Ana sayfa Ordan Burdan Gabari ölçüsü nedir? Sakıncaları Nelerdir?

Gabari ölçüsü nedir? Sakıncaları Nelerdir?

Emlak piyasasında sıklıkça kullanılan sözcük gabari hesaplaması nasıl yapılır? gabari; boyut, ölçü ve kalibre gibi anlamlarına gelir. Emlak sektöründe bina yüksekliği ile ilişkilidir.

Gabari değeri kısaca tanımlandığında, binanın kaldırım hizasından çatıya kadar olan kısmının ölçümüsonucu verilen anlamdır.

Gabari ve Emsal Nasıl Hesaplanır?

Limit ölçme, belirli bir bileşenin kendi sınırları içinde olup olmadığını belirlemek için işe sabit bir ölçünün uygulandığı boyutları kontrol etme yöntemidir.” Göstergeler, üretilen bileşenlerin boyutlarını kontrol etmek için kullanılan, ölçeksiz, sert tasarımlı inceleme araçlarıdır. Göstergeler, bileşenin boyutlarının gerçek değerini göstermez. Sadece muayene edilen parçanın belirtilen limitler dahilinde yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için kullanılırlar.

Gabari inşaatta kullanılan gösterge terimi, herhangi bir sayıda şey anlamına gelebilir. Bir ekipman parçası olarak, bir gösterge sıcaklık, basınç, nem vb. Ölçer, ölçümle ilişkili bir anlamı olan evrensel bir terimdir.

Bir malzemenin göstergesi aynı zamanda tanımlayıcı bir terimdir. Tel, telin göstergesi ile ölçülür. Normalde gösterge 0’dan 30’a kadardır ve en ağır tel 0 ve en küçük 30’dur. Bu, standart tel boyutları için standart ölçüm göstergesidir.

Örneğin; 1000 metrekare arazi karşılığı tapuda emsal değeri 0,3 ve 1000 metrekarenin %30’unu hesaplamak için 1000 x0,3 =300 metrekare

Emsal hesaplaması ve oran söz konusu ise gabari hesaplamasında çatı payı gündeme gelir. Eğer imar planınızda maksimum 10,5 metrelik bir binaya izin veriliyorsa yapmanız gereken 0,5 metreyi çıkarmaktır.  0,5 metre çatı için ayrılan paydır.  Ve değer 10 metreliktir.  İmar planı içerisinde 3 katlı bir plana izin verilmiş ise ve 300 metrekarelik bir kullanım alanına sahipseniz; sonuç olarak her katı 100 metrekare olacaktır.  Tabi her zaman geçerli değildir.

Gabari Ölçülerinin Sakıncaları Nelerdir?

Gabari ölçüsünün sakıncaları nelerdir?

  • Belediye birimleri incelediğinde, ne kadar büyüklükte bir yapı yapabileceğinizi Gabari ölçüsü ile belirlemektedir.
  • Yapı ile ilgili bir araştırma yapılmalıdır. Yoksa ölçülerde sıkıntı çıkabilir.
  • İyi araştırma yapılması faizsiz ev alma gibi bir durum da söz konusu olur.

Ölçüleriniz yapınız ile uyuşması adına daha makul kararlar vermek gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here