Nafakaya icra konurmu, iştirak nafakasına haciz konurmu, nafaka haczi sorunları

Gelire Göre Kredi Kartı Limiti Ne Olur?

Kredi kartları, bankaların sunmakta olduğu en popüler finansman araçları arasındadır. Banka müşterileri, bankalarından aldıkları kredi kartlarını kullanarak gerek fiziksel ortamlarda gerek internet ortamında alışveriş yapabilmekte ve alışverişlerinde çeşitli avantajlar yakalayabilmektedir. Kredi kartlarının düzenli şekilde kullanılması durumunda kişiler, kartların aylık kullanımı için herhangi bir faiz ödemek durumunda kalmazlar. Dönem borçlarını düzenli şekilde ödeyen kart sahipleri herhangi bir faiz ile de karşılaşmayacaktır.

Kredi kartları en fazla da tek seferde nakit olarak satın alınamayacak oranda pahalı olan şeylerin temininde taksitli şekilde kullanılmaktadır. Yüksek tutarlardaki bu ürün ya da hizmetlerin satın alımında kredi kartlarının kullanılabilmesi için kredi kartı limitinin de yeterli düzeyde olması gerekmektedir. İşte yazının devamında, kredi kartı limitini neye göre belirlendiği, kişilerin gelirlerinin kredi kartı limiti üzerindeki etkisi üzerine bilgi aktarılacaktır.

Kredi Kartı Sahiplerinin Maaşları

Herhangi bir bireyin bankalardan hizmet alabilmesi için belirli bir düzeyde geliri olması gerekmektedir. Gelirden kasıt, kişilerin düzenli olarak aldıkları ve herhangi bir kurum tarafından belgelenebilecek olan gelirlere sahip olmalarıdır. Bankaya, kazanmakta olduğu gelirleri belgesiyle kanıtlayan kişiler, kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerden faydalanabilecektir.

Kredi kartı başvurusu onaylanan bireylerin şimdi de kredi kartı limitleri konusunda ayarlama yapılacaktır. Kredi kartı limitleri kimi zaman oldukça önemli olabilmektedir. Satın alınacak olan hizmet ya da ürünlerin karşılanması ve aynı zamanda da aylık olarak dönem borcunun düzenli şekilde ödenebilecek şekilde hazırlanması gerekmektedir.

İlk defa kredi kartı alacak olanlar için bankalar kişilerin gelirleri kadar kredi kartı limiti sunabilecektir. 2 bin TL bir maaş alan kişi maaşının 2 katı oranında limite sahip bir kredi kartı kullanabilecektir. 4 bin TL limitli kredi kartını ilk kredi kartı olarak sorunsuz şekilde kullanan kişiler hem kart kullanımları sırasında deneyim kazanacaklar, hem de kart kullanımlarında herhangi bir sorun yaşamadıklarını bankalarına kanıtlamış olacaklardır. Sınırlandırılmış limitli sunulan kredi kartlarının dönem borcunu sorunsuz şekilde ödeyen, borçlarını aksatmayan kişiler, bankalarına bir sonraki başvurularında daha avantajlı konumda olacaklardır.

Kredi kartını sorunsuz şekilde; dönem borçlarını düzgün şekilde ödemiş, borçlarını aksatmamış ve kart limitini sonuna kadar doldurmamış, kullanan kişiler bir sonraki yıl için kart limitlerini arttırabileceklerdir. 2 bin TL maaş almakta olan bir kişi ilk kredi kartı başvurusu sırasında 4 bin TL’ lik bir kredi kartı almıştı. Bu kişi bir sonraki yıllarda kredi kartı limit artırımı başvurusunda bulunarak maaşının 4 katı kadar limite sahip olan bir kredi kartı kullanabileceklerdir. Zaten bankalar da düzenli müşterileri ile kendileri temasa geçerek kredi kartı limitlerini arttırmak isteyip istemediklerini sormaktadırlar. Bu şekilde kart limitlerini arttırmak isteyen kişiler aramalara yalnızca onay vererek limit artırımında bulunabileceklerdir.

Eskiden bu şekilde bir sınırlama yapılmamaktaydı. Kişilerin kredi kartlarına yüklenmeleri ve kredi kartı limitlerinin de kişilerin gelirlerine göre belirlenmemesi, gelirlerinden çok daha yüksek oranlarda limitlere sahip olmaları, kişilerin ödeyemeyecek oldukları borçların altına girmelerine neden olmuştur. Alışveriş sırasında kişiler, kredi kartlarını kullanarak borç para kullandıklarını fark etmeyebilirler fakat ay sonunda ödenmesi gereken dönem borcu oluşurken kişiler büyük bir sürprizle karşılaşabilirler. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, yıllar önce sıklıkla rastlanan ve kişilerin evlerine haciz gönderilmesi boyutuna varan kredi kartı krizlerinin önüne geçmek için bu şekilde bir limit kısıtlama uygulamaya başlamıştır.

Kredi Kartlarının Limitini Arttırmak İçin

Herhangi bir bankadan kredi kartı alındı ve bir yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanıldı. Kredi kartı kullanmakta olan kişilerin düzenli gelirleri var ve borçlarını geri ödemekte herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Bu durumda her şey yolunda gidiyor ve kart sahibi olan kişiler, kredi kartı limitlerini daha da yükseltmek istiyorlar. Öncelikli olarak bankaları ile iletişime geçerek ne kadar limit artırımında bulunabilecek olduklarını öğrenmelidirler. Maaşının 4 katına kadar kredi kartı limiti artırımında bulunulabilecek olduğu söylendiği gibi bazen bankalar bu kadar oranda bir artışa onay vermemektedirler. Bankaların onay verdiği limitler konusunda bilgi sahibi olunmalı ve sonrasında limit artırımı konusunda harekete geçilmelidir.

Kredi Kartı Limitlerinin Maaşlara Göre Sınırlanması

Bazı kullanıcıların hoşuna gitmese bile kredi kartları limitleri, kişilerin maaşları ile orantılı şekilde arttırılmaktadır. Bunun nedeni yukarıda aktarıldığı gibi kişilerin geri ödeme zorluğu içine düşmemeleri ve ekonomik yaşantılarına sağlıklı şekilde devam edebilmeleridir.

Mevcut aylığından başka bir alandan kazanmakta olduğu düzenli bir geliri olan kişiler, bu gelirleri eğer ki belgeleyerek bankalarına sunabiliyorlarsa işler biraz değişmektedir. Örnek vermek gerekirse dükkan, daire ya da arsa kira geliri gibi gelirleri bulunan ve bu gelirleri bankasına belgeleyebilen; düzenli olarak gönderilen EFT ve havale işlemlerinin belgeleri, kira sözleşmesi gibi; kişiler kredi kartı limitlerini bir miktar daha arttırabileceklerdir. Tabi ki bu inisiyatif tamamen bankanın tavrına bağlıdır. Bankanın uygun görmesi ve ek gelirin düzenli şekilde elde edildiğinde karar kılınması halinde kredi kartı limiti artırımı talimatına onay verilecektir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir