Bu Fiyattan Altın Alınır mı? 2020 Yılında Altın Ne Olur?

Yatırımın baş tacı konumundaki altın her ekonomik sallantılarda en iyi liman olarak herkesin ilk başvurduğu yatırım aracı. Bu durumun geçmiş binlerce yılda örneği olduğu gibi hem takı ve ziynet eşyası hemde yatırım aracı ile birikim amaçlı olması küçüklü büyüklü herkesi altın almaya zorluyor. Bu anlamda son zamanlarda oluşan küresel ekonomik olaylar neticesinde yüksek tutarlara alınmaya başlanan altın fiyatları ile alım yapma düşüncesinde olan kişilere bu fiyattan altın alınır mı? 2020 yılında altın ne olur sorusu merak uyandırıyor.

Uzun Vadede Altın Yatırımı

Benim nacizane fikrimi soracak olursanız uzun hatta çok uzun vadelerde saklayacağınız altın için her zaman alım vaktidir. (Yatırım Tavsiyesi Değildir) Güncel olarak çok ciddi artışlara sahne alan altın fiyatlarının gerilemesi mümkün. Bu gerilemenin süresini vermek mümkün olmasa da artması da beklentiler arasında. Nitekim önümüzde uzun vadeler ile alacağınız altını saklayacaksanız geçmişten günümüze örneklerini hesaplarla sergileyebileceğimiz bir çok örneği olacaktır. Bu nedenle uzun vadede altın bu fiyattan alınabilir.

Kısa Vadede Altın Yatırımı

Ancak kısa vade ile bugün alıp iki gün sonra, iki hafta sonra satacak düşüncesinde olan kimselerin altın alması bu fiyatlara neredeyse imkansız. Nitekim alıcının kendisine kalmış bir durum olsa da özellikle ÇİN ekonomisindeki son rüzgarlar neticesinde artışa sahne olan altının kısa vadede düşme olasılığı da çok yüksektir. Burada altın alımları ile kar satışlarının gelmesi ile büyük miktarlarda satış gerçekleşmesi de altın fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Bu nedenle kısa vadede altın almak mantıklı bir adım olmayabilir.

2020 Yılında Altın Ne Olur?

Dolar fiyatları altın fiyatlarına doğrudan etki ediyor. Nitekim altının ons fiyatı da dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. Bu manada dolar kurunda meydana gelecek hareketlerde kişilerin altın alım satımına etki edecek hususlardan bir tanesi. Ancak ÇİN’de meydana gelen salgın hastalık sonrası ekonomik rüzgarlar tersine doğru esmeye başladı. Bu durum tüm dünya ekonomisini yakından ilgilendiriyor. Zira İran ve Irak ile sınıra dayanan virüs haberleri ülke içerisinden de gelmesi halinde bu durum bizlerin ekonomisini de yakından etkileyecek. Yayılan salgın hastalık ile ticaret durma noktasına gelebilir. Bu durumda fiyatların da artması söz konusu olabilir.

Bu Fiyattan Altın Alınır mı?

Küresel ekonomi ve ülke ekonomisinde meydana gelen hareketlilik altın fiyatlarını yakından etkiliyor. Bu tür hareketlilikler neticesinde yatırımcı da kendisini daha güvenli bir hale alabilmek için yatırımını altına bağlıyor. Bu manada altın alımının artması da altın fiyatlarını artırma yönünde etkisi olabilir. Her şekilde bu fiyattan altın alınır mı 2020 yılında altın fiyatları ne olur sorusunun cevabını vermek mümkün değil.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir