Kredi Kartı İle Alışverişte 3D Güvenliği, Hesap Kesim Saati

Kredi kartı ile alışveriş günümüzün en popüler harcama ödeme sistemi. Bu nedenle herkesin cebinde birden çok kart bulunuyor dersek yanılmayız. Bu kartların harcamalarındaki güvenliği hem kişi hemde bankalar almakla yükümlü. Bunun yanında size verilen kartın hesap kesim tarihi ve saati ile ödeme tarih aralığı sonunda son ödeme tarihi bulunur.

Bankalar kişilere kredi kartı tahsisi yaparken aynı zamanda bu kartların bünyesinde barındırdığı paralar nedeni ile gerekli güvenlik tedbirlerini de almakla yükümlüdür. Bu nedenle de sürekli Ar-ge çalışmaları yapan bankalar kişilerin mağduriyetlerinin önüne geçilmesi adına 3D Güvenlik sistemini geliştirmiştir.

Kredi Kartı Güvenliği

Son yıllarda insanların alışveriş kültürünün değişmesi, buna bağlı olarak AVM’lerden ziyade internet ortamında bulunan sanal mağazalardan alışveriş yapmaya başlamaları akabinde birçok sorunu da yanında getirmektedir. Özellikle e-ticaret platformlarından yapılan alışverişlerin en büyük problemi insanların ödeme yaparken dolandırılmalarıdır. Kredi kartı veya bankamatik kartları ile yapılan ödeme sırasında dolandırıcılık adına yeni sistemler gerçekleştirmekte ve bu cihetle insanlar mağdur edilmektedir. Bankalar, kendi müşterilerinin bu tarz mağduriyetlerini giderme adına bir takım güvenlik sistemleri geliştirmiştir. Son yapılan değişikliklerle birlikte e-ticaret veya sanal mağazalar üzerinden yapılacak olan alışverişlerde yeni güvenlik sistemi olan 3D Secure(Güvenli Alışveriş) olarak bilinen sistemdir. Çeşitli ihtiyaçlara karşılık olarak e-ticaret platformlarından kredi kartı ile alışveriş yapıldığı zaman devreye giren bu sistemi sizin için inceledik.

İnternette Harcamalar için 3D Güvenlik

Yeni güvenlik sistemi olarak bilinen 3D Secure, sanal ekranlarda ödeme yaparken her bankanın kendi kredi kartı 3D secure ekranını açar. Banka müşterisi açılan bu ekranda bankanın kendisinden istemiş olduğu bir takım bilgileri girmesi gerekmektedir. 3D Secure ekranında bazı kart bilgilerini, kişisel bilgiler ile birlikte müşterinin kendi telefonuna göndermiş olduğu anlık şifreyi istemektedir. Bilgilerin girilmesinden sonra bu şekilde yapılabilecek bir ödeme sayesinde herhangi bir problem yaşamadan güvenli bir şekilde ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartı 3D Secure ne işe yarar, diye merak edenler için bu sistem kartınızın çalınması durumunda bile kullanılabilmesine imkan vermemektedir. Nasıl mı? Size ait olan özel bilgiler ile birlikte cep telefonunuza gönderilecek olan anlık şifre bilinmediği sürece kredi kartı ile alışveriş yapabilmek adeta mümkün değildir.

3D Secure ile ödeme yapmak isteyen banka müşterileri ilk olarak kendi kredi kartının bulunduğu sistem üzerinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Yapılacak olan kayıt işleminden sonra alışveriş sırasında daha kolay ve hızlı bir ödeme yapabilme imkânına da sahip olunacaktır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi ve Saatinin Önemi

Eğer size bir kredi kartı tahsis edilmişse bu kartın hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi saati bulunmaktadır. Burada kişiye özel bir kesim tarihi uygulanırken saati ise belirsizlik yaşar. Kişi harcama yapmak için hesabın kesilmesini bekleyebilir. Bu durum daha çok kişinin ödemesini bir sonraki aya devretmek için yapması anlamına gelmektedir. Bu nedenle de kredi kartı hesap kesim tarihi ve saati önem taşır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Güvenli Kira Kredisi, Güvenli Kiracı Sigortası

Artan döviz kurları, enflasyon beraberinden gayrimenkul fiyatlarında artışı getirirken, aynı zamanda kiralanan gayrimenkullerin kira bedellerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir