrü dolmuş araçların trafikten çekilmesi, sıfır araç alacaklara ÖTV indirimi sağlanması adına bu yasayı çıkarmış ve yaklaşık 350 bin araç hurdaya ayrılmıştı.

Salgın Şartlarından Hurda Araç teşviki Bekleniyor.

Salgın şartlarında meydana gelen ekonomik yavaşlama olmasına karşın araç fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu aşamada hurda araç teşviki talebi hiç bitmedi aksine daha çok gelmeye başladı. Ancak resmi kanallardan henüz söz konusu ömrünü yitiren araçlar ve ÖTV indirimi ile ilgili bir açıklama yok.

Hurda Araçlar Ekonomiye Canlandırılıyor

Eski araçların hurdaya ayrılması ile sera gazı salınımı en az seviyeye indiriliyor. Eskir araçların hurda ile ekonomiye kazandırılması da önemli etkenlerden. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hurda araç yasası ile birlikte araçları teslim alarak 117 geçici depoda tutuyor. Ayrıca bu depolardan araçları geri fiziksel açıdan tekrar kazandıran 93 işletme tesisi ve 15 entegre işletme tesisi de bulunuyor. Hurda araç teşviki ile araçlar tüm illerde 306 noktadan teslim alındı. Bu araçların plastik, cam, metal gibi parçaları da hammadde olarak tekrar ekonomiye kazandırılıyor.

Son hurda araç yasası ile 27 Mart 2018 ve son gün olan 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 150 bin 653 aracın hurda olarak geri dönüşüme kazandırıldığı açıklanan bilgiler arasında. Ancak özellikle vatandaşların beklediği hurda teşviki için bir tarih söz konusu değil.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kripto Yatırımcılarının Bilmesi Gereken 3 Terim

Kripto paraya yatırım yapacaksanız bazı terimlere hakim olarak karşılaşacağınız riskleri en aza indirebilirsiniz. Özellikle analiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir