2000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Türkiye’ de aktif olarak çalışma hayatı içerisinde bulunan birçok kişi, aylık olarak 2000 TL civarında bir gelir elde etmektedirler. Herkesin gerçekleştirmek istediği bir takım planı vardır ve kimi zaman bu planları hayata geçirebilmek için maddi birikim de gerekir. Yeterli maddi birikimin olmadığı, ya da aniden nakit ihtiyacına ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bireyler, bankaların sunduğu kredilerden faydalanarak ihtiyaçlarını giderecek, nakit ihtiyaçlarını bankaların finansman araçlarıyla sağlayacaklardır. Kredi alırken bankadan bankaya göre değişen faiz ve vade oranları olabilmekle birlikte bu yazıda, 2000 TL civarında maaş alan kişilerin ne kadar kredi kullanabilecek oldukları üzerinde durulacaktır.

Düzenli belgelenebilir gelirleri 2000 TL civarında olan kişiler, bankalara kredi başvurusunda bulunabilecek ve gelirleri doğrultusunda kredi alabileceklerdir. Bankalar, müşterilerinin aylık kazançlarını ve borçlarını geri ödeme güçlerini değerlendirerek hizmet sunarlar, maaşlarını ve aylık kazançlarını zorlayacak şekilde kredi ya da kredi kartı kullanımına müsaade etmezler.

2000 TL değerinde bir maaşla da bir ev ya da araba alınamayacak olduğu için herkesin aklına ilk gelen şekilde olduğu gibi bankalardan kredi kullanmak, bu durumlarda en iyi seçenek olarak değerlendirilecektir. Normal olarak, bireylerin bankalarına kredi başvurusunda bulundukları zaman kullandıkları kredi limiti belirleme yöntemi basit bir şekilde, başvuru sahibi olan kişilerin maaşlarının üçte birini hesaba katmak olacaktır. Şöyle ki, bankaları ilgilendiren bir düzenleme gereğince, kredi kullanan kişilerin aylık geri ödemek durumunda oldukları kredi borçları, maaşlarının üçte birinden fazla olmamalıdır. Aksi halde bireyler, geri ödemede zorluk çekmekte ve bankalar ve müşterileri ile sorun yaşanmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçmek için kredi başvurusunda bulunan, 2000 TL değerinde aylık düzenli maaşı olan kişilerin alacak oldukları kredi direkt olarak gelirleri ve kullanacak oldukları kredinin vadesi ile ilgilidir.

2000 TL’ nin üçte birine bakılacak olursa 700 TL gibi bir değerle karşılaşılacaktır. Kullanılacak olan kredinin vadesi ne kadar artacaksa, kişilerin kullanabilecek oldukları kredinin miktarı da o miktarda artış gösterecektir. Tabi, hesaplamalar içerisinde bankaların kredileri için saydıkları faiz giderlerinin de bu hesaplamaya dahil edilmesi gerekmektedir.

Kullanılacak olan kredinin vadesi 36 ay ise (faiz hesaplaması hariç) 700 ile 36 çarpılarak ne kadar kredi kullanılabilecek olduğuna bakılacaktır. Bu hesaplama sonucunda kişiler, 25.200 TL civarında bir kredi kullanabileceklerdir. Yine belirtmek gerekir ki bu kişiler, konut kredisi gibi bir kredi kullanacak olsalar bile evlerin %70’ i değerinde bir krediyi almakta, gelirleri dolayısıyla güçlük çekebileceklerdir. Yani bazı durumlarda, kredi kullanarak bile karşılanması gereken ihtiyaçlar için yeterli finansman sağlanmayabilir. Bu nedenle, zaman içerisinde büyük bir birikim olacak ve bu günden başlayacak küçük birikimlerle bir gün değerlendirilecek olan bir fon oluşturmak, kullanılacak olan kredileri desteklemek için oldukça iyi bir fikirdir.

2000 TL’ ye sahip olan kişilerin yıllık ürün aldıkları meyve bahçeleri ya da düzenli olarak kira geliri edindikleri kiralık daireleri ya da dükkanları olduğu durumlarda, bankaya buralardan gelen gelirlerin belgelenmesi halinde, kullanılabilecek olan kredinin limitlerinde artırım gerçekleştirilebilecektir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir