Kredi Üstüne Kredi Çekme, İkinci Krediyi Alabilir miyim?

Bankalardan türlü nedenlerle kredi alımı yapmış olabilirsiniz. Bu tüketicilerin en çok yaptığı borç para alımlarından birisi. Zaman içerisinde yeni nakit ihtiyaçları, borçların birikmesi, kredi taksit tutarının yüksekliği gibi nedenler tüketicilerin yeni bir kredi almasına neden oluyor. Bu durumda sorulan soru ise kredi üstüne kredi çekilir mi? Yeni kredi alabilir miyim oluyor.

Üst Üste Kredi Almak

Krediniz bulunuyorsa ve ödemeleri hala devam ediyorsa burada ikinci, üçüncü hatta dördüncü kredi çekimi söz konusu olabiliyor. Buna engel bir durum söz konusu yok diyebiliriz. Tek karşınıza çıkacak sorun sizin alacağınız yeni kredinin taksitlerini ödeyebilecek durumda olup olmadığınız, kredi ödemelerinize yetecek kadar gelirinizin olup olmadığı hususu olacaktır. Durumu kısa ve net olarak özetleyecek olursak; size kredi alımı sonrası hayatınızı idame ettirecek kadar paranın kalması, alınan kredilerin taksitlerinin hepsinin ödemesini yapacak seviyede gelirinizin olması yeterlidir. Bu durumda banka size güven duyar ve daha önce almış olduğunuz kredilerin ödeme miatlarına uyup uymadığınıza bakarak size yeni kredi tahsisleri yoluna gidebilir.

Borçlarınıza Sadıksanız Yeni Kredi Alabilirsiniz.

Krediler Türkiye’de yasal olarak bankalar üzerinden alınıyor. Bunun için her tüketicinin hakkı bulunuyor. Bu hakkı da kişiler kendi bünyelerinde değerlendiriyor ki ne kadar borçlarına sadık oluyorlarsa bankalarda onlara o kadar çok krediler verme yoluna gidiyor. Yani buradaki durum karşılıklı. Eğer ki kredi borcunuzun taksitlerini ödemiyor yada zamanında ödeyemediğinizden aksatıyorsanız banka size yeni krediler vermekten kaçınacaktır. Bu nedenle borç zamanlarını iyi değerlendirerek gelecekteki yeni kredi alımlarınızı düşünerek zamanında ödeme yapmanız sizin hayrınıza oluşacak bir husus.

Kredi Yapılandırma ile Yeni Kredi Çekilmesi

Kredi ödemeleriniz devam ederken yeni bir kredi alımının yolu da mevcut kredilerin kapatılması ve üzerine yeni kredi çekilmesidir. Bu durum kredi yapılandırma olarak adlandırılıyor olsa da mantığı banka size yeni kredi tahsis eder ve tüm kredi borçlarınızı kapatırken kalan kısmını da size nakit olarak verir. Bir nevi yapılandırma olarak değerlendireceğimiz bu husus aslında yeni kredi ürünü almanın diğer bir yolu oluyor.

En iyi Yol Aynı Banka

Bankalar sizlere önceki kredilerinizin kapatılması sonrası yeni kredi tahsisini yapmaktan kaçınabilir. Fakat mevcut kredinizi aldığınız bankadan yeni bir kredi alımı yapılması en mantıklı adım. Bu duruma bankalar mantıkla yaklaşır. Çünkü kredinizi kapattıktan sonra yeni kredi verilmesi daha kolay ve aynı banka bünyesinde olması daha verimli kılıcı. Başka banka üzerinden alım yapmanızda mümkün olsa da, burada bankadan alacağınız kredi ile diğer bankaya olan borcun kapatılması yine bankalar arasında gerçekleştiriliyor. Bu durum zaman alacağından ve borcunuza sadık olmadığınızdan bahisle sizin yeni kredi alımınıza da engel olabilir.

Ödenemeyen kredilerin kapatılması ile yeni kredilerin çekilmesi için bir yol da yakın çevrenizden nakit para bulunması olabilir. Bu şekilde bulacağınız para ile kredinizi kapatırsınız ve başka banka üzerinden nakit kredi çekimi yapabilirsiniz. Böylelikle aynı bankadan kredi alımı zorunda kalmazsınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir