Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Verilir?

İhtiyaçların karşılanması için kimi zaman aylık olarak kazanılan gelirler yeterli gelmeyebilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda kişiler kredi kartlarını kullanarak ya da bankaların sunmakta oldukları kredileri kullanarak ihtiyaçlarını karşılama yoluna gidebilmektedirler. Doğal olarak bankalar da müşterilerine vermekte oldukları hizmetlerin kendilerine bir türlü geri dönmesini isteyeceklerdir. Kredilerin kendilerine sorunsuz şekilde geri ödenmesi ve kredi kullanan kişilerin değerlendirilmeye alınması bakımından bireylerin aylık kazandıkları gelirleri banka nezdinde oldukça önemlidir.

Şöyle ki hem kredi kullanımı sırasında hem de kredi kartı alımı sırasında kişilerin düzenli bir gelirleri olmasına dikkat edilir. Ve bireylerin başvuruda bulundukları hizmetleri alabilmeleri için maaşlarının da yeterli seviyede bulunması gerekir. Kredi kullanacak olan kişilerin düzenli gelirlerinin kredi kullanmak için yeterli olduğu durumlarda kredi skorlarının da bankaların hizmet vermesi için yeterli seviyelerde olması şarttır. Kimler ihtiyaç kredisi alabilir başlıklı yazımız ile bu ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Kredi alacak olan kişiler hem düzenli bir gelire sahip olma hem de iyi durumda olan bir kredi notuna sahip olma şartını sağladıkları zaman, maaşlarının kaç katına kadar kredi alabilecekleri konusunda soru sormaya başlarlar. Aslında bu noktada, kişilerin maaşları kadar alacak oldukları kredinin vadesi de önemli rol oynamaktadır.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), getirmiş olduğu düzenleme ile birlikte banka müşterilerinin maaşları ile orantılı şekilde finansal hizmet almalarını sağlamıştır. Bu düzenlemeden önce, ödeme güçlerinin çok daha ötesinde kredi ya da kredi kartı kullanımında bulunan kişiler, ellerinde avuçlarında ne varsa haciz yoluyla kaybetmekte ve borçlarını ödeyememekteydiler. Bu düzenlemenin getirmiş olduğu zorunluluk, bankaların ancak müşterilerinin maaşlarına orantılı şekilde hizmet vermeleri olmuştur.

Kredi alacak olan kişiler, aylık olarak maaşlarının üçte biri oranında kredi borcu altına girebileceklerdir. Şöyle ki alacak oldukları kredinin vadesi, kişilerin aylık gelirlerinin üçte birinden fazla olmamaktadır. 2100 TL maaşı olan bir kişi, aylık olarak maksimum şekilde 700 TL kredi borcu altına girebilecektir. Bu noktadan sonra, kullanılacak olan kredinin vadesi, kredinin ne kadar kullanıp kullanılamayacak olduğunda belirleyici olacaktır.

48 ay vadeli kredi kullanacak olan kişiler 33.600 TL kadar kredi kullanabileceklerdir. Tabi bu hesaplama içerisinde bankaların kredi sunumu için uyguladıkları faizler hariç tutulmaktadır. Yani kredi için ödenecek masraflar ve faiz giderleri bu tutarın içerisinde değildir.

Kredi notu yeterli seviyede olan ve düzenli bir gelire sahip olan kişiler, yine de istedikleri her tutarda kredi kullanamamakta, maaşlarının elverdiği ve bankalarının onay verdiği ölçüde kredi alabilmektedirler.

Yeni kredi alacak olan kişiler, daha öncesinden bir kredi kullanmışlarsa ve bu kredilerinin borçları hala daha ödeniyorsa, öncelikli olarak bu borçların kapatılması ve sonrasında yeni bir kredi başvurusunda bulunulması, kullanılacak olan kredinin miktarında artış yaşanmasını sağlayacaktır.

Kişilerin gelirlerinin, kullanılacak olan kredi üzerinde nasıl etkili olduğu yukarıda aktarılmıştı. Eğer kredi kullanacak olan kişilerin dükkan, daire kira geliri gibi gelirleri varsa bu gelirleri bankalarına kanıtlamaları halinde bankadan alacak oldukları kredinin miktarında da artış gerçekleştirilebilecektir.

Hakkında Kredi Hesabi

İlginizi Çekebilir!

Forex Kaldıraç Nedir?

Son yıllarda ekonomi çevreleri tarafından çok popüler görülen ve yatırımcılar tarafından tercih edilen yatırım şekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir