Bankaların Emekli Promosyonları 2020 Yılında Ne Kadar?

Eski dönemlerde zaman zaman bankalar , emekli maaş ödemelerini almak için promosyon yapmaktaydı. Fakat yapılan düzenlemen neticesinde yasal olarak emeklilere promosyon verilmesi söz konusu hale getirildi.  Bu konuda geçtiğimiz yıl sonuna doğru hükümetten yapılan bir açıklamada da devletin, emekli maaşlarının ödenmesine aracılık yapan bankalarla anlaşmalar yapacakları belirtilmişti. Nitekim emeklilerin aldıkları maaş tutarları üzerinden kişilere promosyon ödemesi yapılmaya başlandı.

Emeklilere Ne Kadar Promosyon Verilecek?

Yapılan yasal düzenleme ve anlaşmalar neticesinde emekliler üç yıl maaşını alma taahhüdü karşılığında bankalardan şu promosyon ücretlerini alabiliyor.

  • 1000 liranın altında emekli maaşı alanlar 300 Lira
  • 1000 – 2000 lira arasındaki maaşlılar için 375 Lira
  • 2 bin lira ve üzeri maaş alanlar için ise 450 Lira

Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar

Emeklilerin bankalardan beklediği promosyon ödemeleri için devlet ile bankalar bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre üç yıl boyunca maaş alma şartı karşılığında emeklilere promosyon ödemesini bankalar direk hesaplarına yapmakla yükümlü hale getirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bugün emekli maaşlarının yüzde 80’i üç devlet bankası tarafından ödenmektedir: Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank.

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre de ülkemizdeki toplam emekli sayısı 10,4 milyon (bunun 5,6 milyonu SGK, 2,3 milyonu Bağ-Kur, 1,9 milyonu Emekli Sandığı ve 0.6 milyounu diğer). Aslında bu rakamlar, bankalar açısından ortada ne kadar büyük bir pasta olduğunu göstermektedir.

Bazı bankalar çeşitli bankacılık işlemlerinden ücret almazken, bazı bankalar kredi kartına bonus puan yüklüyor. Bazı bankalar da, maaşını taşıyan emeklilere hemen iki çeyrek altın hediye ediyorlar.

Emekli Promosyonu Ne Zaman Ödenecek?

Bankalar emekli maaşı poromosyonlarını genelde emekli maaşı bankaya getirildiği anda ödemektedir. Ancak bu konuda bir de hesap sahibinden taahhüt alınmaktadır. Bankalar promosyon için belli bir süre 36 ay emekli maaşını bankadan almak zorunluluğu getiriyorlar.

Emekliye Faizsiz Kredi Başvurusu

Kişiler başvuru ile faizsiz borç para alma arayışında. Burada düşük gelir nedeniyle emekliler de bu talep içerisinde. Ancak bankalar faizsiz kredi tahsisi yapmıyorlar. Yinede devletin eliyle emekli maaşı alan kişilere belli oranlarda faizsiz kredi tahsisi yapılabilmektedir. Burada SGK dan alınan belge ile devlet bankalarına başvuru söz konusu.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir