Ana sayfa Ordan Burdan DASK Adres Kodu (UAVT) Sorgulama

DASK Adres Kodu (UAVT) Sorgulama

Zorunlu Deprem Sigortası nedir? Ülkemizde büyük can ve mal kayıplarına neden olan doğal afetler için kurulmuş bir poliçedir.  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) güvencesiyle; Deprem ve yangın, patlama ve heyelan hasarları nedeniyle binanızda meydana gelen maddi hasarları teminat altına almak için yaptırılan zorunlu bir sigorta poliçesidir.

Zorunlu Deprem Sigortası ile; Depremin doğrudan sigortalı binalarda vereceği maddi hasarlar (temellerde, ana duvarlarda, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlarda, tavan ve döşemelerde, merdivenlerde, sahanlıkta, koridorlarda, çatılarda ve bacalarda oluşan hasarlar dahil), Depremden kaynaklanan yangın, patlama, tsunami ve heyelanların doğrudan neden olduğu maddi hasarlar, Poliçede belirtilen sigorta tutarı kadar sigortalıdır.

DASK, Zorunlu Deprem Sigortasında Adres Kodu Uygulaması Hakkında Bilmedikleriniz

1 Mart itibarıyla DASK yani Doğal Afet Sigortaları Havuzu, zorunlu deprem sigortası poliçe işlemlerinde yeni bir uygulamaya başladı. Bu yeni uygulama Adres Kodlarını kullanmaya başlamaktır.

Ev sahipleriUlusal Adres Veri tabanında kayıtlı adres kodlarına nasıl ulaşabilir;

  • muhtarlıktan,
  • belediyeden,
  • nüfus müdürlüğünden,

Ev sahipleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres sorgulama web adresinden( konutun Adres Kodu ) gerekli bilgiye ulaşabilirler. Ülke sınırları içindeki tüm adreslere bir standart getiren bu sistem sayesinde, tüm kurumlar arasında koordinasyonun yanısıra entegrasyon daha kolay olacaktır. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak isteyen ev sahiplerinin adreslerini tam ve doğru olarak sigorta acentesine veya banka şubesine bildirmeleri gerekmektedir.

Adreste hata olmaması durumunda, DaskAdres Kodu Ulusal Adres Veri tabanında otomatik olarak görünecektir. Adres yanlış ise ne yapılabilir;  internet üzerinden sorgulama yaparak;

  • muhtarlığa,
  • belediyeye,
  • nüfus müdürlükleri,

UAVT Sigortalı ve sigortasız ayrımı merkezden yapılacak,

Bu sayede adres bilgilerinin eksik veya yanlış ifade edilmesinden kaynaklanan hatalı veya mükerrer poliçe üretilmesi engellenmiş olacaktır. Bunun yanısıra;

  • kapsanan konutlar daha kolay takip edilecek,
  • yenileme indirimleri otomatik olarak uygulanacak,
  • Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı dışındaki binalar için kazara poliçe üretimi ortadan kalkacaktır.

En önemlisi de bir deprem anında Zorunlu Deprem Sigortası olan evin hasar görmesi durumunda standart adres kod sistemi sayesinde ilgili evin yerinin belirlenmesi ve hizmetin teslimi daha kolay olacaktır. Bu, hasar yönetiminin daha da hızlı ve etkili olmasını sağlayacaktır.

Kaynak:https://www.birevim.com/blog/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here