Altına Yatırım Yapmalı mı, Altın Fiyatları Ne Kadar Olur?

Her gerçek kişi ileriki dönemde lazım olabileceğinden bahisle ve artan fiyatlarla biraz daha kazançlı olma çabası içerisindedir. Bu çabalardan birisi de altın yatırımı. Fakat kendi düşünceleri ile yatırımı nasıl yapacağını bilmeyen, hangi yollardan yatırımın daha iyi olacağını bilemeyenler için bir makale hazırlamaya çalıştık. Bu makalemizde altına yatırım yapmalı mı, altın fiyatları ne kadar olur gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Binlerce Yıldır Altın Yatırımı Cazip

Binlerce yıldır her kadının takısı rolünü oynayan altın çok değerli bir maden oluşundan kaynaklanıyor. Binlerce yıldır insanlar altını sevmiş, altını biriktirmiş ve yatırım yapmış. Hâlâ da hediyelik olsun, takı olsun yada yatırım amaçlı olarak altın alımı gerçekleştiriliyor. Peki Altına Yatırım Yapmalı mı?

Son dönemde fiziki olmasından ziyade bankalarda ve finans kuruluşlarında açılan altın hesapları ile alım ve satımının gerçekleştirilmesi eski geleneklerin son bulmasına neden oldu. Çünkü insanlar bankalarda bulundurdukları altınlar üzerinden kazanç sağlarken, aynı zamanda çalınma riskini ortadan kaldırmış oluyor. Ekonomiye yaptığı katkılarda çabası. Çünkü yastık altında birikmiş olan altınların Türkiye ekonomisine bir faydası bulunmuyor. Aksine bu altınlar piyasaya sürülmeli ve ekonomimizin canlanması için küçükte olsa kendi adımınızı atmanız gerekiyor.

Son 16 Yılda Altın Fiyatları Ne Kadar Arttı

Türkiye’de bir çok olay 2002 yılı dikkate alınarak yapılıyor. Çünkü 2002 yılından bu yana aynı iktidarın olması buna etken. Bu yüzden 2002 yılında altının gram fiyatı 18 lira seviyelerinde iken günümüzde bu rakam bir ara 280 lira seviyelerine çıktı. Şu an gerileyen altını gram fiyatı 236 lira seviyelerinde hareket ediyor.

Yani bu demek oluyor ki on altı yıl sonra altının gram fiyatı yatırımcısına yaklaşık 220 lira kazandırmış oluyor. Bu nedenle uzun dönemle altın yatırımı yapmak insanlara kazandıracaktır kanısı sahip. Kısa dönem içerisinde neler olabileceği, gram altın fiyatı ne kadar olur bilinmez fakat yatırımınızı uzun süreli yapmak istiyorsanız bu yatırım yolunu altın ile yapabilirsiniz.

Altına Yatırımı Nasıl Yaparım?

Geçmişte yastık altında tutulan ya da akraba kuyumculara teslim edilen altınlar artık günümüzde neredeyse fiziki olarak elde tutulmuyor. Bunun nedeni bankalar üzerinde açılan vadeli ve vadesiz altın hesapları ile gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte altın fonları yatırım yapmanın başka bir yolu. Dilerseniz Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası ile yatırım yaparak altınlarınıza karşılık kira alma imkanınız da bulunuyor.

Gram Altın Alım Satımında En İyi Banka Hangisi

Altın alım satımı için onlarca banka ve finans kuruluşu bulunuyor. Fakat gram altın alım ve satımında en iyi banka başlıklı yazımızda belirttiğimiz hususları değerlendirirseniz sizin için en faydalı yolu bulabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir