Ana sayfa Krediler Ev Almak istiyorum Konut kredisi çekersem benden ne isterler, çekebilir miyim

Ev Almak istiyorum Konut kredisi çekersem benden ne isterler, çekebilir miyim

Her insan başını sokacak bir ev, yuva ister. Yine de bazı durumlarda maddi durumlar, ev alma hayallerinin önüne geçebilir. Normal bir dairenin 300 bin TL’den başladığı günümüzde ev sahibi olmak gerçekten zor bir durumdur. İnsanlar ev sahibi olmak istediğinde genellikle konut kredisi başvurusunda bulunur. Konut kredisi için başvurulan bankalar çoğunlukla kefil istemektedir. Kefilin olmadığı durumlarda ise bilirkişi önderliğinde, kredi başvurusunda bulunan kişinin sahip olduğu bir mal ipotek olarak alınır.

Pekala konut kredisi almak için başvuruda bulunan kişinin sahip olması gerek kriterler nedir?

Öncelikle Düzenli Bir Gelir, Konut kredisi başvurusunda aranan en önemli kriterlerden birisi aylık olarak düzenli ve sabit gelirinizin olmasıdır. Konut kredisi uzun aylar boyunca uzun vadeler karşılığında verildiği için genellikle bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerde aylık sabit bir gelir aranmaktadır. Bunun için kredi başvurusunda bulunduğunuz bankaya çalışıyorsanız gelir belgenizi, emekli olduysanız ise emekli maaşınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Belirtmemizde fayda var ki çalışmıyorsanız konut kredisi almanız oldukça zordur.

Kredi Notunun Yüksekliği, Konut kredisi başvurusunda bulunanlarda aranan diğer bir kriter ise yüksek kredi notudur. Daha önce aldığınız kredileri düzenli bir şekilde ödediyseniz ve diğer banka borçlarına aksatma yapmadıysanız eğer önünüzde konut kredisi almak için engel yoktur.

Peşinat Gerekliği, Konut kredisi başvurunuzun kabul edilmesi için gereken bir sebep ise bir miktar peşin paraya sahip olmanızdır. Başvurulan banka genelde evin bütünü için kredi vermemektedir. Bankanın verebileceği en yüksek kredi miktarı %70’dir. Geri kalan %20’lik bedeli ise peşin parayla ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bankalar konut kredisi verirken ekspertiz, yani bilirkişi raporunun sonuçlarını da göz önüne almaktadır.

Konut İçin Eksper Raporu, 

Konut kredisi almak için gereken kriterlerden birisi ise eksper yani bilirkişi önderliğinde alınacak konut için tutulacak tutanaktır. Bu tutanağın sonucunda konutun yaklaşık değeri saptanır ve hisse payı ile tapu kaydı gibi gereksinimler göz önüne alınarak bankaya detaylı bir rapor iletilir.

Bütün bu kriterleri yerine getirdiğinizde konut kredisi almak için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Kısacası konut kredisi alabilmek için alacağınız konutun %20’lik kısmını peşin vererek başvurduğunuz bankadan %80’lik bedel için kredi çekersiniz. Örneğin 200 bin TL’lik bir konut için kredi başvurusunda bulundunuz. Bu evin 50 bin TL’sini peşin ödemek şartı ile 150 bin TL’sini konut kredisi olarak alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here