Kimler kredi başvurusu yapabilir?

Türk Vatandaşı olan ve 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük, düzenli ve belgeleyebileceği geliri olan kişiler kredi başvurusu yapabilirler. Bu şartları karşılamayan kişiler faaliyet gösteren bankalara kredi başvurusu yapamaz ve bu kişilerden kredi başvurusu alınmaz.

Kredi almak için ne yapmalıyım?

Mevcut kredilere başvuru yapmanın günümüzde bir çok yolu bulunuyor. Bu yollardan birisi ile sadece başvuru yapabilirken bazı şartları taşıyan gerçek kişilerde anında kredi alıp, parasının da hesaba geçmesini sağlayabiliyor. Bu işlem için bankalarda hesabınızın olması, bu hesaba bağlı internet bankacılığının aktif olması ve kredi başvurunuza onay alabilmeniz gerekir.

Kredi başvurusu yapabileceğiniz yollar başlıca  internet (Mobil) bankacılığı, SMS ile başvuru, Banka şubesinden başvuru ve bankamatiklerden başvuru ile yapılabiliyor. En kolay ve hızlı yanıt alabileceğiniz işlem SMS ile başvuru yolundan geçiyor. Bu hizmeti alabilmeniz için bankaların talepleri doğrultusunda bilgilerinizi bankanın SMS numarasına göndermeniz yeterli oluyor. Bu durumda size anında dönüşler söz konusu.

Kredi talebimi sonuçlandırabilmem için hangi evraklar gerekecek?

Alınacak bireysel tüketici kredilerinde başvuru ile sonuç alabilmeniz için başlıca istenilen belgeler şunlar;

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Son çalışma ayına ait gelir belgesi (Maaş Bordrosu)
  • Serbest çalışanlar için vergi levhası ile son bir yıllık hesap ekstreleri
  • Emekliler için maaş cüzdanları

Bazı bankalar kredi alımları esnasında kişinin adresini gösteren bir belge, yada faturalar isteyebiliyor. Bu aslında tüketicinin bilmediği hususlardan birisi olsa da, bankalar kişinin TC numarası ile adres bilgilerine Adrese Dayalı Kayıt Sisteminden ulaşabiliyor. Bu ulaşım için masraf ödemesi yapan bankalar bu masraftan kaçınmak için kişilerin getirmesini istiyor. ADKS kayıtlı adresi kişiler güncel olarak e-devlet üzerinden ücretsiz olarak temin edebiliyor. Zira Nüfus Müdürlükleri artık kişilere adres belgesi vermekten kaçınıyor.

Ön Onay sonrası Kredinizi Alıyorsunuz.

Başvuru ile ön onay alan kredilerin tahsisi için banka şubesine gitmeniz gerekebiliyor. Bu durum internet bankacılığından anında kredi talebi dışındaki tüm alımlar için geçerli bir husus. Bunun için gerekli belgelerin de hazır edilerek başvuru yapmak istediğiniz banka şubesini ziyaret etmeniz yeterli oluyor.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir