Kredi Başvurusu Sonuçlandırmada istenilen Belgeler

Alınan krediler bir sözleşmeye bağlanarak yasal bir dayanak temin edilir. Bu sözleşmenin oluşabilmesi için ise finans kuruluşlarını istediği belgeler ve talepler bulunur. Bu belgeler;

  • Bireysel Kredi Sözleşmesi Teklifinin imzalanmış iki nüshası
  • Nüfus Cüzdanınızın fotokopisi
  • Son aya ait gelir belgesi (Her kredide istenmeyebilir)
  • Maaşlı çalışanlar:maaş bordrosu veya antetli kağıda düzenlenmiş imzalı ve kaşeli maaş yazısı (imza sirküleri ile birlikte) ;
  • Serbest çalışanlar:vergi levhası ve son bir yıla ait hesap ekstresi ;
  • Emekliler:maaş bilgisi işlenmiş belge
  • Kredi tutarının transfer edileceği hesabınıza ait IBAN numarasını gösteren belge (hesap ekstresi, dekont, hesap cüzdanı fotokopisi gibi)
  • Son aya ait adınıza düzenlenmiş fatura (elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi) veya ikametgah belgesi

Bu belgeler dışında bankalar kendi mevzuatlarına ve kişinin kredi notuna göre farklı taleplerde de bulunabilir.

Eğer kredi talebim reddedilirse başvuru için gönderdiğim evraklarımı nasıl geri alabilirim?

Kredi talebiniz reddedilirse bankanızdan vermiş olduğunuz  belgelerinizin iadesini isteyebilirsiniz. İadesi istenmeyen belgeler diğer müşteri kayıtları ile bankada saklı tutulur.

Eğer kredi talebim onaylanırsa kredim ne zaman hesabıma yatırılacak?

Belgeleriniz ile kredinizin onaylanmasının ardından müşteri yetkilileri gerekli işlemleri yaptıktan sonra krediniz incelenip sonuçlandırılacak ve olumlu sonuçlanan talepler için kredi tutarı hemen Bankaya vereceğiniz talimat doğrultusunda IBAN numaralı belgenizde bulunan hesaba transfer edilir.

Eğer kredi talebim onaylanırsa bende bir sözleşme kalacak mı?

Evet. Kredi Sözleşmesi tarafınızdan iki nüsha olarak imzalandıktan sonra bir kopyası size teslim edilir. Aynı zamanda internet üzerinden anında kredi almanız halinde ise size sözleşme mail yoluyla da gönderilmektedir.

Neden sigorta yaptırmam gerekiyor?

Sigorta önceden öngörülemeyen riskler için bir güvence ve kredi için bir teminattır. Kredideki riski düşürdüğü için doğrudan kredi faiz oranını da düşürür. Sigorta daha düşük maliyetle kredi kullanımınızı destekler.

Başka bir şirketten hayat sigortası yaptırabilir miyim?

Evet. İstediğiniz sigorta şirketinden kapsamı vefat ve sürekli maluliyet olacak şekilde kredi tutarı ve vadesi boyunca devam edecek sigorta poliçesi alabilirsiniz. Bu poliçede kullanacağınız krediye karşılık Hayat sigortası için bankanıza 1.dereceden alacaklı yani daini mürtehin göstermeniz gerekmektedir. Bu sebeple lütfen sigorta poliçenizi alırken veya aldıktan sonra acenteniz ile görüşerek tarafımıza bu hususu gösteren belgeyi gönderin. Belgeniz tarafımıza ulaşmadan kredi talebinizi sonuçlandıramayız.

Benim zaten bir hayat sigortam var, yeni bir sigorta yaptırmak istemiyorum. Mevcut sigortamı kullanabilir miyim?

Evet elbette. Kredi tutarını vadesi süresince hem vefat hem de sürekli maluliyet risklerine karşı koruyan bir poliçeniz varsa bu poliçeyi bankanızdan  kullandığınız krediye karşılık birinci dereceden alacaklı yani daini mürtehin (Rehinli Alacak) göstermeniz kaydı ile kullanabilirsiniz. Acentenizden ilgili yazıyı isteyip tarafımıza göndermenizi istiyoruz. Belgeniz tarafımıza ulaşmadan kredi talebinizi sonuçlandıramayız.

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir