İş Hayatında 5 Adımda Başarı Elde Edilir mi?

Bir çok insanın yıprandığı ve kötü etkilendiği iş hayatında başarılı olmanın sırları var. Elbette çalışkan olmamız gerekir, fakat ekstra problemler ile baş edebilme yeteneğini geliştirmeniz gerekiyor. İçinizdeki cevheri en iyi şekilde kullanmanız gerekir, fakat hayatınızda profesyonelleri idol almayı unutmayın. İş yaşamını olumlu etkilemek için yapılması gerekenler arasında stresten uzak olmak ve planlı yaşamak vardır.

İş Planınızda Hayati Öneme Sahip Şeylerden Bazıları Eksik Olabilir mi?

Bir çok girişim kurulduktan sonraki ilk yıllarda başarısızlığı uğramaktadır, istatistikler böyle söylemekte. Bu işler, çok başarılı, zeki ve hırslı insanlar tarafından başlatılıp, yönetilmesine rağmen neden bu kadar çok başarısızlık ortaya çıkmakta?

Bunun ortaya çıkmasındaki nedeni keşfetmek için bakılması gereken yer, iş planıdır. İş planı, bir yemeğin çok lezzetli olmasını sağlayan yemek tarifi gibidir, o da işin ne kadar başarılı olacağını gösterir. Bu nedenle çok iyi hazırlanmış olmalıdır.

Bu süreçte, siz girişimcilerin hangi insan ağları ile iletişimde olacağınızı çok iyi belirlemeniz ve tüm hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek kişileri doğru seçmeniz çok önemlidir. Hedefinize ulaşmak için, müşterilere, tedarikçilere, satışçılara, rehberlere ve ortaklık kuracağınız diğer iş sahiplerine ihtiyacınız olacaktır. Eğer çok iyi bir network’ünüz (ağınız) var ise paranız ya da çok iyi bir eğitiminiz olmasa bile başarılı olabilirsiniz.

Şimdi sizlere, müthiş bir sermaye ya da yüksek bir dereceniz olmasa bile hedeflerinize erişmek için gereken 5 adımdan bahsedeceğim.

  1. Hedeflerinizi yazın:

İş planının neden bu kadar önemli olduğunun cevabı budur. Vizyonumuzu, misyonumuzu ve oyunun sonunda ne olacağını görselleştirmemize, yol haritası çizmemize olanak sağlar. Hedeflerinizi tek tek, vakit kaybetmeden yazın, bu bir sonraki aşamaya geçmeniz için gereklidir.

  1. Bağlantılarınızı Keşfedin:

Hedeflerinizi yazdığınıza göre, şimdi her hedefi gerçekleştirmek için gerekli ve tanıdığınız insanların listesini çıkartın. Bu insanların, hedefinizi gerçekleştirmenize nasıl yardımcı olabileceğini, hangi özelliklerinin bunu sağlayacağını belirtin. Bu kişileri, networkünüzde olan facebook ve linkedin gibi ağlardan da hızlı şekilde bulabilirsiniz.

  1. İlişkiler Kurun:

Bağlantıya geçmeniz gereken birçok insana erişmek kolay olmayabilir. Size yardımcı olabilecek insanları bulmak için başka insanların üzerinde bağlantı köprüleri oluşturmanız gerekebilir. Bunun için bir strateji haritası oluşturun ve bu insanlara nerede, nasıl ve ne şekilde erişebileceğinizi belirleyin. Neler yaptıklarını, nerelerde zaman geçirdiklerini, onların ilgisini çeken konuların neler olduğunu öğrenin, böylece bağlantı kurmanız kolaylaşacaktır.

  1. Yardım Teklif Edin

İşinizi gerçekleştirmek ve geliştirmek için gereken insanların listesini, detaylı bir şekilde haritalandırdınız. Şimdi sıra bu insanlardan almak istediklerinizi istemeye geldi. Asla direkt istemeyin, önce verin.

Bu kişilerin nelere ihtiyacı olabileceğini öğrenin, sorun, yardım teklif edin, sizin yetenek ve olanaklarınız çerçevesinde onlara verebileceklerinizi sunun. Asla tam bir beklenti ve karşılık bekleyerek bunları yapmayın. Onlara gün sonunda ihtiyacınız olanı söyleyin ve bekleyin. Sonuçların harika olduğunu göreceksiniz.

  1. Vizyonunuzu Paylaşın

Son olarak ve girişimdeki başarınızı katlayacak, belki de en önemlilerinden biri de vizyonunuzu paylaşmaktır.

Kurduğunuz network’ün sağlam ve istekli oluşu, sizin onlara sunduğunuz vizyonunuz çerçevesinde şekil kazanır. İnsanlar sizin hedeflerinize ne kadar inanırsa ne kadar olumlu bulurlarsa o kadar yanınızda olur ve işinizi büyütmeye yardımcı olur. Ve vizyonunuza ters olabilecek hiçbir şeyi hiçbir koşulda yapmamak da konunun diğer bir gerekliliğidir.İş hayatında başarılı olmak için neler yapılır, nasıl bir yol izlenir ve süreç nasıl geçer diyenlerin hayallerine kavuşmaları için gereken tüyoları verdik.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir