Memurlar Kredi Limiti Ne Kadardır?

Bankalar, bireylerin ihtiyacı olduğu zaman en sık başvurulan finansal kuruluşlardır. Birbirinden farklı onlarca banka, birbirinden farklı özelliklerde finansman hizmetleri sunmaktadır. Kredi kartları, ihtiyaç kredileri, konut kredileri, taşıt kredileri gibi finansman ürünleri, bankalardan en sık şekilde alınan finansman araçları arasındadır. Bankalar, birbirinden farklı gelir gruplarına finansal hizmet sağlamaktadırlar; sözleşmeli çalışanlar, memurlar, öğrenciler vb gibi bu liste uzatılabilir. Bu grupların sahip oldukları işleri ve gelir durumları birbirlerine göre farklılık gösterdiğinden dolayı bankalardan alabilecek oldukları hizmetler de farklılık göstermektedir. Yazının devamında, memurların ne limitlerde kredi kullanabilecekleri hakkında bilgi aktarılacaktır.

Memurlara Kredi Verilirken

Devlet dairelerinde çalışan memurlar da diğer meslek gruplarından olan kişiler gibi, kredi kullanırken bir takım gereklilikleri sağlamalıdırlar. Bu gereklilikler; kredi notlarının yeterli düzeyde olması, borçluluk durumunun yeni bir kredi kullanmak için uygun seviyelerde olması, aylık olarak kazanılmakta olan gelirin bankaya belgelenmesi gibi. Bankalardan kredi alacak olan herkes, yukarıda sıralanan şartları bir şekilde yerine getirmek durumundadır. Memurların Kredi kartı limitleri de gelirine göre değişir ve talep ile daha düşük miktarda da olabiliyor.

Kredi Notu

Kredi notu bakımından gerek memur olsun gerekse öğrenci, kişilerin almış oldukları hizmetlerin bedelini geri öderken göstermiş oldukları düzene ve devamlılığa bağlı olarak bu skorlar oluşmaktadır. Kredi notu kötü olan kimseler, bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulundukları zaman nasıl olumsuz yanıt alacaklarsa, binlerce TL aylık kazancı olan memurlar da kötü kredi notlarıyla pek fazla kredi kullanamayacaklardır.

Kredi notunun durumu da kullanılacak olan kredinin miktarı üzerinde etkilidir. Kredi notu orta seviyede olan memurlar, konut kredisi gibi yüklü miktarlarda krediler için onay almada sorun yaşayabileceklerken kredi notu iyi durumda olan memurlar, bu kredileri sorun yaşamadan alabileceklerdir.

Mevcut Borçluluk Durumları

Yine gerek memur olsun gerek sözleşmeli bir çalışan olsun, bankalardan yeni bir kredi alacak olan bu kişilerin mevcut borçluluk durumlarının uygun durumda olması gerekmektedir. Şöyle ki, kişilerin ödemekte oldukları borçların aylık taksitleri, kişilerin mevcut gelirlerinin %75’ i oranını geçmemelidir. Bu düzenlemeden önce birçok kişi, aylık olarak gelirinden çok daha fazla borç yükü altına girerek bankalarla ve mahkemelerle kötü durumda kalmıştı fakat bu düzenlemeden sonra herkesin gelirini aşmadan, seviyeli bir şekilde finansal hizmetlerden faydalanmaları sağlanmıştır.

4 bin TL aylık geliri olan bir memurun kullanacak olduğu kredinin aylık taksiti, gelirinin, yani 4 bin TL’ nin %75’ ini geçmemelidir. Bu kişinin daha öncesinden kullanmış olduğu ve hala ödemekte olduğu bir borcu bulunuyor ise bu borcun taksitleri de yine aynı %75 içerisinde sayılır ve hesap edilir.

4 bin TL’ nin %75’ i 3 bin TL olmaktadır ve bu gelire sahip memurlar aylık olarak 3 bin TL borcun altında girebileceklerdir. Bu kişilerin maksimum olarak kullanabilecek oldukları kredilerin hesaplamasında, kredilerin ne vadelerde kullanılacak oldukları da hesaba katılmalıdır. Örnek vermek gerekirse 10 ay vadeli şekilde kredi kullanacak olan kişiler maksimum şekilde 30 bin TL’ lik kredi kullanabileceklerdir. 36 ay vadeli şekilde kredi kullanacak olan bu kişiler, maksimum olarak 108 bin TL gibi bir kredi kullanabileceklerdir.

Tabi bu kredi tutarlarının arttırılması da söz konusu olabilmektedir. Memur kişilerin üzerlerinde görünen taşınmaz; arsa, daire ya da dükkan gibi gayrimenkullerin bulunması durumunda bu yerler bankaya güvence gösterilerek alınacak olan kredinin tutarında artış yaptırılabilir. Ya da bu kişilerin dükkanlarından, dairelerinden ya da düzenli olarak başka bir alandan kazanmakta oldukları gelirlerinin olması durumunda, bu gelirlerin bankaya bildirilmesi ve bankanın da kabul etmesiyle kullanılacak olan kredinin tutarında artış gerçekleşebilecektir. Yine de bu durumların yerine getirilmesi ve bankaya belgeleri ile kanıtlanması durumunda bile kredinin tutarının arttırılıp arttırılmaması bankaların inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Memurların Kıdemi

Aynı devlet dairesinde aynı pozisyonlarda çalışan memurlar, birbirlerinden daha farlı tutarlarda maksimum kredi kullanma hakkında sahip olabilmektedirler. Bu kişilerden biri işe yeni başlamış bir memur olsun, diğer kişi de uzun yıllardır aynı konumda çalışmakta olan ve kıdemi diğer memura nazaran daha yüksek bir kişi olsun.  Daha kıdemli memurun maaşı yeni başlayan meslektaşına göre yüksek olacağı için daha fazla kredi limitine sahip olacaktır.

Konut Kredilerinde

Konut sahibi olmak için sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri, konut kredileri kullanımı sırasında, satın alınacak olan evlerin ekspertiz değeri alınarak oluşturulacak olan kredilere limit belirlenmektedir. Örnek vermek gerekirse, 200 bin TL’ lik bir ev için memur olan kişilerin kullanabilecek oldukları maksimum kredi miktarı 150 bin TL’ dir. Bankalar, satın alınacak olan evlere eksper göndererek evlerin değerini biçtirmektedirler. Evlere biçilen değerin %75’ i kadar maksimum şekilde konut kredisi kullanılabilir.

Evin tamamını kredili şekilde satın almak isteyen kişiler, aynı bankadan ya da başka bir bankadan kullanacak oldukları ihtiyaç kredisi ile aradaki farklı kapatabilir ve kullanmış oldukları kredinin miktarını bu şekilde arttırabilirler.

Hakkında Kredi Hesabi

İlginizi Çekebilir!

Forex Kaldıraç Nedir?

Son yıllarda ekonomi çevreleri tarafından çok popüler görülen ve yatırımcılar tarafından tercih edilen yatırım şekli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir