Ana sayfa güncel Vergi Affı, Hangi Borçlar Silinecek

Vergi Affı, Hangi Borçlar Silinecek

Vergi affı 2018 milyonlarca kişinin ilgilendiği ve bilgi almak istediği bir konudur. Vergi affından yediden yetmişe kadar ,öğrencilerden taşıt kullananlara kadar kimseler yararlanacaktır. Tabi vergi affından yararlanmak için birçok şartlar söz konusudur.

Borçlardan Hangileri Yapılandırılacaktır ?

Vergi affından hangi borçlar için yararlanacağı konusuna baktığımızda 27 Ağustos 2018 tarihinden önceki zamanlarda yer alan borçlar için geçerlidir. Yapılandırılacak borçlar ise şu şekildedir :

l Öğrenci Kredisi

 l Sigorta Prim Borçları

 l Vergiler

 l KDV

 l Emlak vergisi ,gelir vergisi ,motorlu taşıtlar vergisi

 l Askerlik para cezası

 l Trafik cezası ve idari cezalar

 l Su borcu vergisi

gibi borçlar vergi affı kapsamına girmektedir. Bu borçların affından yararlanmak için ise 31 Mart 2018 tarihinden önce bu borçlardan birine sahip olunması gerekmekteydi. Bu tür şartlar çerçevesinde vergi affından yararlanmak mümkündür.

Vergi Affı Başvurusu

Borçların vergi dairesine düşmesi halinde borçları yapılandırmanın söz konusu olması için vergi dairesine gidip gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Eğer ki borç SGK borcu ise elden yahut günümüzde sıklıkla kullanılan posta yoluyla sigorta işlemlerinin de halledildiği sosyal güvenlik il müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir. Yahut başvuruların ilgili merkeze yapılması gerekmektedir. Borçları yapılandırmanın bir diğer yolu ise e devlettir. Artık e devlet üzerinden neredeyse her işlem gerçekleşmektedir. Bu işlemlerden biri de vergi affından yararlanma başvurularıdır.

Vergi Affı İçin Ödemeler

Ödemelerin nasıl yapılacağı konusunda tereddüt yaşayanlar için bir açıklama getirilecek olursa ister elden ister peşin ister taksitle olduğunu söylemek mümkündür. Taksitle yapılandırılan borçlar için doğal olarak taksit seçenekleri sunulmaktadır. Bu taksit seçenekleri 6 -9-12-18 şeklindedir. Taksitle ödeme yapmak isteyenler bu taksit seçeneklerinden birini tercih ettiği durumda 2 ayda bir ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu konuda önemli olan nokta ödeme tarihleridir. Ödeme tarihinin kaçırılmaması veya unutulmaması gerekmektedir. Aksi halde vergi affının iptal olma gibi bir durumu söz konusu olmaktadır.

Ödeme Tarihleri

Vergi affı 2018 için ödeme tarihlerine bakıldığında ilk taksitin 31 Ağustos tarihine kadar ödenmesi gerekmekteydi. 2018 yılı içerisinde bugün ki vakte göre bu tarihlerin geçmiş olduğunu da hatırlatmakta fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here