Altın mı, Dolar mı? Hangisine Yatırım Yapmalı?

Biz tüketicilerin en büyük arzusu yatırım yapmak ve yaptığımız yatırımdan da yüksek tutarlarda para kazanmak. Hemen hemen herkesin hayali bu şekilde. Fakat yatırım yapmak için para olmalı ve ne kadar çok para o kadar çok yatırım, o kadar çok kazanç anlamına geliyor. Tüketici olarak bizler altına mı yoksa dolara mı yatırım yapmalıyız? Kısaca bu konuları irdelemek isterim.

Binlerce yıldır insanoğlunun vazgeçilmez madeni arasında ilk sıradaki yerini daima koruyan altın türlü hediyelik eşyalara bürünüyor olsa da maddi olarak değerli varlığını sürekli yenilemek zorunda kalıyor. Zira altın fiyatları yıllar geçmesine rağmen hiç düşüş yaşamadı ve sürekli artış içerisinde. Buna keza dolar kuru da hep yükseliş içerisinde. Peki bizler neye yatırım yaparsak daha çok kazanırız.

Bizler sizlere yatırım tavsiyesinde bulunamayız. Zira bu tür bir adım yanlış olur. Fakat yıllar boyu gelişen altın fiyatlarının dolar kurundaki artışlara göre daha yüksek oranlarda olduğu bir gerçek. Bu nedenle aynı tutarlarda altına yatırım yapan kişilerin uzun vadelerde dolar kuruna oranla daha yüksek kazanç sağladığını görmüş oluruz.

2002 yılında altının gram fiyatı 18,30 Lira iken günümüzde 195 lira seviyelerinde seyrediyor. Bu durum altının fiyatlarının artışındaki durumu açıkça gözler önüne sürüyor ki, arada neredeyse 10 katı bir fark oluşmuş. Fakat Dolar kuru 2002 yılından bu yana 1,45 seviyelerinden günümüze 5 lira seviyelerine geldi. Aradaki fark ile istatistiksel olarak hesaplandığında altına yapılan yatırımın dolara oranla daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Zamanla gelişen olaylar neticesinde altın ve dolar kuru fiyatlarının ne olacağı hiç şüphesiz kestirilemez. Fakat gelişen olaylar neticesinde değer kazanan altın ve doların yatırımcısına da kazandıracağı beklenebilir. Bu nedenle ayrıntılı bilgi almak için altına mı yoksa dolara mı yatırım yapmalı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir