Ana sayfa Krediler Gelire Göre Kredi Almak Hakkında

Gelire Göre Kredi Almak Hakkında

Günlük yaşantı içerisinde karşı karşıya kalınan birbirinden faklı alanlarda doğan ihtiyaçlar ve gereksinimler, kişilerin aylık gelirleriyle ya da yastık altında, bankada biriktirdikleri ile karşılayamayacak oranda büyük olabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda kişiler, faiz oranları uygun olan bir bankaya giderek kredi başvurusunda bulunabilirler. Birçok tüketicinin sıklıkla başvurduğu finansman sağlama yöntemi de aslında bu şekilde gerçekleşir. Kredi başvurusunda bankanın krediye onay vermesi ve karar verme sürecini etkileyen bir takım husus bulunmaktadır. Kişilerin aylık gelirler, kredi skorları ve kredi başvurusunda bulundukları süre içerisindeki borçluluk durumlarıdır. Peki, kişilerin kredi almalarını etkileyen ve onay sürecinde birincil olarak etkili olan gelir durumu nasıl bir etkiye sahiptir?

Aylık Gelirin Kredi Üzerine Etkisi

Kredi başvurusunda bulunan kişiler, bir ihtiyaçlarını gidermek için bu parayı bankadan almak istemektedirler ve kredi sözleşmesinde belirtilen koşullar altında, bu paraları vadesi geldiğinde de geri ödemek durumundadırlar. Kişilerin kullanacak oldukları kredilere onay alabilmeleri için, kredinin aylık ödenmesi gereken taksit tutarı ile kişilerin aylık gelirleri arasında bir denge olması gerekmektedir. Aksi halde kişiler, kredi borçlarını ödeme durumunda güçlü çekecek ve banka da alması gereken parayı zamanında alamayacaktır. Bu durum, banka tarafından pek istenen bir durum olmadığı için daha öncesinden önlemini almaktadır.

Kişilerin başvuruda bulundukları kredinin aylık taksit tutarı, kişilerin aylık düzenli gelirlerinin %30’ unu aşmamalıdır. Bu durumda bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin maaşlarının üçte biri kadar aylık kredi taksiti olacak krediler vermektedirler. 3 bin TL aylık geliri olan bir kişi, aylık bin TL kredi borcu altına girecek olduğu kredileri bankadan alabilecektir.

Aynı zamanda, kişilerin yeni bir kredi başvurusunda bulundukları zaman mevcut borçluluk durumları da banka tarafından değerlendirilir. Açıklamak gerekirse, kişilerin zaten ödemekte oldukları kredi borçları varsa ve birde yeni bir kredi başvurusunda bulunuyorlarsa banka, mevcut kredilerin ödenmekte olan taksitleri ile yeni alınacak olan kredinin taksitlerini, kişilerin düzenli gelirleri ile oranlayacaktır. Yani daha öncesine ödenmekte olan kredinin aylık taksiti 1000 TL ve yeni kredinin aylık taksitinin de 1000 TL olması durumunda, kişilerin aylık gelirlerinin minimum 6 bin TL olması gerekmektedir.

Verilen Kredinin Oranı Değişebilir Mi?

Banka tarafından verilecek olan kredinin oranında değişim meydana getirebilecek başka faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında, kişilerin finansal geçmişlerine göre şekil alan kredi notları bulunmaktadır. Bankalar, kredi notu yüksek olan müşterilerine oldukça güvenirken kredi notu düşük olan kişilere bazı durumlarda başvurdukları kredilerde onay bile verilmez. Bu nedenle kişilerin aylık kazanmakta oldukları gelirleri ile birlikte yüksek kredi skorlarının olması da oldukça önemlidir.

Kredi notunun düşük olması, yeni yapılacak olan finansman başvuruları için oldukça kötü referanslar olacaktır. Krediyi almak için yeterli düzenli gelire sahip olmak hatta ek gelirlere bile sahip olunması fakat kötü kredi notlarına sahip olunması durumunda, kişilerin kredi başvuruları reddedilir.

Ailedeki Diğer Kişilerin Gelirleri Sayesinde

Bazı durumlarda kredi skoru gibi hayati değişkenler bile kredi alımı sırasında engel çıkartmazken, kullanılacak olan kredi ile aylık elde edilmekte olan düzenli gelir arasında %30 oranı tutturulamadığı için kredi alınamamaktadır. Bu durumda başvurulabilecek olan bir yol var, ailedeki başka bir kişinin düzenli gelirinin bankaya belgelenebilmesi durumunda kredinin onay alma şansı ve miktarı yükselebilmektedir. Bu yöntem, her bankada kabul görmemekle birlikte başvurularda değerlendirilebilecek olan bir yoldur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here