Ana sayfa Ordan Burdan Ambulans şoförü nasıl olunur, Özel ve Kamu Hastaneleri Ambulans Şoförü Maaşı Ne...

Ambulans şoförü nasıl olunur, Özel ve Kamu Hastaneleri Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar?

Ambulans şoförü olmak tercihleriniz arasında olabilir. Bu durumda bazı şartları taşıyor olmanız halinde gerekli adımları atarsanız bu hayaliniz gerçek olabilir. Öncelikli olarak ehliyet olmanız şoför olabilmenize neden olurken ambulans şoförü olmak o kadar kısa yoldan ve kolay değil. Peki nasıl ambulans şoförü olurum diye sorunuz devam ediyorsa makalemiz sizlere göre.

Lise Mezunları Ambulans Şoförü Olabilir mi?

Özel Hastaneler bir yana kamu hastanaleri şoför alımları için öncelikli olarak bir şartname yayınlar. Bu şartnameye göre hareket edilir. Genel olarak bakıldığında Sağlık Meslek Lisesi mezunu olan kişiler KPSS sınavında yeterli puanı aldıktan sonra, diğer şartları da taşıyor olması halinde Ambulans Şoförü olabiliyorlar.

Öncelikli olarak bir olaya müdahale ile ilk yardım yapabilmek adına ambulans şoförleri de Acil Tıp Teknisyeni yada Sağlık Meslek Lisesi mezunu olması genel şart. Burada lise ve dengi okullardan mezun olmanız yeterli. Önlisans olarak fakülteden mezunsanız burada şansınız biraz daha artıyor. Ayrıca ilk yardım sertifikalarına sahip olmanız da önem taşıyor. Ambulans şoförü olacak kişilere ayrıca Sağlık Bakanlığı Psikolojik analiz testlerinden geçiriyor. Ambulans kullanabilmeniz için ise en az B sınıfı ehliyete ve SRC 2-4 belgelerine sahip olmanız önemli. Listeleyecek olursak Ambulans şoförü olabilmek için;

 • Sağlık Meslek Lisesi ve Dengi Lisede mezun olmak
 • B sınıfı Ehliyet sahibi olmak
 • SRC 2-4 Belgesine sahip olmak
 • Acil Tıp Teknisyeni Ön Lisans mezunlarının ilk yardım sertifikasının olması,
 • Psikolojik Analiz Testlerinden geçmek.

Ambulans Şoförü Olmak İsteyenlerden Hangi Belgeler Talep Edilir

Özel hastanelerde olmak üzere özellikle Kamu hastanelerine ambulans şoförü olarak başvuru yaptığınız zaman sizden istenilecek belgeler şunlar;

 • En Az Üç yıllık B sınıfı Ehliyetiniz (manuel vites olması gerekiyor)
 • Psikoteknik değerlendirme belgesi
 • Ağır iş, gece vardiyası çalışması gibi sağlık kurul raporu
 • Nüfus Cüzdanı (özel hastaneler)
 • Sabıka Kaydı (Özel Hastaneler)
 • İlk Yardım Belgesi

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar?

Özel hastanelerde farklı bir ücret tarifesi ile karşılaşabilirsiniz. En az ücretleri de asgari ücret kadardır. Ancak kamu hastanesinde görev yapan ambulans şoförlerinin maaşları 5 bin lirayı bulabiliyor.

Özel hastaneler ambulans şoförü alırken ayrıca ileri seviye araç kullanma belgesi gibi kendi mevzuatlarına göre farklı talepleri olabilir. Ancak ortak özellikler arasında mezuniyet, ehliyet, psikolojik test gibi hususlar bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here