Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Vadeli hesaplar, banka şubelerinden, internet ve mobil bankacılık sistemlerinden açılabilmektedir. Vadeli hesaplar TL, döviz, altın olarak açılabilmektedir. Vadeli hesaplarda ki mantık, bankalara yatırılan TL, döviz, altınların, yatırımcıların belirleyeceği vade süresine kadar bankada kalması, banka da vade süresine göre yatırımlara faiz vermektedir.

Çekilen Güne Göre Faiz

Vadeli hesaplarda, vade süresinden önce çekilen yatırımlara faiz alamazsınız. Ancak bazı bankalar ( ING Bank- Odea Bank ) bu kuralın dışına çıkmışlar ve vadeli hesaplara yatırılan yatırımların kullanıldığı veya çekildiği gün sayısına göre faiz vermektedirler. Vadeli hesaplarda bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır. Vadeli hesaplar, banka şubelerinden açıldığı zaman bankalar devlete vergi vereceği için faiz oranlarını aşağı çekmektedirler.

Vadeli Mevduat Hesabı

Ancak vadeli hesaplar, banka şubelerinden değil de İnternet ve mobil bankacılık adını verdiğimiz sanal ortamlarda açılırsa o zaman uygulanacak faiz oranı daha yüksek olacaktır. Çünkü sanal ortamlarda ki açılacak vadeli hesaplardan dolayı, devlet bankalardan vergi almamaktadır. Durum böyle olunca da faiz oranı şubelere göre daha yüksek olacaktır. Yine bankalardan açılacak olan vadeli hesaplarda 100.000 TL’ye kadar olan yatırımlar devlet garantisi altındadır.

Vadeli hesaplara uygulanan faiz oranları bankadan bankaya değişmekte olup, vade süresine göre faiz oranları değişim göstermektedir.. Onun yerine ikinci bir vadeli hesap açılarak vade süresine göre faizden yararlanılabilir.

Faiz Hesaplaması

Son olarak vadeli hesaplarda vade bitiminden yatırımcının bir talimatı olmadığı sürece, vadeli hesap aynı vade süresine göre yenilenir ve yeniden faiz uygulaması yapılır. Yatırımcıların vadeli hesaplarda daha fazla faiz alabilmesi için bankaların vermiş olduğu faiz oranları iyi araştırmalı ve bankaların web sayfalarında ki vadeli hesap faizlerini inceleyip, yatırılacak tutara ne kadar faiz alacağını banka hesap makinesi hizmetinden yararlanıp hesaplayabilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir