Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kredi kullanırken birçok kişinin bildiği gibi bankalar tarafından istenen birtakım evrak ve şart bulunmaktadır. Gelir belgesi, kredi notunun iyi durumda olması ve mevcut borçluluk durumunun müsait durumda olması gibi şartlar tüm bankalara tarafından aranır. Bunun nedeni, bankaların ekonomik anlamda düzenli kişilerle çalışarak paralarını riske atmamak istemeleridir. Kredi başvurusu sırasında herhangi birinin yukarıda sayılan niteliklerinin yetersiz olması ya da bozuk kredi notuna sahip olunması halinde bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilere kredi vermeyeceklerdir. Ev hanımları gibi gelir belgesi olmayan kişiler, kredi notu yeterli düzeyde olmayan kişiler ya da mevcut borçluluk durumları yeni bir kredi kullanmak için oldukça yüksek olan, gelirleri yeni bir kredi kullanmak için yeterli olmayan kişiler, bankalara kefil gibi bir güvence vererek başvuruda bulundukları kredileri alabileceklerdir.

Bankaya kefil gösterilmesi durumunda banka, kredi verdiği kişiden bu borcu alamazsa kefil kişilerin üzerine gidebilecek ve parasını bir şekilde tahsil edebilecek olduğu için kredi başvurusuna onay verecektir. Kredinin kullanılması ve geri ödenmesi sürecinde kredi kullanan kişilerin vefat etmeleri halinde kefile ya da mirasçılarına ne olacağı, yazının devamında aktarılmaktadır.

Konut kredisi gibi kredilerde neredeyse zorunlu tutulan hayat sigortası, kişilerin kredi borçlarını öderken hayatlarını kaybetmeleri halinde kredi borcunu kapatacak şekilde hazırlanan kredilerdir. Bu krediler pek çok sefer hem geride kalan vasileri ve aile bireylerini hem de eğer varsa kredinin kefillerini büyük bir sorundan kurtarır. Kredi kullanan kişilerin kredi alırken kendilerine banka aracılığıyla ya da başka bir sigorta şirketi aracılığıyla hayat sigortası yaptırmaları halinde, kredi borcu bu hayat sigortası tarafından karşılanır. Tabi, hayat sigortasının yaptırılması sırasında kişilerin sahip olduğu herhangi bir hastalık ya da benzeri durumu şirkete bildirmemesi ya da şaibeli ölümlerde( intihar gibi) sigorta şirketi borcu ödemeyi reddedebilecektir.

Sigortanın olmaması durumunda direkt olarak banka ile kefil kişiler karşı karşıya kalmaktadır. Kefil kişiler, kredi sözleşmesinde yer alan şartlar içerisinde bu aşamadan sonra borçları ödemekle yükümlü olacaklardır. Ekonomik olarak zor durumda kalacak olan kefiller, banka ile anlaşma yoluna giderek geri ödeme koşullarında biraz daha iyi koşullar yakalayabilecektir. Kefil kişinin iyi niyetine bağlı olarak bankalar da biraz esneklik yapabilecektir.

Kefil kişilerin olmaması durumunda direkt olarak borçların yani sahibi, kişilerin vasisi olan kişiler olacaktır. Kredi kullanan kişilerin mirasçıları, nasıl ki vefat eden kişiden kendilerine kalan mirası almaya hak kazanacaklarsa kendilerine kalacak olan borcu da almayı kabul ediyor sayılacaklardır. Borç ödemek istemeyen vasiler, miras reddinde bulunarak hem geride kalan borçlardan sakınacak fakat bir taraftan da kendilerine yasal yollardan kalan mirası reddetmiş olacaklardır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir