Havale Nedir Nasıl Yapılır?

Bankalar müşterilerinin çeşitli finansal işlemlerini gerçekleştirmesine yardımcı oldukları gibi bu işlemlerin kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilmeleri adına birçok alternatif kanallar sunmaktadır. Müşterilerin banka aracılığı ile gerçekleştirdiği ürünler arasında son yıllarda en çok kullanılanların başında para transferleri gelmektedir. Para transferleri müşterilerin tercihine göre Havale veya EFT işlemi olarak gerçekleştirilir. EFT olarak bilinen Elektronik Fon Transferi herhangi bir bankada hesabı bulunan bir kişi başka bir banka hesabına para transfer etmek istediği zaman bu işlemi kullanır. Ayrıca EFT işlemi haftanın belirli günleri yapıldığı gibi birçok banka tarafından ücretlendirilmiştir. Para transferi olarak kullanılan bir diğer işlem ise havaledir. Peki, havale nedir?

Aynı Banka Şubeleri Arasında Havale

Herhangi bir bankada hesabı bulunan bir kişi aynı banka üzerinde başka bir hesaba para transfer etmek istediği zaman havale işlemini kullanmak zorunda kalır. Ülkemizde hizmet veren tüm bankalar havale işlemlerini günün her saatinde 7/24 olarak gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bankaların ücretlendirme politikalarına takılan EFT’deki fiyatlandırma havale işlemlerinde aynı şeklide değildir. Birçok banka maaş müşterisi veya diğer bankacılık işlemlerini kendi üzerinden gerçekleştiren müşterilerinden herhangi bir şekilde havale işlem ücretini tahsil etmemektedir. Bankaların çeşitli kanalları üzerinden gerçekleştirilen para transferi ile ilgili olarak havale nasıl yapılır? Para transferi olarak kullanılan havale işlemini gerçekleştirmek isteyen banka müşterileri ilk olarak hizmet kanalını belirlemesi gerekir.

Cep Telefonundan Para gönderme

Para gönderimi için karşınızda bir alternatif ise cepten para gönderme olarak çıkıyor. Bu aşamada kişinin hesap numarası olsun yada olmasın telefon numarasına para gönderimi yapılıyor ve kişi de cep telefonuna gelen referans numaraları ile bankamatikten parasını çekme imkanı buluyor.

Havale işlemi için banka şubelerini kullanan müşteriler; ilk olarak şubelerde bulunan gişe işlemlerine uğramaları gerekecektir. Burada bulunan banka müşterisine havale talebini iletmeleri yeterlidir. Gerekli bilgileri sizden alan banka görevlisi birkaç dakika içerisinde işleminizi gerçekleştirebilir.

ATM’den Havale

Banka ATM’lerini kullanacak olan müşteriler ise; para transferi kısmında bulunan havale seçeneğini tıklamaları gerekmektedir. burada bulunan menüden sizin havale yapmak istediğiniz hesabın bilgilerini ve para miktarı talep edilmektedir. Daha sonra birkaç dakika içerisinde havale işleminiz hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Havale nasıl yapılır, sorusunun bir diğer yanıtı ise, Havale ve EFT işlemlerinin en çok kullanıldığı platformlardan biri de şüphesiz internet bankacılığıdır. Kendi internet sayfanız üzerinde bulunan para transferi ekranına girdikten sonra yapacağınız işlemi yani havale seçeneğini tıklamalısınız. Açılan sayfada ise sizden hesap bilgilerinizi veya İban bilgisi talep edilmektedir. Her iki ekranda da girilen bilgilerden sonra havale miktarı talep edilir, miktar girildikten sonra havale hızlı bir şekilde muhatap hesaba geçer.

Telefon Bankacılığından Havale

Dilerseniz bankaların çağrı merkezi veya telefon bankacılığı olarak bilinen ekran üzerinden de havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sizden telefon bankacılığında bulunan banka görevlisi havale yapacağınız banka hesap bilgilerini ve havale miktarını talep eder. Girilen bilgilerden sonra onayınız ile birlikte havale işleminiz gerçekleştirilir.

Para aktarımına konu olan havale aynı banka olması nedeniyle anında karşı hesaba geçiyor olması nedeniyle en çok kullanılan para gönderim şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir