Yeni Yılda Kredi Faiz Oranları Ne Olur?

2019 yılı ortalarına yaklaşırken en çok merak edilen özellikle konut kredi almak isteyenler için kredi faiz oranları 2020 yılı başlarından nasıl bir eğilimde olur? Konut Kredi oranları düşecek mi? Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek? Faizler Ne Olur gibi bir çok soru bulunmaktadır.

2020 Yılında Kredi Faizleri

Bilindiği üzere 2018 yılı başlarında oldukça uygun olan konut kredileri özellikle seçimlerden sonra hızlı bir yükseliş yakalamış oldu. Özellikle Temmuz ay’ından itibaren ABD ile yaşanan ekonomik durum sonrası kredi faizleri 3,00 bandının üstüne çıktı. Güncel olarak 1,50 ile 2,00 arası bir bantta seyir etmektedir. Kredi faiz oranlarının yükselmesinin ana sebebi aslında her ne kadar ülkemizde siyasi gelişmelere bağlanmış olsa da asıl tetikleyen kurum Amerika Merkez Bankası FED’ in aldığı faiz artırım kararı, Rahip Brunson olayı  yükselmenin gerçek sorumlusudur.

FED Faiz Politikası

Yine FED’ in Aralık ayında da faiz arttırma eğiliminde olduğu ve buna ilişkin güçlü sinyaller verdiği de göz önüne alındığında Kredi Faiz oranları yükselmese dahi en azından önümüzdeki 2-3 aylık dönemde bu oranları korumasını beklemek gerçekçi durmaktadır.

2020 yılı başlarında muhtemelen bu oranlar ile girilmesi şimdilik en güçlü ihtimal olarak görünmektedir. Yeni Yıl Konut Kredisi Oranlarına bakacak olursak 1,40 – 1,50 aralığında kalması beklenebilir. Ancak Dünya ekonomik parametreleri ve ülkemizin durumu birlikte değerlendirildiği zaman önümüzdeki süreçte kredi faizlerinde zayıfta olsa aşağı yönlü bir düşüş beklenebilir.

Konut Kredisi Faizleri

Konut Kredisi kullanmayı düşünen tüketicilere tavsiyemize gelecek olursak, şayet ilk evinizi alacaksanız ve halen kiracı iseniz bu oranlardan kredi almanızı tavsiye ederiz, Zaten hali hazırda ödediğiniz bir kira gideriniz var dolayısıyla peşinatınız da var ise konut kredisi kullanın. Ola ki ilerleyen dönemlerde Konut Kredisi Faizlerinin düşmesi halinde Konut Kredisi yapılandırma veya kredi taşıma şeklinde düşük faiz oranları ile taksitlerinizi küçültmeniz mümkündür.

2020 Yılı Tüketici Kredi Faiz oranları ne olur diye bakacak olursak konut kredisi oranları ile paralel hareket edecektir. Şimdilik 1,50 – 2,00 bandında  kredi almak mümkün ancak Bankaların yeni yıl kredi kampanyalarında 1,25 oranlarını kısa vadeler de örneğin 12 ay vade ile yakalamak mümkün olacaktır.

Taşıt Kredisi Faizleri

2020 Taşıt Kredisi oranlarına da bakmak gerekirse 1,80 oranlarını şimdilik görmek mümkün, nacak yeni yıl taşıt kredi kampanya oranları düşme beklentisi içerisinde olduğunu belirtmeliyiz.

Özetle kredi faiz oranları 2020 yılı ortalarına kadar bu seviyeleri koruma ihtimali bulunmakta, yine Aralık Ayı FED’ in alacağı karar ana yön verici olacaktır. Buda yükselmese dahi bu seviyeleri mart-nisan 2020 tarihine kadar bu oranların altını görmek zor gibi. (Yatırım tavsiyesi değildir)

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir