Ana sayfa Bankalar İcra Dosyası Kapatma Nasıl Yapılır?

İcra Dosyası Kapatma Nasıl Yapılır?

Bir borcun ödenmemesi ve alacaklının talebi doğrultusunda icra dosyaları açılır ve icra takibi başlar. Bunun sonucunda icra dairesi borçlunun ikamet adresine borç miktarını gösteren ödeme emri yollar ve borcun ödenmesini ister. Borçlu tarafından bu ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz edilmezse icra takibi kesinleşmiş olur ve alacaklının talebince haciz işlemleri yapılabilir. Eğer borçlu kendisine ait icra dosyasını kapatmak isterse izleyeceği yollar aşağıda sıralanmıştır.

Doğrudan İcra Dairesine Ödeme Yapılması

İcra dairesi tarafından borçluya gönderilen ödeme emrinde, borcun miktarı ve paranın yatacağı icra dairesinin İBAN numarası yer almaktadır. Eğer borçlu ödeme yapmak isterse bu İBAN numarasına, açıklama kısmına isim ve soy isim ve dosya numarası yazarak ödeme yapabilir. Ancak ödeme emrinde yazan bu miktar dosyanın kapanması için yeterli bir miktar değildir. Bu miktar haricinde vekâlet ücreti ve harçlar da vardır. Bu sebeple ödeme emrindeki miktarı ödemek yerine, borcun bulunduğu icra dairesinden güncel kapak hesabı alınmalı ve çıkan rakam ödenmelidir. Bu rakam ödendikten sonra icra dosyasının kapanmasını ve icra dosyası üzerinde hacizler varsa bunların kaldırılmasını talep edilebilir.

Haricen Tahsil Yapılması

İcra dosyası kapatılması için bir diğer yöntem ise haricen tahsildir. Bu yöntem dosyanın avukatıyla görüşülüp, ödemenin avukata yapılmasıdır. Bu yöntemde kapak hesabındaki miktarı ödemeye gerek yoktur. Avukatla görüşüldükten sonra anlaşılan miktarın ödenmesi yeterlidir. Bu sebepten bu yöntemle ödeme yapmak, az da olsa pazarlık imkânı olduğu için daha avantajlıdır. Avukata ödeme yapıldıktan sonra avukatın icra dairesine borcun ödendiğine dair bir talep göndermesi gerekir. Bu talep doğrultusunda icra dairesi dosyayı kapatır ve talep edilmişse dosya üzerinde bulunan hacizleri kaldırır.

Yasal Sürenin Geçmesi

Eğer bir icra dosya üzerinde bir yıl boyunca hiçbir işlem yapılmazsa dosyanın kapatılmasına karar verilebilir. Bu dosya üzerinde haciz varsa, taşınırlar üzerine konulan haczin üzerinden 6 ay, taşınmazlar üzerine konulan haczin üzerinden 1 yıl geçmesi halinde dilekçeyle bu hacizler kaldırılabilir. Fakat alacaklı vekili talep ederse dosya tekrar açılır ve kaldırılan hacizler tekrar konulabilir. Bunun olmaması için borcun tamamen ödenmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here