TC Kimlik Numarası İle Banka Hesabı Sorgulama Mümkün mü?

Kişilere özel verilen TC kimlik numarası sayesinde kendisine ait tüm bilgilere ulaşmak mümkün. Bu sayede kişinin borçları, alacakları, tapu kayıtları, banka hesapları, telefon numaraları gibi tüm hususlara ait bilgiler e-devlet üzerinde barındırılıyor. TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama sayesinde kişiler sahibi oldukları hesaplara da buradan ulaşabiliyor.

Banka Hesabı Sorgulama

Günümüzde artık bankalarla maaş almak ya da başka işlemler için çalışma zorunluluğu yüksek oranlardadır. Hatta hatta farklı farklı yapılacak işlerden dolayı çeşitli ödemeler için birçok banka ile bile çalışılmaktadır. Genelde her bireyin en çok çalıştığı banka dışında ekstra tabir edilen bankalar zaman içerisinde çok sık kullanılmadığından unutulur. Yine çeşitli sebeplerle işlenen işletim ücretlerinin bu unutulan hesaplarda borç olarak kalması ileride sorunlar yaratır hale gelebilir, işte bu noktada yapılması gereken hangi bankada hesabım var araştırılmasıdır.

Hangi Bankalarda Hesabınız Olduğunu Öğrenin

Devamlı kullanılan banka dışında çeşitli ihtiyaçlar sebebi ile farklı bankalarla da çalışma durumu yaşanabilmektedir. Ancak zaman içerisinde bu çalışma devamlılık süreci devam etmeyince unutulmaya yüz tutar. Burada biriken işletim ücretleri de gün geçtikçe artıp durur ancak bilinemez. İşte bu nokta banka hesaplarının nasıl öğrenebileceği üzerine yoğunlaşmıştır. Elbette ki tek tek banka dolaşması mümkün olamayacağından e-devlet üzerinden sorgulama en mantıklı olanıdır.

İhtiyaçlar ve istekler doğrultusunda açılan banka hesapları birçok nedenlerle her zaman çalışılan bankalara taşınır ve açılan diğer bankalar unutulur. İşte unutulan bu bankalarda işletim ücreti kesilir durur. TC kimlik numarası ile banka hesapları sorgulanabilmektedir. Yine TC kimlik numaraları ile kendi bankalarından sorgulama yapabilirler, internet bankacılığından aynı sorgulama yapılabilir. E-devletten sorgulama için sistem giriş şifresi bilinmesi yeterli olacaktır. E-devletten Tc kimlik numarası ile girişte SGK sayfasından banka hesabı tanımlaması yapılır ve buradan sorgu gerçekleştirilir. Her banka için ayrı ayrı sorgu yapılması gerekmektedir.

Bankalarda Bulunan Hesabı Sorgulama

Müşteri önceden açtığı hesapları unutabilir. Bu hesapları araştırmak için TC kimlik numarası ile bankalarda açık olan hesapları sorgulama durumu vardır. Bunların başında E-devlet üzerinden, telefon bankacılığından, internet bankacılığı gelir.

Bankaların kullanımı kuşkusuz bir çok işin hızlı yapılmasında etkendir. İşte TC kimlik numarası ile de banka hesabı sorgulama imkanı bu kapsamda en güzel imkanlardan biridir. Bankalarda açılmış hesaplar verdikleri olanaklar dışında işletim bedeli de alacağından kullanılma olasılığı düşük olanların sorgulanarak kapatılması aslında yapılması gerekendir. Artık bir sorgulama bir TC kimlik numarası ile son derece kolay bir şekilde yapılabildiğinden önemli olan bu konuya bir yarım saati belki de daha az zamanı ayırmaktan geçer.

Kullanılmayan Hesapların Kapatılması Sorgulaması

Bir kişi bankaların telefon bankacılığı müşteri hizmetleri ile tek tek irtibata geçerek banka hesabı olup olmadığını öğrenebilir. Bu en çok kullanılan yöntem olup sorgu işleminin en kolay görüldüğü seçenektir. İnternet bankacılığından da kendi ada olan tüm hesapların görülme imkânı vardır. Bütün bu seçenekler doğrultusunda banka hesabı sorgulama yapılmasının kuşkusuz ana nedeni kullanılmaya hesaba işlenen ücretlerdir. Bu ücretler o kullanılmayan hesap kapatılana kadar işler durur.

Banka hesap süreleri, hareketsiz olan hesaplara verilen addır. Bu süre de 10 yıldır. 10 yıldan itibaren kullanılmamış hesaplar zaten kapanır. Ama bu konuda emin olunması adına en güzel yapılacak şey bireysel sorgulamadır. Gerekli sorgulama sonrasında ortaya çıkacak sonuç üzerinden hareket etmek ileride bankalarla sorunlar yaşanmasını engelleyici faktördür.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir