Ana sayfa Bankalar Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Bankalar tarafından müşterilerinin kullanımına sunmuş olduğu en iyi bankacılık ürünlerinden biri kredi kartlarıdır. Bankaların farklı kanalları aracılığı ile talep edilen kredi kartı ürünleri kullanıcılarına birçok avantajı sunmaktadır. Alışveriş sırasında tek çekim veya taksitli ödeme yapabilme, normal veya otomatik fatura ödeme talimatı verebilme ve ayrıca ihtiyaç halinde nakit avans çekebilme imkanını sağlamaktadır. Kredi kartının içerisinde bulunan limiti 1 ay boyunca istediği şekilde kullanabilen bir kişi karta ait her ay banka tarafından müşteriye aylık harcamalarına karşılık olarak gelen borcun hatırlaması yapılmaktadır. Banka tarafından yapılan bu hatırlatmanın adı hesap kesim tarihidir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi

Bu tarihin belirlenmesi kullanıcı tarafından çocuğu zaman bankanın kendisine bırakılsa da kredi kartı başvurusu sırasında banka kredi kartının hesap kesiminin her ayın hangi günü olması yönünde soru yöneltir. Kart sahibinin vereceği tarihe göre kredi kartının hesap kesim tarihi belirlenmiş olur. Bu tarihin belirlenmesindeki en önemli amaç kişinin bir ay boyunca kredi kartı üzerinden yapmış olduğu tüm harcamaların gösterildiği ekstrenin hazırlanması için kullanılır. Bir döneme kadar kredi kartının hesap kesim tarihini değiştirmek mümkün değilken, şimdilerde Kart sahipleri kredi kartının hesap kesimi tarihini değiştirebilmektedirler. Hesap kesimini değiştirmek için banka müşterileri internet, telefon ve banka şubelerinden dilediğini kullanarak gerçekleştirebilirler.

Bankaların birçoğu hesap kesim tarihini değiştirmekte zorluk çıkarmazken, kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans çekilmiş ise, ödemesi sabit olan borçtan dolayı hesap kesim tarihini değiştirmeyebiliyorlar. Ayrıca kredi kartı hesap kesiminin tarih değiştirilmesi 1 yıl içerisinde bir veya iki kez mümkün olmaktadır.

Ek Hesap Kesim Tarihi

Tüketici yasası gereği hesabınıza tanınan Ek hesaplar ve hesap üzerindeki hareket kişilere bildirilmek zorunda. Bildirim kişilere güncel olarak mailler yoluyla yapılıyor. Burada hesabınızdan yaptığınız para çekme, yatırma ve harcamalar listelenirken aynı zamanda kesim tarihi itibariye güncel faiz ile ödenmesi gereken tutarlarda hesap kesim tarihi ile belirleniyor. Yine bu hesabınızdaki hareketlerinizi de bankanızın bankamatikleri üzerinden de yapabiliyorsunuz. Bunun yanında para yatırımı işleminizi de yine ATM üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here