Ana sayfa Banka Haberleri Kişisel Bütçenize Göre En uygun Kredi Nasıl Olmalı?

Kişisel Bütçenize Göre En uygun Kredi Nasıl Olmalı?

En uygun kredi faiz ile masraflarından sonra cebimizden en az çıkan tarzda alınan borçlardır. Bu borçları bankalar üzerinden alırken hepsinde farklı bir faiz oranı ile faiz ödemesi yaparız. Bu ödemeler arasında kendi bütçenize en uygun olanını bulmak ise araştırma gerektiriyor. 

Kredi, asıl kelime anlamı, kullanımından farklı olarak itibar demektir. Anlamıyla dolaylı bir bağlantısı olsa da toplumdan tarafından daha çok bilinen geniş tanımı, finansal faaliyetlerde bulunan bir kurumdan belirli vade ve faiz oranında geri ödenmek üzere alınan borç paradır. Kişiler bu sayede gelirini aşan ihtiyaçları karşılayıp, gelecekte kazanacaklar gelirlerine şimdiden ulaşma imkanına kavuşurlar.

İhtiyaca göre Kredi Nasıl Belirlenir?

Krediler ağırlıklı olarak bankacılık sistemi tarafından verilir. Ticari kredilerde bankacılık sistemi dışında faktöring şirketleri de kredi verebiliyorlar fakat bireyler yasal yollarla kredi kullanım işlemlerini bankalardan gerçekleştirebiliyor. Bankacılık sisteminin gelişmesi ile birlikte kredi sistemi de gelişmiş olup, eski zamanlarda 1 haftada gibi uzun bir sürede kullanımı gerçekleşen krediler, süresi günümüzde 5 dakikada kullanıma kadar düşmüştür.

Bununla beraber kredi çeşitliliği oldukça fazladır. Her ihtiyaca özel faiz oranları ve vadelerle birçok kredi ürünü bulmak mümkündür. Önemli olan bu kredi çeşitliliğinde bireyin ihtiyacına uygun olanı seçmektir. Örnek olarak konut ihtiyacını karşılamak isteyen bir birey için fon ve vergi kesintisi olmayan konut kredisi ürünü seçmesi gerekirken, ihtiyaç kredisi kullanımı yaparsa oldukça zarar eder. Veya eğitim harcaması için kullanılması gereken bir kredi varsa bu ihtiyaca özel kredi ürünleri araştırılırsa, maliyetlerini asgariye çekmiş olur.

En Uygun Kredi Nasıl Tespit Edilir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, her ne kadar artık kredi mevzuatını belirli standartlara bağlamış olsa da, bireyler kredi kullanırken, yine de birkaç önemli detayı karşılaştırmalıdırlar. Kredi kullanılırken, çoğu kimse ilk olarak kredi faiz oranına bakar ve krediyi sadece bu kriteribaz alarak kullanır. Fakat kullanılan kredinin faiz masrafı dışında, kullanım ücreti ve sigorta masrafları da bulunmaktadır. Bundan dolayı bankaların sunduğu teklifler değerlendirilirken, banka görevlisine mutlaka kredi ürünün yıllık maliyet oranı sorulup, bu orana göre karar verilmesi gerekir. Şöyle ki; yıllık maliyet oranı içinde faiz oranı, tüm masraflar ve sigorta giderleri bulunduğundan, karşılaştırma daha sağlıklı yapılır.

En Uygun Kredi Şubede

En Uygun krediyi veren bankalar ise her dönem hatta her ay değişkenlik gösterir. Yapılan çeşitli kampanyalar ile kısa süreli düşük faiz oranları yakalamak mümkündür. Ayrıca düzenli ödemeler yapan bir müşteri iseniz, bankalar size özel faiz oranları da teklif ediyorlar. Ayrıca önemli bir konu olarak internet faaliyetleri her ne kadar gelişse de en uygun kredi, hala banka şubesine gidilerek alınan krediler olduğu bir gerçektir. Zira internetteki oranlar, şubede sunulan oranlara göre daha yüksektir.

En Uygun Kredi

Kredi bankaların kişilere sağladığı nakit para hizmetidir. Kredi ev almak, dükkan sahibi olmak ya da yeni bir araç sahibi olmak isteyenler tarafından çekilir. Bireyler bazı ihtiyaçları için de nakit para çekmek isteyebilir. Bankalar belli koşullar doğrultusunda kredi veriyor. Her kredinin faiz oranı bankalara göre değişiyor. İnsanlar kendilerine en uygun kredi imkanı arıyor. Kredide faiz oranları büyük önem taşıyor.

Kredi Faiz Oranları

Faiz oranı kredi için önemli bir konudur. Çünkü faiz oranları geri ödenecek miktarın belirlenmesinde kullanılıyor. Faiz oranı ne kadar düşükse o kadar az geri ödeme oluyor. Ancak faiz oranı arttıkça ödeme zorlaşıyor. Ayrıca vadeye göre de faizler ve ödemeler değişiyor. Örneğin, 120 ay vadenin faiz oranı 60 ay vadeye göre daha az oluyor. Böylece ödenecek tutara fazla faiz gelmiyor. Bu yüzden kredi çekmeden önce faiz oranları iyi araştırılmalıdır.

Kredi Türleri Nelerdir?

Kredi türleri kişilerin ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisine başvuruyor. Evin fiyatının %80’ine kadar kredi verilebiliyor. 120 ay vadeyle ve 1300 TL gibi bir ödemeyle rahatça ev sahibi olunabilir. Bunun yanında taşıt kredisi ve iş yeri kredisi de mevcut. Bunlar da araç sahibi olmak isteyenler ve kendi işini kuranlar için büyük avantaj oluyor. Ayrıca bireysel krediler de çeşitli ödemelerde ve düğün alışverişlerinde çekiliyor.

En Uygun Kredi Nasıl Olur?

En uygun kredi faiz oranları düşük olan kredidir. Bu yüzden faiz oranı düşük olan krediler müşteriye ödeme kolaylığı sağlar. Örneğin; konut kredilerinde faiz oranları %0.90’dan başlar. Bu oran %1.2’ye kadar çıkabilir. Çünkü her bankanın faiz oranı ve ödeme planı farklıdır. Vade süresi azalırsa faiz de azalır. Ancak aylık ödenecek tutar artar. Uygun kredi arayanlar internetten güncel faiz oranlarını öğrenebilir.

Kimler Kredi Çekebilir? 

18 yaşını dolduran ve en az 6 aydır sigortalı bir işte çalışanlar uygun görüldüğü takdirde kredi çekebilir. Kredi çekecek kişinin gelir düzeyi de kredi miktarını etkiler.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusunda bulunmak isteyenler bizzat bankalara giderek bu işlemi gerçekleştirebilir. Ayrıca bankaların internet sitesinden de kolaylıkla ön başvuru yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here