Altın Hesabı Nedir? Altın Hesabını Bozabilir miyim?

Bankaların yatırımcılara ve hesap sahiplerine sunduğu, altın birikimlerini özellikle değerlendirebilecekleri ve doğrudan altın üzerinden işlem göreceği hesap şekline verilen isimdir. Altın hesabı sayesinde, yatırımlarınızı daha güvenli bir şekilde yapabilecek ve sürekli olarak değer kazanabileceksiniz.

Vadeli mevduat hesabıyla hemen hemen aynı işlemi gören altın hesabı, zaman içerisinde faiz oranında kazanç sağlayan bir hesap şekline dönüşmüştür. Bu sayede de yatırımcılarına hem faiz üzerinden hem de yatırımını güvenli bir yerde tutmasıyla kazanç sağlamaya başlamıştır. Fiziki anlamda altınınızı evde tutmanın yol açabileceği sorunların farkında olan bankalar da bu yatırımınızı en sağlıklı şekilde değerlendirebilmek adına şubelerinde altın ekspertizleri bulundurmaktadır. Gelin hep birlikte altın hesabının size sağlayacağı faydalara ve zararlara göz atalım. Yazı içerisinde altın hesabı değerleri hakkında da detaylı incelemelere ulaşabilirsiniz.

Altın Hesabı Vadeli

Öncelikli olarak altın hesabı açmak isteyen banka müşterileri, çalışmak istedikleri bankanın ekspertiz saatlerine uygun olarak başvuruda bulunmak durumundadırlar. Aksi taktirde yatırımları doğru bir şekilde değerlendirilemeyeceği için bankalara yatırım yapamayacaklardır. Ekspertiz ile altınınızın değerini belirlemenizin ardından da kendi vadeli hesabınızı oluşturma yoluna ilerleyebiliyorsunuz, istediğiniz türde olan ziynet eşyanızı değerlendirebildiğiniz bu aşamada ister üç ay isterseniz de üç yıldan oluşan bir vade oluşturabilir ve faiziyle de gelir elde edebilirsiniz. Bankaların hesap kullanıcılarına karşı en büyük avantajı ise sağladığı güvenliktir. Her koşulda ziynet eşyalarınızı en iyi şekilde değerlendirir ve sizi bu noktada içiniz rahat bir şekilde güvenliğinizi sağlayabilir.

Bir diğer önemli noktası da altın hesabı açmak isteyen kullanıcılara doğrudan altına ihtiyaç olmadan da hizmet alabilme opsiyonu sunabilmesidir. İsteyen kişiler o gün ki altın kurları üzerinden değerlendirilecek şekilde mevduat hesabı açabilir ve işlemlerini bu değer üzerinden gösterebilir. Forex gibi bir çok sistemin de içerisinde yer aldığı bu sistem grubu her geçen gün daha çok rağbet görmeye başlamıştır.

Altın Hesabının Dezavantajları Neler?

Altın hesabı oluşturmanın avantajları kadar dezavantajları da mevcuttur. Bunlardan akla ilk geleni, bankanın sizin bütün işlem değişikliklerine uyguladığı faiz oranıdır. Hesap hareketlerinizde yapacağınız değişikliklerde sizden her işlem için ücret ve kesintiye uğratacaktır. Altın piyasasında olan ani düşüş ya da yükselişlerde yapmak istediğiniz değişikliklerde size ekstra fatura kesecek ve bu noktada hareket imkanınızı kısıtlayacaktır. Altın hesabını bozabilir miyim sorusunun yanıtı bankadan bankaya değiştiği için doğrudan yanıt vermek maalesef mümkün değildir.

Bir diğer nemli kısmı da, sizin bankaya yatırdığınız ziynet eşyalarının tamamı artık gram hesabına dönüştürülmüş olmasıdır. Örneğin 10 çeyrek, 6 bilezik, 3 cumhuriyet altını olan yatırımınızı bankaya götürdüğünüzde, gram ve ayar hesabı ölçülerek size sadece gram üzerinden değer verilecektir. Yani ziynet eşyalarınızı geri alamayacak, onun değerinde olan gram altın geri alabileceksiniz. Yatırımınızı yaptığınız günden, çektiğiniz güne kadar olan süreçte altın değer kaybederse, daha az altın çekeceksiniz. Bunun için de anapara korumalı fon yaptırabilirsiniz ancak bu noktada da alacağınız faiz oranından feragat etmek zorunda kalacaksınız. Altın hesabı nasıl açılır ya da açarken ki koşulları nelerdir diye merak ediyorsanız, her bankanın farklı prosedürlerle işlediğini hatırlatmakta fayda var. Siz de kendi koşullarınıza en uygun gelen banka ile çalışmak için elinizden geldiğinizce alternatif bankaları gezerek, ziynet eşyalarınız için değer biçin ve sürecin sonucunda kazanımlarınızı minimal olarak hesaplayın. Altın hesabı nedir ve kullanımının avantajlarını ve dezavantajlarını incelediğimiz yazı dizimizde umuyoruz sizlere objektif bir şekilde bilgileri aktarmayı başarabilmişizdir, yatırımınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz dileğiyle.

Alım Satım Arasındaki Makas Farkı

Bankalar nezdinde hesap açıldıktan sonra internet bankacılığından giriş ile kendinize yatırım hesaplarından birini açabilirsiniz. Yatırım hesabı olarak seçtiğiniz altın hesabı sonrası anlık olarak gram üzerinden altın alıp satışı için imkanlarınızın yolu açılmış olur. Burada iki farklı husus var. Bankanın altın alım ve satım fiyat farkları. Alım satım makası olarak değerlendirilen bu husus tüketiciler için önem arz ediyor. Çünkü banka pahalıya sattığı altını ucuza alma yoluna gidiyor. Bu da anlık olarak tüketiciye olumsuz yansıyor.

Tüketiciler bu nedenle alım ve satım arasında en az tutan bankalara yöneliyor. Bunun sebebi alıp satarak para kazanmak istemesi. Düşük iken alınan gram altın fiyatı yükselmesi ile satışa konu oluyor. Aradaki fark ta tüketicinin kârı oluyor. Bu nedenle altın hesabı açan kişi sayısı az değil. Fakat ciddi dalgalanmalar yaşayan piyasa sonrasında bankalar bu aradaki makas farkını çok yüksek tuttuğu oluyor. Bu durumda tüketicilerde mağdur edilmiş olabiliyor. Fakat hesap açımı ile tüketici bu bütün şartları kabul etmiş oluyor ki bu konuda yapabilecek çok fazla bir şey yok.

Hakkında Kredi Hesabi

İlginizi Çekebilir!

Telefonu nakite çevirme Yöntemleri

Telefonu Nakite Çevirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Telefonu nakite çevirme işlemleri nasıl yapılır? Faturaya ek telefonu nakite çevirme mümkün mü? Acil nakit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir