100 Bin Lira Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi 2019 – 2020

Çiftçilere destek amaçlı olarak başlatılan faizsiz kredilerde uygulanacak hususlar 11188 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu ne anlama geliyor? Çiftçinin gerçekleştireceği hayvansal üretimler, su üretimleri, süs bitkilerinin yetiştirilmesi, yatırımların önünün açılması amacıyla çiftçilere 100 Bin Liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı çalışmalar neticesinde 2019 ile 2020 yıllarında başvuran çiftçilere belirtilen şartlarda kullanılabilmesi için faizsiz hayvancılık kredisi verilecek. Yapılacak bu desteğin karar tarihi eski olmasına rağmen 2020 yılında da devam ettirilmesi alınan kararlar arasında bulunuyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın tam metni okunarak incelenebilir. İlgili metni okumak için sayfa sonundaki linki kullanabilirsiniz.  Kararda verilecek kredinin Ziraat Bankası tarafından verilmesi bu kredinin verilebilmesi için ise Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi kullandırım şartlarına uygun olması aranacak. Yapılacak kredi desteğinde kredi üst limitleri de belirlendi. Buna göre hayvansal üretimler için;

Hayvansal Üretimde Faizsiz Kredi Limitleri

* Sütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliğinde 100 Bin Liraya kadar faizsiz ve kredinin üst limiti 12 Milyon 500 Bin lira. En üst limitten kredi alacaklarda faiz indirimi ise % 25 seviyesinde.

* Yaygın hayvansal üretimi için 100 bin liraya kadar faizsiz, kredi üst limiti 250 bin lira.

* Damızlık düve yetiştiriciliği için % 75, Üst limit 7 milyon 500 bin lira

* Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için % 50, Üst limit 5 milyon lira

* Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için % 75 , Üst limit 5 milyon lira

* Arıcılık için % 50 indirim, üst limit 1 milyon 500 bin lira

* Kanatlı hayvancılık için % 25 indirim ve üst limit 3 milyon lira.

Verilecek olan faizsiz kredi desteği konuları içerisinde bitkisel üretim konuları da bulunuyor.

Krediyi Kullanma Şartları

Çiftçilere verilecek faizsiz ve indirimli kredi desteğinin kriterlerinin belirlenmesi, limitler ve vadelerinin tespiti, verilen kredinin teminatlandırılması, geri ödeme koşulları, kredilerin ve işlerin takip ve tahsili için Ziraat Bankası ve TKK’nın kredi usullerine göre yürütülmesi esas alınıyor. Burada Tarım Kredi Kooperatifleri verilecek kredilerde teminat kullandırılması, kefil ve ek belgeler isteme, faiz ile kredi vadesini değiştirme hakkını saklı tutarken ayrıntılı bilgi için Tarım Kredi Kooperatiflerine davet ediyor.

Kredi İçin Nereye Başvurulacak?

Faizsiz 100 bin lira kredi alımı için başvuru adresi TC. Ziraat Bankası şubeleri. Buraya kimlik belgeniz, yapılacak çiftçilik için kullanacağınız taşınmazların ipotek ettirilebilmesi için tapular yani teminat belgeleri, çiftçi kayıt belgesi, işletmeyseniz son üç yıllık bilanço belgeleriniz ile başvuruyorsunuz Bireysel çiftçi olmanız halinde bilanço gibi hususlar istenmiyor.

Çiftçilere yapılan desteklerin başını devlet bankaları olan Ziraat Bankası ve Halkbank çekiyor. Resmi Gazeteyi .  Okumak için ziyaret edin.

Faizsiz Krediyi Kullanan Oldu mu?

Çiftçiye verilecek 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanımı yapan çiftçiler bulunuyor. Alınan 100 bin liranın 7 yıl vade ile geri ödenmesi söz konusu. Yapılan 250 bin düve projesi kapsamında önceki yıl Erzincan’ın Akyazı ilçesinde dağıtılmıştı.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir