Yurtdışında Türk Bankalarını Tercih Etmek Avantajlı Mı?

Avrupa’da birçok ülkede Türk bankalarını ve şubelerini bulmak mümkün. Peki bu bankaları kullanmanın Türk vatandaşları için ekstra avantajları var mı? Bu yazımızda yurtdışındaki Türk bankalarına göz atıp bankaların müşterileri için sunduğu avantajlara odaklanacağız.

Yurtdışındaki Türk Bankaları’ndan Türkiye’ye Para Göndermek Ücretsiz Mi?

Yurtdışında Türk bankalarını tercih eden birçok kişinin seçim sebebi Türkiye’yle yapacağı banka transferlerinde kolaylık sağlamak oluyor. Öncelikle bu bankaların tamamen yurtdışında ayrı bankalar olarak çalıştığını söylemeliyiz. Yani yurtdışındaki bir Türk bankasından Türkiye’ye yapacağınız para transferleri ücretsiz olmayacaktır.

Bunu şöyle bir örnekle de açıklayabiliriz. HSBC, ING gbi bankalar Türkiye’de müşteri kabul ediyor fakat bu global bankaların Türkiye’de müşterisi olmak ve İngiltere’de müşterisi olmak tamamen farklı kavramlar.

Farklı ülkelerde çalışan bankalar her ülkenin kendi kanunlarına göre iç işleyişlerini gerçekleştirir. En tepede birbirlerine bağlı olsalar da aslında farklı bankalar gibi çalışırlar.

Sadece uluslararası para transferleri konusunda özel kampanyalar yapabilirler. Örneğin Almanya’daki Ziraat Bankası’ndan Türkiye’deki Ziraat Bankası’na yapılacak para transferleri Türkiye’deki diğer bankalara yapacağınız para transferlerine göre daha ucuz olacaktır.

Yine de her zaman en ucuz yöntem olduğunu söylemek mümkün değil. Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme temalı bu yazıdan farklı yöntemleri kıyaslayarak bu konudaki en doğru kararı verebilirsiniz.

Yurtdışındaki Türk Bankalarından Türkçe Hizmet Alınabilir Mi?

Gurbetçilerin Türk bankalarını tercih etme sebeplerinden biri de Türk müşteri temsilcileriyle çalışıp bankalardan Türkçe hizmet alabilmektir. Bu konuda gerçekten de Türk bankaları ülkedeki diğer yerel bankalara göre size avantaj sağlayabilir. Yani ilk kez taşındığınız ülkede dil konusunda kendinizden emin değilseniz Türk bankalarını tercih ederek işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

Örneğin Almanya’da kredi çekme gibi işlemler yapacaksanız ana dilinizde detayları halletmek sizin için avantajlı olabilir.

Yurtdışında Hangi Türk Bankalarını Bulmak Mümkün?

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu bankalarının yanı sıra Garanti, İş Bankası, Denizbank ve Kuveyt Türk de yurtdışında şubeleri bulunan bankalardandır. Almanya en çok Türk bankası bulabileceğiniz ülkedir. Almanya’daki Türk Bankaları listesine bu yazıdan erişebilirsiniz. ABD, Avusturya, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre gibi farklı ülkelerde de Türk bankalarının müşterisi olabilirsiniz. Kamu bankalarını dışarıda bırakırsak İş Bankası birçok farklı ülkede hizmet verme konusunda rakiplerinin önündedir.

Yurtdışına Yeni Taşınan Bir Kişi Türk Bankalarında Daha Kolay Hesap Açabilir Mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tüm bankalar bulundukları ülkelerin kanunlarına göre o ülkelerde hizmet verir. Yani Türk vatandaşı olmanız Almanya’daki Ziraat Bankası’nda daha kolay hesap açabilmenize yardımcı olmaz. Gerekli belgeleri öğrenmek konusunda Türkçe olarak yardım alabilirsiniz, ya da hesabınız açılamadıysa size Türkçe olarak daha iyi bir yönlendirme yapabilirler fakat hesap açma anlamında işinizi kolaylaştıracaklarını söylemek mümkün değildir.

Türkiye’de Müşterisi Olduğumuz Bankadan Yurtdışında Hesap Açmak Avantajlı Mı?

Almanya’ya taşınma üzerinden bir senaryo kuralım. Türkiye’de Ziraat Bankası hesabınız var. Almanya’ya taşındınız. Bu durumda eğer bir Türk bankasını tercih edecekseniz tercihinizi Ziraat Bankası’ndan yana kullanırsanız Türkiye’ye para gönderme gibi konularda avantaj sağlayabilirsiniz.

Yine de İngilizce seviyenizi yeterliyse o ülkede daha yaygın bir ağı olan yerel bir bankayı tercih edebilirsiniz. ATM bulmak ve işlemlerinizi tamamlamanız daha hızlı olabilir.

Yurtdışında Türk Bankası ATM’sinden Para Çekmek Ücretli Mi?

Aslında yurtdışında bulunan bankayla Türkiye’dekinin tamamen aynı olmadığını anlamanın en iyi yolu budur. Türkiye’deki İş Bankası kartınızı Almanya’daki İş Bankası ATM’sinde kullanmak isterseniz yurtdışında para çektiğinizde ödeyeceğiniz hizmet bedelini yine ödeyeceksiniz. Yani para çekimini yine İş Bankası ATM’sinden yapıyor olmak işlemi ücretsiz yapmanızı sağlamayacaktır.

Kısaca Yurtdışındaki Türk Bankalarının Avantajları

Yurtdışında yaşayan bir Türk vatandaşı özellikle o ülkede finansal konulara çok hakim değilse ve dil açısından da çekinceleri varsa Türkçe hizmet almak için Türk bankalarını tercih edebilir. Yine de bu durumun en büyük dezavantajı da genellikle iki ülkedeki bankanın birebir aynı şekilde işlediğini düşünmek olacaktır.

İki ülkedeki bankalar birbirinden ayrı şekilde çalışır ve para gönderme, para çekme gibi işlemleri ücretsiz hale getirmez. Aynı zamanda yurtdışındaki Türk bankaları o ülkelerin yerel bankalarının çoğundan daha küçük olduğu için ATM bulmak konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Kredi çekme gibi konularda ise detayları Türkçe görüşebilmek faydalı olabilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir