En Yüksek Ve En Düşük Kredi Skoru Kaçtır?

Kişiler, aylıklarıyla karşılayamadıkları ihtiyaçlarını gidermek ya da en basitinden kredi kartı alarak kredili alışveriş kolaylığından faydalanmak için bankalara başvuruda bulunurlar. Bankalara yapılan her bir başvuru banka görevlileri tarafından değerlendirmeye alınır. İşte tam burada, bu değerlendirme safhasında ne gibi değişkenler, kişilerin başvuruda bulundukları hizmetleri almalarına engel olurlar ya da bankayı hizmet sunmak için teşvik eder?

Finansal dünya içerisinde olan; düzenli geliri olan ve sigortası bulunan, bankalardan kredi kartı almış ve kullanmakta olan, mevduat hesabı oluşturmuş olan, faturalı bir telefon hattına sahip olan ya da elektrik su gibi en temel ihtiyaçları bile kendi üzerinden ödemekte olan kişiler, arkalarında ekmek kırıntısı gibi finansal bilgiler bırakırlar. Bankalar da 1995 yılında 9 bankanın bir araya gelerek kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla bu ekmek kırıntılarını toplarlar ve anlamlı bilgiler ortaya koyarlar. Kişilerin borçlarını ödeme alışkanlıklarını; kredi kartlarını, kredi borçlarını ya da en basitinden, üzerlerine kayıtlı olan faturaları ödeme alışkanlıkları, Kredi Kayıt Bürosunun kişileri finansal açıdan değerlendirmek için oluşturduğu “kredi notunu” ortaya çıkartır.

Kredi notu, finansal açıdan borcuna sadık olan ve ödemelerini aksatmayan, düzenli şekilde faturalarını ve banka borçlarını kapatan kimselerin daha sonraki dönemlerde bankalara yapacak oldukları finansman başvuruları sırasında olumlu yanıt almalarını sağlar. Tam tersi durumda, finansal geçmişinde düzenli herhangi bir ödeme bulunmayan, borçlarından kaçan, kredi kartı, kredi ya da diğer finansal borçlarını umursamayan kişilerin kredi notları da bu kimselerin daha sonraki finansman başvuruları sırasında önlerine engel olarak çıkar.

Bazı zamanlarda kredi kullanmak ya da bankaların sunmakta olduğu diğer finansmanlardan faydalanmak son derece hayati olabilmektedir. Peki, bankaların yapılan başvuruları değerlendirme sürecinde kararlarını etkileyen bu kredi notu nedir ve dereceleri var mıdır?

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, kişilerin bankalar ve diğer finansal kuruluşlarla kurdukları finansal ilişkilerin düzenliliği ve sağlığını sayısal olarak ifade eden bir sistemdir. Kişilerin borçlarını ödeme alışkanlıkları düzenli şekilde devam ediyor ve borçlarını aksatmıyorlarsa kredi skorları yüksek olur ve tam tersi durumlarda da kredi skorları düşük olur.

Kredi notlarının hesaplaması bireysel olarak, hane bireylerinden farklı olarak her bir kişinin kendi finansal geçmişinden, finansal ayak izlerinden ve bunların sonuçlarından çıkartılan hesaplamalardan oluşturulur.

Bankalar yapılan başvurularda bankaların öncelikli olarak, kişilerin kredi notlarına baktıklarını söylemiştik. Peki kredi skoru hakkında daha detaylı bilgi yok mu?

Kredi notu, 1’ den başlayarak 1900 puana kadar yayılan ve 5 sınıfa ayrılan bir çizelge olarak ifade edilebilir. 0 puandan başlamamasını sebebi, finansal sitem içerisinde bulunan herhangi bir kimsenin en 0 puana sahip olamayacak olmasıdır. Daha öncesinde bankalarda hesap açmamış, üzerinde herhangi bir fatura bulunmayan kişilerin kredi skorları doğal olarak 0 görülebilecektir fakat bu kişilerin dışında olan, aktif olarak finansal dünyada yer alan kişilerin kredi skorları 1 ile 1900 aralığında bir yerde bulunacaktır.

Çizelgeyi sıralamak gerekirse; 1 ile 799 puan aralığında bulunan kişiler, kırmızı olarak ifade edilir ve riskli kişiler, kredi ve diğer finansal borçlarını ödemede başarılı olamayan kişileri gösterirler. Bu kişilerin bankaya yapacak oldukları herhangi bir kredi kartı ya da kredi başvurusu çok büyük ihtimalle reddedilecektir.

800 ile 1299 puan aralığında bulunan kişiler, turuncu olarak ifade edilir ve bu kişiler orta riskli grup içerisinde bulunurlar. Bu kişilerin de geçmiş borçlarını ödemelerinde bir disiplin ve düzenin olmadığı, borçlarına sadık olmadıkları görüldüğü için bu aralıkta olan kişilerin finansman başvuruları da büyük olasılıkla reddedilecektir.

1300 ile 1499 aralığında olan kişiler de sarı renkle gösterilir ve az riskli olarak değerlendirilir. Bu kişilerin finansal geçmişleri, daha önceki 2 gruba kıyasla daha parlak ve yapacak oldukları kredi ya da kredi kartı başvurularının onaylanma şansı daha yüksektir. Tabii, bu kişilerin yapacak oldukları kredi başvurularının miktarı da onay süreci için oldukça önemlidir.

1500 ile 1699  aralığında olan kişiler açık yeşil renkle gösterilir ve bu kişiler, iyi olarak nitelendirilir. Bu kişilerin finansal geçmişlerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır ve gelirlerine oranla, yapacak oldukları finansal başvurular büyük olasılıkla kabul edilecektir.

1700 ile 1900 aralığında bulunan kredi skoruna sahip olan kişiler de bankaların en çok sevdikleri müşterileridir. Bu kişiler, geçmişlerinde herhangi bir borç aksatma ya da ödememe durumu içerisinde bulunmadıkları için kredi skorları herhangi bir şekilde kötü etkilenmemiştir.

Kredi skalasının en yüksek notları 1700 ile 1900 aralığında bulurken en düşük aralığı da 1 ile 699 puan aralığında yer almaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler, daha sonraları bankalarla yollarının kesişmesi ihtimaline karşın kredi skorlarını düzeltmeye ve bu işe de ödemedikleri borçlarının kapatarak başlamaları en iyisi olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir