Ana sayfa Bankalar Bitcoin Borsada İşlem Görüyor Mu?

Bitcoin Borsada İşlem Görüyor Mu?

Bitcoin Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgi arttıkça, onlara sahip olabileceğiniz çevrimiçi alım satım sitelerinin de sayıları aynı oranda artmaktadır. Sitelerin işlem hacimlerine göre belirledikleri alış – satış komisyonlarını ödeyerek istediğiniz kripto paraya birkaç saniye içerisinde kolayca sahip olabilirsiniz. Bu siteler aynı zamanda muadilleri gibi elektronik cüzdan hizmeti de vermektedirler. Ancak yapmış olduğunuz işlemler, borsalar ve benzeri mecralarda olduğu gibi belirli bir denetim mekanizmasına bağlı olarak değil kendi başına bireysel ve anonim olarak gerçekleştirilir. Aslında bu internet sitelerini borsa işlemlerinde aracılık hizmeti veren aracı kurumlara benzetebiliriz. Bir merkezi ve denetimi olmayan, fiyatların dünya genelindeki ortalama pazar fiyatlarına göre şekillendiği fakat talebe ve arza göre fiyatın düşük ya da yüksel olabildiği alım satım pazarlarıdır.

Bitcoin alım satım işlemlerinizi yine birkaç forex sitesinde yapabiliyor olmanıza rağmen an itibariyle yurtdışında vadeli anlaşmalar şeklinde yapılan ileri tarihli satış sözleşmeleri dışında bitcoin ya da herhangi bir kripto para borsalarda işlem görmemektedir.

 Borsalar Kripto Paraları Nasıl Konumlandırıyorlar?

Ülkemizde son günlerde yapılan çalışmalar ve açıklamalar dikkate alındığında, tıpkı SPK’ da olduğu gibi dünya piyasalarını düzenleyen kurumların da kripto paraların bir döviz, bir emtia ya da bir para birimi olduğunu tam olarak belirleyemedikleri için en azından bir süre daha borsalarda işlem görmesi ihtimali yok gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here