18 Yaşını Doldurmadan Kredi Kartı Alınır Mı? Hangi Bankalardan Alınabilir?

Kredi kartları, insanların günlük yaşantısında birbirinden farklı kolaylıklar sunan, bankaların birbirinden farklı özellik ve kampanyalar eşliğinde sunmakta olduğu finansman araçlarıdır. Kredi kartları genellikle, tek seferde nakit ödenerek satın alınamayacak olan ihtiyaçların karşılanmasında, kullanıcılarının can yeleği görevini görmektedir. Hele hele bankalar ve alışveriş yapılmakta olunan kurumlar arasında çeşitli anlaşmalar bulunuyorsa vade farkı denilen, taksitlendirme işleminden doğan fark da alınmaz ve bu şekilde bankanın müsaade ettiği kadar taksitlendirme işlemi gerçekleştirilmiş olunur.

Kredi kartları bilinçli şekilde kullanıldığı; dönem borçları düzenli şekilde ödendiği ve ihtiyaçlar, kampanyalı mağazalardan ve marketlerden karşılandığı zaman son derece kullanışlı olabilmektedir. Bankalar, sundukları hizmetlerden para kazandıkları ve vermiş oldukları hizmetlerin kendilerine geri dönüşünün olmasını istedikleri için önüne gelen herkese kredi kartı vermeyeceklerdir. Doğal olarak şart koşacak oldukları bir takım gereklilikler; düzenli bir iş ve yeterli düzeyde gelir, 18 yaşının doldurulması (istisnalar ile birlikte), mevcut borçluluk durumu ve daha öncesinde gerçekleşen borçlanmaların geri ödenmesindeki düzen gibi.

Belgelenebilir Gelirin Olması Durumunda

18 yaşını doldurmuş olan kişilerin kazanmakta oldukları gelirleri bankaya kanıtlamaları, düzenli gelirlerinin olduğunu bankaya göstermeleri, birincil gereklilikler arasında yer almaktadır. Kişilerin çalışmakta oldukları işlerden elde ettikleri geliri maaş bordrosu ve sigortaları ile bankaya kanıtlamaları; kiradaki evlerden ya da dükkanlardan gelmekte olan kira gelirlerini imzalanan kira kontratıyla ve banka havaleleri ile birlikte; mevduat hesaplarından gelmekte olan faiz gelirlerinin olması halinde yine hesapların bankaya kanıtlanması durumunda kredi kartı alma olasılığı artacaktır.

Üniversite öğrencilerinden; lisans, yüksek lisans, ön lisans öğrencilerinin herhangi bir şekilde bankaya gelir beyanında bulunmalarına gerek bulunmamaktadır. Düşük limitli öğrenci kredi kartları neredeyse bütün bankalar tarafından sunulmaktadır ve üniversite öğrencilerine kampüs içerisinde de bu kartların tanıtımı yapılmaktadır. Geleceğin meslek sahibi olan kişilerle tez zamanda tanışmak ve iyi ilişkiler kurmak isteyen bankalar öğrencilerin kredi kartı kullanması konusunda herhangi bir sorun çıkartmamaktadır.

Kredi Skorunuzun Yüksek Olması

Kredi kartı başvurusunun kabul edilmesinde olduğu gibi bankaların sunduğu diğer hizmetlerden de sorunsuz bir şekilde faydalanabilmek amacıyla kişilerin kredi skorlarının iyi derecede olması gerekmektedir. Kredi skoru, finansal dünyada ayak izi bırakan herkesin sahip olduğu finansal güvenilirlik katsayısıdır. Kişilerin daha öncesinden edindikleri borçları, faturaları ve kredi kartı ekstrelerini ödemelerindeki düzenlerine göre şekillenen bu puanlar, bankaların ve diğer finansal kuruluşların, kişilere hizmet sunma ve sunmama arasında karar vermelerinde birincil şekilde kullandıkları değişkenlerdendir.

Kredi kartı kullanacak kişilerin düzenli bir işlerinin olması, 18 yaşından büyük olmaları ve mevcut borçluluk durumlarının sorun yaratacak bir düzeyde olmaması gibi değişkenler önemli olduğu gibi kişilerin kredi skorlarının bozuk olması, bankaların hizmet vermemelerine neden olabilecek bir durumdur.

Fakat bu durumunda bir istisnası bulunmaktadır; kişilerin kredi skorları düşük olabilir, kredi skorları geçmiş finansal hareketlerden ve borç ödeme alışkanlıklarından dolayı bozulmuş olabilir. Kişiler, yeni başvuruda bulundukları süre içerisinde yeni işlere başlamış, gelir düzeylerini arttırmış ve bankadaki varlıklarını da sürekli olarak arttırmaya devam ediyor olabilirler. Yeni kredi kartı başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvuruları sırasında bankaya kanıtladıkları düzenli gelirlerinin tatmin edici şekilde olması, mevcut borçluluk durumlarının bulunmaması ve bankalardaki değerlerinin de düzneli olarak artması gibi değişkenler, bankaların karar verme sürecine etki eden durumlardır ve bu gibi durumlarda da bankalar büyük olasılıkla kredi kartı başvurusuna onay vereceklerdir.

18 Yaşının Doldurulmuş Olması

Kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerde aranan şartlardan birisi de 18 yaşını doldurmuş olmalarıdır. 18 yaşını doldurma şartının esasında kişilerin daha aklıselim hareket etmeye başlamaları ve yetişkinliğe adım atmaları gösterilebilir. Yasal olarak hafif işlerde çalıştırılma yaşı 14 olsa bile 18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmemektedir.

Fakat 18 yaşındaki kişilerin kredi kartı kullanmaları için bazı istisnalar bulunmaktadır. 18 yaşından küçük olan bireylerin yakınlarının çıkartacak oldukları ek kartları kullanabilmeleri mümkündür. Asıl kart sahibinin bireysel olarak 18 yaşından küçük olan kişilerin adına “ek kart” başvurusunda bulunması halinde ek kart kullanılabilecektir.

Yukarıdaki kısımlarda, üniversite öğrencilerinin herhangi bir işte çalışmamaları halinde bile kredi kartı kullanabildiklerinden bahsetmiştir. Aynı şekilde, 18 yaşını doldurmamış olan üniversite öğrencileri de kredi kartı kullanabileceklerdir. Bu kişilere kredi kartı verme tutumu bankadan bankaya değişse bile kredi kartı alma şansı bulunmaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir