Eşimin borcundan dolayı tapuya haciz gelirmi, kocanın borcu kadını bağlarmı, kocanın borcundan dolayı eşe haciz gelirmi

EFT Hesaba Ne Zaman Düşer? (EFT Saatleri)

EFT, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’  nın sahibi olduğu Elektronik Fon Transferi sistemidir. Türk Lirası üzerinden yapılan para transferlerinin eş zamanlı olarak elektronik ortam üzerinden aktarımını sağlayan sistemdir. 1992 yılında kurulan sistem, 2000 yılında teknolojik gelişmeler doğrultusunda yazılım ve donanım bakımından bazı değişikliklere uğramıştır. 7 Aralık 2012 tarihinde işlevsel olarak bir değişiklik daha yapılmış ve sistemde müşteriler arası TL aktarımı ile bankalar arası TL aktarımı olacak şekilde ayrılmaya gidilmiştir.

Müşteriler arası TL aktarımında kişiler arasında gerçekleştirilen konut ve iş yeri ödemeleri, müşteri ödemeleri, kredi kartı ödemeleri gelmektedir. Bankalar arası gerçekleştirilen ödemeler içinde ise bankaların müşterileri adına gerçekleştirmekte oldukları ödemeler, bankalar arası gerçekleştirilen TL aktarımı, yurt dışı finansal kuruluşlardan muhabirlik hizmetlerine karşılık banka ödemeleri yer almaktadır.

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından işletilmektedir ve bankalar kanunu çerçevesinde düzenlenmektedir. Gün içi işlemleri 08.30 ile 17.30 arasında gerçekleşmektedir. Gün içi işlem saatleri arasında gerçekleştirilen işlemler kısa süre içerisinde karşı tarafa paranın aktarılmasını sağlayacakken mesai saatleri dışında, tatil günlerinde, EFT saatleri dışında bu işlemlerin yapılması halinde işlemlerin ne zaman karşı tarafa geçeceği konusunda çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır.

EFT saatlerini kaçıran ve EFT talimatını gece verebilen kişilerin paraları ertesi gün işleme alınacaktır ve talimat verilen hesaplara aktarılacaktır. Bu işlemler yine EFT saatleri arasında devreye sokulacaktır. Hafta sonu ya da resmi tatiller gibi birçok kamu ve özel kuruluşun kapalı olduğu zamanlarda kişilerin verdiği EFT talimatları, tatil bitiminden hemen sonra gelen mesai günü EFT saatleri arasında devreye alınacak ve kişilerin iletmek istedikleri para karşı tarafa aktarılacaktır. Yine birçok kamu ve özel kurumun yarım gün çalıştığı yarım gün tatil günlerinde de yapılan EFT’ ler belirli bir süre içinde gerçekleştirildiyse karşı tarafa hemen aktarılacaktır. 08.30 ile 11.00 arasında gerçekleştirilen EFT işlemleri hemen uygulanacak ve kişilerin göndermek istedikleri miktardaki para karşı hesaba kısa süre içerisinde aktarılabilecektir. Fakat 11.00’ dan sonra verilen EFT talimatları, tatil bitiminden sonraki mesai gününde saat 08.30’ dan sonra işleme alınacak ve para ancak bu şekilde gönderilebilecektir.

Bu Gün Yapılan EFT Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer?

Yukarıda belirtilen tatil günlerinde, gece saatlerinde ya da EFT saatleri dışındaki saatlerde bulunulmuyorsa; gündüz 08.30 ile 17.30 arasında verilen EFT talimatları aynı gün içerisinde karşı hesaba aktarılmaktadır. Gece saatlerinde gerçekleştirilen EFT işlemleri bankalar tarafından ancak gündüz saatlerinde işleme alınabilir ve erken EFT işlem saatlerinde bu işlemler yerine getirilir. Gönderim talimatı verilen EFT, aynı gün içerisinde karşı hesaba aktarılmaktadır. Para göndermenin hızlı ve güvenli yolu olan EFT, küçük miktardaki paraların direkt olarak aktarılabileceği fakat büyük tutarlardaki paraların aktarımı sırasında bankaların fon yönetimi birimlerinin incelemesinden geçtikten sonra onay verilen bir para aktarma yöntemidir.

Gönderilen paranın karşı tarafa son derece güvenli ve hızlı bir şekilde aktarıldığı belirtilebilir. Gönderici kişiler aynı zamanda paraların karşı tarafa aktarılıp aktarılmadığı hakkında da bilgi sahibi olabilmektedirler. EFT yöntemi ile gönderilen paraların karşı hesaba ulaşıp ulaşmadığı gönderici kişiler tarafından öğrenilebilmektedir. Gönderen kişilerin talimat vermeleri sırasında kendilerine bir EFT sorgulama numarası verilir. Bu sorgulama numarası kullanılarak paranın hangi transfer aşamasında olduğu, karşı hesaba aktarılıp aktarılmadığı öğrenilebilmektedir.

Aynı zamanda sorunsuz ve hatasız bir EFT işlemi gerçekleştirmek için para gönderilecek olan hesabın sahibinin adı ve soyadı, IBAN numarası, banka adı ve şube adı gibi bilgileri kesin bir şekilde edinmeli ve işlemelere bu şekilde onay verilmelidir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir